Mēs sākam uzticēties algoritmiem vairāk nekā citiem cilvēkiem

cilvēki uzticas algoritmiem

Algoritmi var mums palīdzēt dažādās dzīves situācijās, sākot no mūzikas izvēles, kuru klausīties, līdz lētākā lidojuma atrašanai tiešsaistē. Jauns pētījums atklāj, ka cilvēki arvien biežāk uzticas datora algoritmiem, nevis citu cilvēku spriedumam. 

Pētījums piedāvā interesantu ieskatu tajā, cik ļoti mēs esam gatavi ļaut algoritmiem pieņemt lēmumus mūsu vietā – un kā tiem ir iespēja pilnveidot mūsu dzīvi un padarīt to vieglāku.

Eksperimentos, kuros piedalījās 1500 dalībnieki, brīvprātīgajiem tika parādītas fotogrāfijas un lūgts saskaitīt, cik tajās ir cilvēku. Viņi varēja ņemt vērā arī datora algoritma sniegtos ieteikumus un citu cilvēku minējumu vidējās vērtības. 

Pieaugot pūļa skaitam attēlos, un uzdevumam kļūstot grūtākam, pētījuma dalībnieki arvien vairāk sāka paļauties uz datora pieņēmumiem. Cilvēku skaits attēlos svārstījās no 15 līdz pat 5000. 

Šādā gadījumā ir saprotams, ka cilvēki tiecas vairāk paļauties uz algoritmiem, jo tas ir skaitīšanas vingrinājums – kas tāds, kas datoram būtu jāprot ļoti labi.

“Cilvēki pieņem, ka dators būs piemērots šī uzdevuma veikšanai, lai gan tas var būt vairāk pakļauts neobjektivitātei nekā objektu skaitīšanai,” saka Ārons Šekers, Informācijas sistēmu pētnieks no Džordžijas Universitātes.

“Viena no AI zināmākajām problēmām ir saskatāma tad, kad to izmanto kredīta piešķiršanai vai kāda aizdevuma apstiprināšanai,” saka Šekers. “Lai gan tas ir subjektīvs lēmums, tur ir daudz skaitļu – piemēram, ienākumi un kredītreitings -, tāpēc cilvēki uzskata, ka algoritms šo darbu paveic labi. Bet mēs zinām, ka daudzos gadījumos šī ir diskriminējoša prakse, jo netiek ņemti vērā sociālie faktori. “

Šo datoru ģenerēto lēmumu nozīme turpmākajos gados tikai pieaugs. Mēs jau paļaujamies uz tiem, lai kārtotu mūsu digitālās fotogrāfijas, noteiktu preču cenas tiešsaistē un pat paredzētu, kā beigsies televīzijas šovi

Pētnieku komanda turpinās darbu, analizējot to, cik ļoti mēs uzticamies algoritmiem, kad runa ir par radošiem uzdevumiem un morālu spriedumu pieņemšanu, piemēram, prozas fragmentu rakstīšanu vai ieslodzīto drošības naudas līmeņa noteikšanu.

Pētījums ir publicēts Scientific Reports.

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us