Dators – mūzikas instruments?

Izklausās nereāli? Pirms 20 gadiem varbūt, šodien jau kādu laiku vairs ne. Līdzīgi kā citās jomās, arī mūzikā datorsistēmas piedāvā savu palīdzību dažnedažādākajos veidos. Gluži kā sekretāres birojos, arī mūziķim sāk palikt grūti iztikt bez datora. Mēģināšu nedaudz apstāstīt datorsistēmu iespējas šajā jomā.

[b]Dators ir, bet ko ar to darīt?[/b] – Pēc būtības jautājums ir nevis ko darīt ar datoru, bet gan, ko tieši tu vēlies, lai dators tavā vietā dara. Tas arī noteiks programmu izvēli un nepieciešamo dzelžu ([i]hardware[/i]) iegādi. Ja tā vienkāršo, tad mūzika ir skaņas (vibrāciju) radīšana. Datoram skaņu radīt ļauj skaņas karte, tāpēc tieši šī ierīce arī būs visvairāk lietota mūziķim.

[b]Ko tad īsti dara skaņas karte?[/b] – Skaņas karte pamatā ir radīta, lai konvertētu digitāli radītas vai ierakstītas viļņa formas (skaņu) uz analogu formātu. Piemēram, atskaņotu skaņas failu (mp3, wav u.c.) vai sintezētu un veidotu skaņu, un izvadītu uz tumbiņām, austiņām un/vai citur. Tā pat, lai konvertētu analogu formātu uz digitālu, piemēram, veicot ierakstu no magnetafona, mikrofona vai kā savādāk. Skaņu karte var arī radīt skaņu, izmantojot skaņu paraugu bankas, kas reaģē uz standarta MIDI ([i]Musical Instrument Digital Interface[/i]) instrumentu, jeb, vienkāršojot, radītu konkrēta, noteikta instrumenta skaņu, lietojot speciālas paraugu ([i]sample[/i]) biliotēkas, ja tiek norādīts kāda nots jāatskaņo, cik ilgi, cik skaļi un tamlīdzīgi. Visvienkāršākā skaņas karte parasti atbalsta iespēju atskaņot vienlaicīgi uz vienu stereo kanālu. Ir skaņu kartes, kas spēj atskaņot dažādu materiālu arī uz vairākiem kanāliem, kā arī pielietot kādu efektu uz kādu no kanāliem. Visparastākais lietotājs visbiežāk šādu iespēju izmanto, lai pieslēgtu vairāk par 2 skaļruņiem pie datora un lietotu “surround” efektu, piem. 5.1 standarts paredz 2 priekšējos (labo un kreiso), 2 aizmugurējos (labo un kreiso), vienu centra skaļruni un vienu basa skaļruni ([i]subwoofer[/i]), kam arī nepieciešama 5.1 atbalstoša 5 kanālu (2 stereo, 1 mono) skaņas karte.*

[b]Bet kāds tam sakars ar mūziku?[/b] – Mūziķim gan būs nepieciešama spējīgāka skaņu karte par parasto multimēdijiem paredzēto karti, jo, lai spētu nodrošināt minimālu procesora patēriņu, ātru reakciju, kvalitatīvu formātu konvertēšanu, nāksies iegādāties profesionālāku skaņas karti ar daudz sarežģītāku uzbūvi un spējīgākiem čipiem uz tās. Kāpēc? Lai spētu vienlaicīgi ierakstīt vai atskaņot vairākus kanālus, kas noder, piemēram, digitālajām studijām, kad vienlaicīgi jāieraksta vairāki mūzikas instrumenti. Piemēram, ierakstot kādas grupas dziesmu katru instrumentu atsevišķos celiņos (skaņas failos), lai pēc tam katru celiņu izrediģētu un vēlāk kvalitatīvāk saliktu kopā, nekā tas būtu rakstot visu uzreiz. Dators arī spēj radīt mūzikas instrumentu skaņas pats, kam arī ir radīts MIDI. MIDI pamatā satur nošu informāciju, proti, kāds mūzikas instruments spēlēs, kad un kādu tieši skaņu spēlēs, cik garu skaņu, cik skaļu utml., līdzīgi kā cilvēks lasot notis un spēlējot pats. Lai radītu autentisku mūzikas instrumenta skaņu, lieto paraugu bankas, kas bieži vien aizņem lielu vietu uz cietā diska, piemēram, [i]The Grand[/i] VSTi instruments aizņem 3 CD, tas ir apmēram 2-3 GB vietas uz cietā diska pēc instalācijas un satur vienīgi flīģeļa skanējumu. Tātad, līdzīgi kā rakstot uz nošu papīra, mēs varam datoram iedot notis, un dators tās mums atskaņos.

[b]Nedaudz par ASIO[/b] – ASIO ([i]Audio Stream Input/Output[/i]) ir daudzkanālu audio datu pārsūtīšanas protokols, ko lieto daudzi audio/MIDI sekvenceru izstrādātāji. Tas atļauj programmatūrai realizēt plašas daudzkanālu iespējas spējīgām skaņas kartēm. ASIO izvērš pamata datora skaņas kartes iespējas, no kurām vairums spēj nodrošināt tikai stereo (divu kanālu) audio ievadi un izvadi. ASIO specifikācija nosaka saskarsni ar skaņas karti caur profesionālo skaņas karšu izstrādātāju izstrādātu ASIO dzini, kas iespēj audio/MIDI programmai lietot visas iespējamās skaņas kartes ievades un izvades. Tas ļauj lietotātājam noteikt, kuru no ievadēm lietot ierakstam un kuru atskaņošanai, lietojot ar ASIO savietojamu programmu, kas, savukārt, atļauj lietotājam neatkarīgi ierakstīt un atskaņot vairākus celiņus vienlaicīgi.

[b]Konkrētāk pie lietas, jeb programmatūra[/b] – Mūsdienās ir daudz un dažādu programmu, kas spēj panākt “brīnumus” darbā ar skaņu. Uzskaitīšu populārākās no tām:

[u]E-Jay[/u]
Ideāls priekš iesācējiem un cilvēkiem bez jebkādas muzikālās dzirdes. Princips elementārs – tiek doti konkrēti gatavi ierakstīti instrumentu iespēlēti gabaliņi (pāris sekundes), kas grupēti pa instrumentiem, instrumentu grupām, piem., bungas, bass, vokāls un citi, kurus liekot kopā var veidot savu kompozīciju bez kādām zināšanām mūzikā. Protams, gan Jānis, gan Pēteris, gan visi citi izmantos tieši tos pašus gabaliņus, tā kā var sanākt arī līdzīgas kompozīcijas. Interesanta spēļmantiņa, kad nav ko darīt, kur rezultātus pat var nosūtīt draugam mp3 formātā! 🙂

[u]Sony ACID[/u]
Pamatīgi gudrāks E-Jay, bet, ja nopietni, tad šeit tu pats meklē šos gabaliņus, instrumentu iespēles, kuras liksi kopā. Tev tiek dota iespēja tos rediģēt, griezt, mainīt augstumu, tempu, pievienot efektus, pat iespēlēt pašam konkrētu melodiju un daudz kas cits. Kaut kas no audio miksera un skevencera, bet tomēr ne viens ne otrs. Ideāls priekš Rap/Hip-hop pavadījumu veidošanas. Tā salīdzinošās vienkāršības dēļ var teikt, ka nākošais solis pēc E-Jay, kā arī neliels ieskats profesionālajā lauciņā.

[u]Traktor Dj Studio[/u]
Gribi iejusties Dj lomā, gribi sarīkot saviesīgu vakaru ar dejošanu vai vienkārši nospēlēt kādu diskotēku? Šī programma ir tieši priekš tevis! Dekas, bpm regulācija un sinhronizācija, efekti, mikseri, ekvalaizeri, hitu bibliotēka – viss kas nepieciešams. 2 – 4 atskaņošanas dekas parūpēsies par iecienītāko hitu spēli, skreču, kamēr efekti radīs… efektus. Jaunā 3. versija piedāvā spējīgus ekvalaizerus ([i]equalizer[/i]), kas spēj uzgriezt ne tikai ‘lielākus basus’, dažādus spējīgus un daudz regulējumus reverberatorus ([i]reverb[/i]) un delajus ([i]delay[/i]), kas viss ies caur spējīgu digitālu mikserpulti. Protams, programmai ir iebūvēta hitu bibliotēka, kas zortēs tavus mp3 pēc izpildītāja, nosaukuma, stila, kaut vai ātruma – kā vien vēlies. Plus vēl varēsi noklausīties hitu uz austiņām, pirms lādēt to dekā un laist klausītājiem. Programma arī spēj sadarboties ar, piemēram, IceCast interneta radio serveri, tādejādi nodrošinot ne tikai diskotēkas, bet arī pat radiostacijas darbību. Tas viss vēl ietverts modernā, interaktīvā grafiskajā saskartnē ([i]GUI[/i]), kas neatstās vienaldzīgu nevienu. Viss jau ir skaisti, bet šeit nepieciešama skaņas karte ar vismaz 2 stereo izejām (priekš Dj austiņām un galvenās izejas) ar ASIO atbalstu labākai, ātrākai un veiksmīgākai funkcionalitātei, kā arī vismaz 1.5Ghz procesors efektu ģenerēšanai.

[u]Adobe Audition[/u]
Adobe Audition, jeb agrākā CoolEditPro, ir profesionāls audio failu redaktors, kā arī vajadzības gadījumā audio celiņu mikseris. Šī programma pilnīgi un noteikti ir profesionāļu lauciņā, lai arī daudzas funkcijas ir intuitīvi nojaušamas, lielākā daļa no tām, bez priekšzināšanām digitālā audio jomā ir grūti vai pat neizprotamas (read users manual people 🙂 ). Tātad, ja grib izprast līdz pēdējai niansei, tad bez pētnieciskā darba Googlē un lietotāja instrukcijā neiztikt. Ko tad šī programma spēj? Visu to pašu, ko jebkurš audio failu redaktors, tikai daudz akurātāk, kvalitatīvāk (un arī lēnāk, bet, ja kvalitāte primajā vietā, tad tas ir sīkums), proti, griezt, skaļināt klusināt, rēķināt efektus un pat ar roku izmainīt viļņa formu. Programma spēj lasīt dažnedažākos audio failu formātus, tajā skaitā arī dažādu tipa PCM nekompresētos wav failus (32-bit float, 24-bit utt utml). Liels bonuss ir programmas lieliskā spēja tīrīt trokšņus, piem., no ierakstītas plates vai magnetafona lentes. Un, ja ar to nepietiek, tad programma vēl piedāvā miksēt audio failus daudzceliņu režīmā. Kopumā lielisks audio redaktors, kas pilda visas nepieciešamās funkcijas un pat vairāk, lai nēsātu audio redaktora nosaukumu.

[u]Finale 2006[/u]
Notators – programma nošu rakstīšanai, drukāšanai. Sen jau ir tie laiki pagājuši, kad komponisti rakstīja notis uz nošu papīra, pēc tam mocijās to pārbaudīt uz klavierēm, piemēram, spēlējot simfoniskā orķestra partitūru, ko paši svaigi tikko uzcepuši. Tagad zīmulis un nošu papīrs ir arī tavā datorā, kas spēs drukāt notis ne sliktāk par kādu izdevniecību. Izvēlies instrumentus, taktsmēru, tonalitāti un uz priekšu. Atšķirībā no klasiskā (uz papīra ar zīmuli) varianta, lielie plusi ir 3: glītas, vienādas notis bez svītrojumiem, ķēpājumiem; iespēja sarakstīto noklausīties (lieta, bez kuras nevar iztikt, ja aranžē vai komponē); iespēja sarakstīto faila veidā aizsūtīt draugam, kolēģim, sievasmātei vai bosam pa e-pastu vai kā savādāk. Programma spēj arī eksportēt sarakstīto uz MIDI un XML (notācijas XML) failu. Ja tu ikdienā raksti notis, tev ir vismaz mūzikas skolas izglītība, tad šī programma ir tieši tev.

[u]Band-In-A-Box[/u]
Apmēram tas pats, kas sintezators, tikai tavā datorā. Ģenerē pavadījumus pēc norādītajām akordu secībām un parametriem, pēc konkrēta stila parauga, tikai, atsķirībā no vidusmēra sintezatora, visi parametri ir izmaināmi, pielāgojami. Gatavo materiālu izdod MIDI vai audio failā, ko tālāk var dzīt sekvencerā un uzlabot skanējumu. Programma arī spēj ģenerēt dažādas improvizācijas par paraugu ņemot leģendāru, populāru mūziķu improvizācijas. Vienkārši sintezators (jeb kā to slengā mūziķi sauc – činčidrilka 🙂 ) datorā!

[u]Steinberg Nuendo[/u]
Lieliem zēniem lielas spēļmantiņas! Nuendo tiešām ir kaut kas liels. Tas ir audio mikseris un MIDI sekvencers vienā programmā, tātad tas spēj strādāt gan ar nošu, gan skaņas informāciju vienlaicīgi. Nuendo pilda visas digitālās ierakstu studijas funkcijas. Daudzceliņu sistēma, MIDI redaktors, audio redaktors, VSTi sintezatori (piemēram [i]The Grand, Hipersonic[/i] u.c.), daudzkanālu vienlaicīgs ieraksts un atskaņošana, neskaitāmu celiņu mikserpults (cik vien celiņi ir nepieciešami, tik arī būs) ar parametru automātiku uz līkņu ([i]evenlope[/i]) principa un daudz kas cits. Šeit gan ir nepieciešama muzikālā izglītība, gan zināšanas [i]digital audio[/i] jomā. Šī programma spēj ierakstīt, miksēt celiņus, sintezēt instrumentu spēli caur VSTi instrumentiem (instalējami atsevišķi), lietojot ievadītās notis. Daudzas fonogrammas top nemaz nelietojot reālus instrumentus, bet gan virtuālos, norādot tiem notis (MIDI), tāpēc aiztaupās trokšņu tīrīšana, netīrība, dažādas cilvēka kļūdas utt.. Programma arī lieto VST effektus uz audio celiņiem, kas arī instalējami atsevišķi, līdzīgi VSTi (no kā tad popzvaigznes iegūst savas perfekti tīrās un spēcīgās balsis, ja ne no skaņotājiem-štimmētājiem un dažādiem efektiem… 😛 ). Ja agrāk studija bija sarežģītas pultis, liela, izolēta telpa, mikrofoni un tehnikas daudzums ar kopsvaru tur pat pie tonnas, tad tagad tas ir tikai viens vienīgs dators ar MIDI klaviatūru (vienkāršāk, klavieru taustiņi, kas sūta MIDI informāciju). Šeit gan būs nepieciešami spējīgi dzelži (itsevišķi operatīvās atmiņas ziņā, jo vairāk, jo labāk, var sākt ar 1GiB), laba professionālā skaņas karte ar ASIO atblastu un pielāgota operētājsistēma (bet par to gan citreiz), lai tas viss darbotos kā nākas un kalpotu godam.

Tagad tik atliek to visu meklēt rokā un darboties! Labu veiksmi un pacietību!

____________________________
* Vairāk par [i]surround[/i] [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Surround_sound]meklēt te[/url].

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us