Tepat kaimiņos – Zviedrijā – izstrādāts jauns „labi aizmirsts vecais” materiāls, kas stipruma ziņā spēj izkonkurēt dzelzi, savukārt iespēju ziņā līdzinās šobrīd tik populārajām oglekļa nanocaurulītēm – papīrs! Protams, tas nav parasts papīrs, bet gan ar īpašu tehnoloģiju pagatavots (presēts) materiāls. Lai arī tā izmantošanas iespējas daudzu ekspertu skatījumā ir grandiozas, iegūtā galarezultāta vienkāršākais pielietojums būtu iepirkumu maisiņu izejviela.
Zviedrijā bāzētās „Royal Institute of Technology” entuziastu un pētnieku izveidotais papīrs pamatā sastāv tikai no klasiskā tā pagatavošanas materiāla – celulozes -, taču tā pagatavošanas process ir pavisam citādāks. Celulozes diegi saplēsti apmēram 1000 reizes mazāki, supermazu diegu izskatā un tiem pievienots karboksimetanols, kas ar ūdeņraža saitēm apvieno individuālās šūnas grupās, tādējādi materiālu padarot stipru.
[img]/images/upload/celulose_micro.jpg[/img]
Rezultātā izveidotais materiāls stiepes izturībā ir 1,6 reizes stiprāks par dzelzi – papīrs iztur 214 MPa lielu stiepi, savukārt dzelzs tikai 130 MPa (parastam papīram šis rādītājs robežojas ap 30 MPa). Jāpiebilst, ka stiepe parāda materiālu izturību gan svara noturēšanas spējā, gan tā plēšanā.
Jau šobrīd eksperimentālais materiāls guvis atzinību daudzviet pasaulē. Vašingtonas Universitātes dažādu materiālu pētnieks un celulozes šūnu eksperts Maiks Volkots (Mike Wolcott) atzinis, ka iegūtais rezultāts ir „visai interesants”, piebilstot, ka izmaksas produktam ir samērā nelielas. Džons Simonsens (John Simonsen), fizikālās ķīmijas un nanokristālu celulozes eksperts no Oregonas Universitātes vērš uzmanību uz to, ka materiāls veidots no zemeslodes dabīgākās izejvielas (koka), tādējādi, tas varētu veiksmīgi konkurēt ar eksotiskākiem materiāliem.