Japānā notiekošajā G8 sammitā, kurā piedalās 8 pasaules attīstītāko valstu līderi, šonakt izlemts, ka „lielais astotnieks” – Amerikas Savienotās valstis, Apvienotā Karaliste, Francija, Itālija, Japāna, Kanāda, Krievija un Vācija – līdz 2050. gadam apņemas samazināt oglekļa izmešus par vismaz 50%, tādējādi cenšoties mazināt kaitīgo vielu daudzumu atmosfērā un to ietekmi uz vidi.
Klimata izmaiņas sammitā ir viena no sāpīgākajām G8 tēmām – par cik samazināt, līdz kādam laikam samazināt, kā to izdarīt u.c. neskaidrības. Japānas premjerministrs Jašuo Fukuda (Yasuo Fukuda) atzinis, ka pēc ilgām debatēm beidzot ir panākta vienošanās par siltumnīcas efektu radošo gāzu izmešu samazināšanu. Lai arī par 50% izmešus samazināt apņēmušās 8 lielās industriālās valstis, tās cer, ka plānā iesaistīsies arī citas Apvienoto Nāciju valstis, kuras kopskaitā ir ap 200. Japānas premjers piezīmē, ka arī Ķīna un Indija, kuras sammitā iesaistīsies tikai trešdien, tiks aicinātas pievienoties šai idejai.
[img]/images/upload/bigstockphoto_Global_Warming_217540 3.jpg[/img]
Interesanti, ka, lai arī ASV ierēdņi šo vienošanos uzskata par „vērā ņemamu progresu”, kā atzīst BBC pārstāvis Ričards Bleks (Richard Black), tas nav nekas vērā ņemams. Lielākā daļa zinātnieku uzskatot, ka vairāk nekā 40 gadus tālai nākotnei izstrādāts plāns ir savā ziņā smieklīgs un būtu nepieciešama detalizēta un ātrāka rīcība.
Dienvidāfrikas Republikas Vides ministrs Martinus van Šalviks (Marthinus van Schalkwyk) jau noraidījis ideju, uzskatot to par vīziju, nevis reālu plānu: „Lai arī paziņojums varētu šķist kā solis uz priekšu, mēs esam nobažījušies, ka tas varētu būt regress,” skaidrojot to ar apņemšanos „ķeksīša pēc”. Pasaules Dabas Fonds arī atzinis, ka plāns ir nožēlojams.