Jauna tehnoloģija, kuru izstrādājuši japāņu inženieri, ir ļāvusi pārspēt iepriekšējo datu pārraides ātruma rekordu. Caur optisko kabeli, kura garums pārsniedz 3000 kilometrus, komandai izdevās sasniegt datu pārraides ātrumu 319 terabiti sekundē (Tb/s).
Tas ne tikai pārspēj iepriekšējo rekordu par veseliem 178 Tb/s, bet tehnoloģija ir saderīga arī ar jau esošo infrastruktūru, kas nozīmē, ka to varētu salīdzinoši viegli ieviest realitātē.
Jauno rekordu uzstādīja zinātnieku un inženieru komanda, kuru vadīja fiziķis Benjamins Putnams no Japānas Nacionālā informācijas un komunikācijas tehnoloģijas institūta (NICT), un tas balstās uz iepriekšējo darbu, kurā piedalījās NICT, iepriekš sasniedzot ātrumu 172 Tb/s.
Lai sasniegtu 172 Tb/s ātrumu, tika izmantota trīs kodolu optiskā šķiedra – tehnoloģija, kas pārraida datus pa trim optisko šķiedru caurulītēm, nevis caur vienu, kā tas pašlaik ir noteikts standartā, lai samazinātu signāla kropļojumus lielos attālumos. 319 terabitu ātruma sasniegšanai tika izmantota līdzīga tehnoloģija, bet ar četriem kodoliem.
Dati tiek pārsūtīti, izmantojot tehnoloģiju, ko sauc par spektrālo blīvēšanu pēc viļņu garuma (WDM). Tas tiek izstarots no lāzera, kas sadala signālus 552 kanālos un nosūta tos pa četriem optiskās šķiedras kodoliem.
70 kilometru intervālos izvietoti pastiprinātāji, kas palielina signāla stiprumu, lai pārraides zudumi lielos attālumos būtu minimāli. Šie pastiprinātāji ir leģēti ar tādiem retiem elementiem kā tūlijs un erbijs.
Kopumā vidējais datu pārraides ātrums katram kanālam bija aptuveni 145 gigabiti sekundē katram kodolam un aptuveni 580 gigabiti sekundē visiem četriem kodoliem kopā. Tas ir neiedomājams ātrums. Rekorda ātrums – 319 terabiti sekundē – tika sasniegts ar maksimālā 552 viļņu garuma kanāliem.
Apvienoto četru optisko šķiedru kodolu pārklājuma diametrs ir tāds pats kā standarta viena kodola optiskajai šķiedrai, kas ir saderīgs ar parasto kabeļu infrastruktūru. Komanda plāno turpināt darbu pie lielu attālumu datu pārraides sistēmu izveides un pētīšanas, lai mēģinātu gan palielināt pārraides jaudu, gan paplašināt pārraides diapazonu.
Darbs tika prezentēts Starptautiskajā konferencē par optisko šķiedru sakariem (International Conference on Optical Fiber Communications) šī gada jūnijā.
- Īpaši noderīgs rīks: kā vadīt citu datoru, izmantojot Google Chrome?
- 5 noderīgi pārlūkprogrammas paplašinājumi, kas vienkāršo interneta darbības
- Kā aizsargāt bērnus tiešsaistē, kad jūs neesat blakus — gudri risinājumi piedāvā vecākiem atbildi
- Kā ātri uzzināt datora parametrus, neizmantojot citas programmas
- Ko par mums stāsta tiešsaistes meklējumu vēsture?