Saules enerģija jau kādu laiku tiek izmantota kā atjaunojams un ilgtspējīgs elektroenerģijas piegādes avots. Arvien vairāk elektrostaciju tiek uzstādītas ne tikai komerciālai lietošanai, bet arī atsevišķām mājsaimniecībām, kuras izvēlas saules enerģiju savām vajadzībām. Uzstādot saules elektrostaciju uz mājas jumta vai uz atsevišķa zemes gabala, uzkrātās saules enerģijas pārpalikumu var uzkrāt un tas var tikt izmantots vēlāk, ja rodas tāda nepieciešamība. Šeit talkā nāk invertors.
Kas ir invertors?
Uzstādot saules elektrostaciju, būs jāiegādājas noteikti komponenti – fotoelementu saules modulis un invertors.
Invertors ir ierīce, kas pārveido līdzstrāvu maiņstrāvā un ļauj elektrību pielāgot personīgām vajadzībām. Citiem vārdiem sakot, invertors veic galveno funkciju, ļaujot elektrībai iekļūt mājas tīklā un elektroenerģijas sadales operatora tīklos. Izvēloties invertoru, vissvarīgākais ir pievērst uzmanību ierīces efektivitātei, izturībai pret vides apstākļiem, garantijai. Papildu parametri ir atkarīgi no ražotāja, kas nav nepieciešami, bet ierīcei sniegs papildu priekšrocības.
Invertors jāizvēlas atbilstoši sekojošiem parametriem:
- Efektivitāte, kas parāda, cik efektīvi tiks pārveidota strāva. Lielākā daļa ražotāju piedāvā invertorus, kuru efektivitāte pārsniedz 95 procentus;
- Izturība pret vides apstākļiem arī ir svarīgs parametrs. Lai gan invertoru vajadzētu uzstādīt tur, kur nav tiešu saules staru un nokrišņu, šodien ražotās ierīces ir izturīgas pret mitrumu un temperatūras svārstībām. Lai ierīce kalpotu ilgu laiku un labi darbotos, ir svarīgi to uzstādīt saskaņā ar ražotāja norādījumiem;
- Šādas ierīces garantijai jābūt pēc iespējas ilgākai. Vidējais tirgū esošo invertoru garantijas ilgums ir 5-10 gadi. Ierīces var atrast arī ar ilgāku garantijas periodu;
- Papildu parametri – akumulatora savienojums, viedā datu uzskaite, sprieguma pārvaldība un daudz kas cits.
Invertoru veidi un modeļi
Ir svarīgi zināt, ka invertoriem ir dažādi veidi. Standarta invertoru modeļi pārveidoto elektrību parasti pārraida uz tīklu, savukārt hibrīdais invertors elektroenerģiju uzglabā akumulatorā, tāpēc pat atvienojot no tīkla, var izmantot uzkrātos elektroenerģijas resursus.
Viens no populārākajiem invertoru ražotājiem – Fronius. Šī ražotāja invertoriem ir ilgtermiņa garantija, augsta efektivitāte, inteliģenta datu pārvaldība un uzraudzība.
Piemēram, Fronius Symo 20.0-3-M WLAN/LAN/Webserver saules invertoram ir piešķirta garantija līdz 7 gadiem. Ierīcei ir vienkārša vadība un sistēmas uzraudzība programmatūrā, visas nepieciešamās aizsardzības ir integrētas. Ir iespējams uzstādīt arī SmartMeter, kas paredzēts precīzākai saražotās elektroenerģijas uzraudzībai. Fronius saules invertors piemērots divpusējām mērīšanas sistēmām.
Fronius invertora galvenās priekšrocības:
- Atbilst visām elektrisko pieslēgumu prasībām;
- Standarta interneta saskarne (WLAN vai „Ethernet“);
- Drošības klase IP65;
- Viegla uzstādīšana.
Saules invertors SMA Sunny TriPower 10kW ar WEB serveri piemērots privātām mājsaimniecībām un mazām komerciālām ēkām. Invertors darbojas efektīvi pat ēnā.
SMA invertora priekšrocības:
- Ātri un viegli uzstādāms;
- Saražotās enerģijas optimizācija;
- Ierīces tehniskie parametri un integrētie programmatūras risinājumi nodrošinās efektīvu enerģijas ražošanu;
- “SMA ShadeFix” ir patentēta invertora programmatūra, kas optimizē jaudu gandrīz visās situācijās;
- “SMA Smart Connected” invertora uzraudzība atklāj un identificē kļūdas un informē par tām elektrostacijas īpašnieku un uzstādītāju;
- Inteliģenta pārvaldība un datu uzraudzība;
- Sistēmas datu vizualizācija, izmantojot “Sunny Portal” un “Sunny Places”.
Hibrīds saules invertors Kostal PLENTICORE plus 5.5 ir visefektīvākais hibrīda jaudas pārveidotājs, ko var izmantot dažādiem mērķiem – elektroenerģijas ražošanai ar maksimālās jaudas izsekošanas ierīcēm, lietošanai ierīcēs, kurām pašlaik nepieciešama enerģija, vai pašu radītas enerģijas papildu uzkrāšanai baterijās. Elektroenerģijas uzkrāšanu un uzglabāšanu var savienot instalēšanas laikā vai pēc tās. Šis hibrīda pārveidotājs ģenerēto līdzstrāvu pārnes uz glabāšanas sistēmu. Tas var apstrādāt strāvu no saules moduļiem, kā arī no citiem savienotiem maiņstrāvas avotiem, piemēram, vēja ģeneratora.
Kostal invertora priekšrocības:
- Invertors spēj efektīvi strādāt pat ēnā;
- Akumulatora uzlādi var aktivizēt, iegādājoties kodu;
- Savietojams ar “Smart Home” vai “EEBus”;
- Baterijas var uzlādēt, izmantojot maiņstrāvas avotus;
- 3 maksimālās jaudas punkta izsekošanas ierīces;
- Bezmaksas “Solar Portal” un “Solar App” uzraudzība.
Plānojot elektrostacijas uzstādīšanu, jānovērtē konkrētās teritorijas vajadzības un budžets, tādējādi izvēloties piemērotāko ierīci, kas ne tikai optimizēs elektroenerģijas patēriņu, bet arī veicinās ilgtspējīgu patēriņu un atjaunojamās elektroenerģijas attīstību.
- Kā ierakstīt zvanus savā tālrunī?
- Kā parūpēties par viedierīci gada aukstajā laikā?
- Jo vairāk ierīču ir pievienots tīklam, jo vairāk drošības risku: ko darīt, lai tos mazinātu?
- Spiegošanas ierīces: kā vislabāk izspiegot kādu?
- Vai uztraucies par to, ka viedtālrunis izseko tavu atrašanās vietu? Vai to maz ir iespējams izslēgt?