Kas jāņem vērā, izvēloties jaunu televizoru?

Attīstoties inovatīvām tehnoloģijām, teju bezgalīgas kļuvušas ne tikai datoru vai telefonu, bet arī televizoru iespējas. Televizors jau sen nav tikai ierīce, kurā skatīties to, kas ierakstīts TV programmā. Tiesa, iegādājoties jaunu televizoru, daudzi vadās tikai pēc ekrāna izmēra un, iespējams, zīmola, nemaz nenovērtējot plašās iespējas, ko sniedz citi svarīgi parametri.

Ekrāna izmērs

No 32 līdz 85 collām – tie nav tikai skaitļi, kas apzīmē televizora ekrāna izmēru pa diagonāli, tas ir iekārtas īpašnieka statusa un stilīguma apliecinājums. 50 collu vai lielāks dārgums istabas vidū ļauj justies kā privātajā kinozālē. Taču – vai tiešām lielāks vienmēr ir labāks? Tas atkarīgs no tā, cik lielā telpā grasāmies skatīties televizoru.

Optimālais attālums līdz televizoram atkarīgs no tā izmēra un ekrāna veida. Televizoriem ar tradicionālo 1080p izšķirtspēju optimālais skatīšanās attālums ir aptuveni 1,5–2,5 reizes lielāks par ekrāna diagonālo platumu. Tātad 50 collu (apmēram 1,27 m) ekrānam tie būs aptuveni 2–3,2 m. Savukārt 4K Ultra HD televizorus var skatīties no mazāka attāluma, kas ir aptuveni 1–1,5 reizes lielāks par ekrāna diagonālo platumu jeb 50 collu ekrānam aptuveni 1,20–2 m.

Lielāks ekrāns, protams, ļauj labāk izbaudīt attēlu, taču efekts būs gluži pretējs un acis ātrāk nogurs, ja skatīsimies no pārāk tuvas distances. Tātad, ja istabā nav vismaz 3,5 m distances, no kuras skatīties televizoru, 85 collu tehnoloģiju brīnumu labāk atstāt veikala plauktā.

Ekrāna izšķirtspēja

Televizora izšķirtspēja nozīmē pikseļu skaitu, kas veido attēlu ekrānā. Vecākiem televizoriem un vairumam 32 collu modeļu ir aptuveni miljons pikseļu, ko apzīmē ar 720p jeb high-definition TV screen. Jaunākiem un nedaudz lielākiem televizoriem (parasti līdz 49 collām) ir nedaudz vairāk nekā 2 miljoni pikseļu (1080p jeb Full HD). Lieliem televizoriem (parasti 50 collas un vairāk) ir 8 miljoni (4K jeb Ultra HD). Jaunākie, lielākie un arī dārgākie televizori var lepoties ar vairāk nekā 33 miljoniem pikseļu (8K).

Izšķirtspēja ir viens no galvenajiem televizora specifikācijas elementiem, tomēr tas, ka vienam ekrānam ir augstāka izšķirtspēja nekā citam, ne vienmēr nozīmē labāku attēla kvalitāti. Te drīzāk būs nozīme High Dynamic Range jeb HDR – tas ir videosatura standarts, kas ļauj palielināt spilgtumu un kontrastu un paplašināt krāsu gammu. Televizori ar labāku HDR veiktspēju nodrošinās labāku attēlu nekā tie, kam vienkārši ir vairāk pikseļu.

Ekrāna frekvence

Ar ekrāna frekvenci jeb attēla atsvaidzināšanas ātrumu apzīmē, cik reižu sekundē attēls tiek “pārzīmēts” jeb cik attēlus televizors spēj parādīt vienā sekundē. Jo ātrāk attēls tiek atsvaidzināts, jo vienmērīgāks tas izskatās, mazāk mirgo un cilvēka acij ir mazāk jāpiepūlas, lai tam izsekotu. Mūsdienās plakanā ekrāna televizora maksimālais atsvaidzināšanas ātrums ir 100 vai 120 Hz atkarībā no pasaules daļas, kur tas ražots. Tas nozīmē, ka sekundē tas var parādīt 120 attēlu. Lai 120 Hz ekrānā parādītu videoklipu, kas uzņemts ar 60p, katrs kadrs tiek atkārtots divas reizes: 60 kadri sekundē x 2 = 120 kadri sekundē. Tātad 120 Hz televizors parāda tos pašus kadrus, kurus varētu redzēt arī 60 Hz televizorā. Nav tā, ka nebūtu vērts iegādāties televizoru ar augstāku ekrāna frekvenci, bet ieguvums, visticamāk, nebūs tik liels, kā varētu cerēt.

Ekrānu veidi

Ja vien neplāno iegādāties ļoti dārgu ierīci, visticamāk, ekrāna tehnoloģija tev būs vienaldzīga, taču ir vērts zināt, ar ko tās atšķiras.

Plazmas televizoros izmantota atsevišķu plazmas šūnu lapa, kas rada attēlu, kad saskaras ar elektrisko lādiņu. Savukārt LCD televizoros izmantoti šķidrie kristāli, kas saspiesti starp divām stikla plāksnēm; attēls tiek veidots, pievadot elektrību šiem kristāliem.

Arī LED televizoros izmantoti šķidrie kristāli, taču atšķirībā no parastajiem LCD televizoriem tie dienasgaismas spuldzes vietā izmanto aizmugures apgaismojumu, kas izgatavots no simtiem LED gaismas diožu. LED televizoros procesu var pārvaldīt pikseli pa pikselim, kas ļauj reproducēt plašāku krāsu gammu un izteiktāku spilgtumu.

QLED televizori ir pakāpi augstāka tradicionālo ekrānu tehnoloģija, būtībā – īpaši augstas klases LED LCD ekrāni. Savukārt OLED ekrānus no parastajiem LCD LED ekrāniem atšķir tas, ka OLED pikseļi ir pašgaismojoši. Tā rezultātā ekrāns nodrošina dziļākus melnos toņus, jo pēc nepieciešamības var “izslēgt” atsevišķus pikseļus.

Savienojamība ar citām ierīcēm

Izvēloties televizoru, ieteicams ņemt vērā tādus parametrus kā HDMI un USB portu skaits, LAN esamība un novietojums, Wi-Fi parametri. Viedie televizori, līdzīgi kā viedtālruņi un viedās mājas ierīces, piedāvā savienojumu ar internetu un dažādu lietotņu atbalstu. Tas paver jaunas izklaides iespējas, sākot ar video straumēšanu līdz spēļu spēlēšanai, sociālo mediju pārlūkošanai un saderībai ar Alexa vai Google Home ierīcēm. LG, Samsung un Sony augstākās klases modeļi piedāvā vēl vairāk iespēju, sākot no kustības vadības līdz balss mijiedarbībai un viedās mājas integrācijai. Taču, lai savietotu televizoru ar citām ierīcēm, ir vajadzīgas atbilstošas pieslēguma iespējas, ko ne vienmēr nodrošina mazāki ražotāji.

Samsung un LG gājuši vēl soli tālāk – šo televizoru jaunākajiem modeļiem ir pieejama jaunā AirPlay funkcija, kas nodrošina ērtu Apple iekārtu savienošanu ar televizoru, ekrāna dublēšanu un satura parādīšanu. Šī iespēja ir aptuveni 2–3 gadus veca, un pirms AirPlay ēras Apple iekārtu lietotājiem bezvadu savienojums ar televizoru bez citām papildierīcēm bija praktiski neiespējams.

https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/QnLiNpcUgai3VUXPpwURWj.jpg

Viedā televizora funkcija

Lielākā daļa mūsdienu televizoru atbalsta viedtelevīzijas funkciju. Ja vecie televizori var parādīt tikai saturu no HDTV antenas, kabeļa vai cita A/V avota, mūsdienu pasaulē arī televizori kļuvuši gudrāki un var lepoties ar jaudīgiem procesoriem, interneta savienojamību, straumēšanas un viedās mājas funkcijām paredzētām lietotnēm un viegli vadāmu programmatūru, drīzāk atgādinot viedtālruni vai datoru, nevis televizoru.

Lielākā daļa jauno televizoru izmanto internetu, lai piekļūtu tiešsaistes pakalpojumiem – filmām, straumēšanas pakalpojumiem, laikapstākļu informācijai, ziņu atjauninājumiem, sociālajiem tīkliem u.c. Lai arī bezvadu tīkla savienojums ir iebūvēta funkcija daudziem mūsdienu televizoru modeļiem, jebkurā gadījumā būs nepieciešams aktīvs platjoslas interneta savienojums un rūteris, kā arī Wi-Fi.

Izvēloties Samsung televizoru, to gana ērti vadīt ar telefonu palīdzēs lietotne Smart Things. Kā viegli noprast, ar Samsung televizoru sevišķi labi saskanēs Samsung viedtelefons, taču problēmu nebūs arī ar iPhone, ja gadījies pazaudēt TV pulti. Jaunākie televizoru modeļi lieliski sader ar t.s. skaņas joslām jeb soundbars, kas nupat jau ir obligāts aksesuārs labas vai pat izcilas skaņas cienītājiem.

Vai zīmolam ir nozīme?

Lielākie mūsdienu viedo televizoru ražotāji ir LG, Philips, Samsung, Sony u.c., lai gan tirgū pieejami dažādu zīmolu televizori. Nav labāka vai sliktāka zīmola – tas lielā mērā ir gaumes jautājums. Taču ne katra viedās televīzijas platforma vai operētājsistēma atbalstīs vienas un tās pašas lietotnes un funkcijas. Daži ražotāji savos viedajos televizoros paļaujas uz patentētām operētājsistēmām, piemēram, Samsung piedāvā viedo TV programmatūru Tizen un LG – webOS, savukārt citi, piemēram, Sony, izmanto trešo pušu programmatūru vai Android TV. Katrai operētājsistēmai būs sava lietotņu izvēle, funkcijas un savietojamība ar citām ierīcēm, kā arī lietotāja interfeiss. Daļa ražotāju ekrāna apakšdaļā izmanto ritināmo lietotņu ikonu lenti, bet citi piedāvā pilnekrāna izvēlni, kas ļauj vienlaikus skatīt vairākas iespējas. Pārvietošanās šajās izvēlnēs būs atšķirīga atkarībā no zīmola, jo katrs televizora ražotājs izmanto savu unikālo tālvadības pults dizainu.

Philips televizori, piemēram, piedāvā funkciju Ambilight, kas izgaismo fonu dažādās krāsās un pat atbilstoši saturam, kas tiek rādīts ekrānā. Savukārt, Samsung priecē ar tādām līnijām kā The Frame, Serif un Sero TV, kas atbilst dizaina televizoru kategorijai un būs nevis vienkārši melni taisnstūri, bet gan interjera elementi. Īpaši izceļama ir The Frame līnija, kuras modeļi Standby režīmā pārtop par attēlu galeriju – lielisks veids, kā televizoru iekļaut interjerā.

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us