Vērojot Valsts policijas un BSA ([i]Business Software Alliance[/i]) atktivitātes un asos izteicienus, secinam, ka tiek pieteikts karš autortiesību pārkāpējiem un pirātiem Latvijā.
Jau vairākas kratīšanas, vairākas pārbaudes, vairāki “pieķertie”. Pagaidām neviena no šīm lietām nav nonākusi līdz nopietnai tiesai, tādēļ varam tikai vērot apkārt notiekošo. Uz doto brīdi pāris mēnešu laikā BSA un Ekonomikas policija ir veikusi vērienīgas akcijas un izmeklēšanas, lai apturētu un sauktu pie atbildības likuma pārkāpējus.
Par pirmo gadījumu, kas ir kļuvis par vienu no skaļākajiem un mērienīgākajiem [url=http://www.vp.gov.lv/index.php?sadala=69&id=7967&PHPSESSID=9819f47dede3e72f9549248bda179f48]tika informēta[/url] plašāka sabiedrība 11. maijā, kad Valsts policija, pēc triju mēnešu ilgas izmeklēšanas, sadarbībā ar BSA, Rīgā, kādā Nīcgales ielas dzīvoklī, veicot kratīšanu, atklājusi Microsoft programmatūras nelegālu kopiju ražošanu, pavairošanu un izplatīšanu rūpnieciskos apmēros. Latvijas pirāti savu nelikumīgo produkciju piedāvāja iegādāties internetveikalā eBay.de, piedāvājot iegādāties [i]Windows 98 SE[/i] un [i]Windows 2000 Professional[/i] tikai par nedaudz zemākām cenām kā oriģinālos produktus. Kratīšanas laikā Nīcgales ielā, tika atsavinātas operētājsistēmas [i]Windows 95[/i], [i]Windows 98 SE[/i] un [i]Windows 2000 Professional[/i] un to komplektējošās daļas – diski, disketes, uzlīmes, hologrammas, instrukciju grāmatiņas, iesaiņojamie materiāli, ieraksta un iesaiņojuma aparatūra un citas nepieciešamās lietas, lai izgatavotu, kā apgalvo Valsts Policija, augstas kvalitātes produktus. Un policija neslēpj, ka šādā veidā šī Microsoft nelegālo produktu izplatīšana ilgusi, iespējams, jau vairākus gadus. Kad vainīgie tika aizturēti un pirātisma “midzenis” likvidēts, Microsoft iesniedza savus pierādījumus un vēlāk arī iespējamo zaudējumu summu, kas, kā izrādījās ir aptuveni 3 miljoni ASV dolāru, jeb Latvijas naudiņās mērot, 1,749 miljoni latu. Sakarā ar šādiem lieliem zaudējumiem, 10. oktobrī, Microsoft pārstāvis, zvērināts advokāts Jānis Bordāns, [url=http://www.leta.lv/news.asp?NewsID=20051010125523007747AFBE7CE08F2C]ziņo[/url], ka Microsoft iesniedzis civilprasību saistībā ar ierosināto krimināllietu, kurā apsūdzētas divas personas par nelikumīgu Microsoft produktu kopēšanu un realizāciju rūpnieciskā apjomā. Microsoft esot izlēmis nodarītos 3 miljonu ASV dolāru zaudējumus piedzīt no apsūdzētajiem – diviem Latvijas pirātiem. Vismaz pāris mēnešus lieta netiks izskatīta, jo daļa materiālu ekspertīzei ir nosūtīti Microsoft speciālistiem ASV.
Nākamais, publiski zināmais BSA un Ekonomikas policijas “veiksmīgais” ķēriens bija jau 22. septembrī, kad tā ziņoja par atklātām nelikumīgām darbībām kādā no Liepājas interneta pakalpojumu sniedzējfirmām SIA Jūlija O. Interneta pakalpojumu sniedzēja serverī atklāja nelegāli kopētu un uzglabātu datorprogrammatūru, audio un video ierakstus, datorspēles. To kopējais izmērs pārsniedz 300GB. Pārbaudes laikā Ekonomikas policija konfiscēja nelikumībās iesaistītos datorus. Notiek izmeklēšana.
Šodienas 11. oktobra [url=http://www.leta.lv/news_pr.asp?NewsID=2005101109255900C0DDC9D820316A3C]paziņojums presei[/url] izskaidro daudziem zināmo www.source.lv, BitTorrent trakera, pazušanu. Preses paziņojumā minēts, ka Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomikas policijas pārvaldes Intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības nodaļa sadarbojoties ar BSA konstatējuši autortiesību pārkāpumus vienā no Rīgas interneta pakalpojumu sniedzējiem. Pārbaude bijusi sekmīga – tika atrasts interneta serveris Unix/FreeBSD 4.7, uz kura pirms tam atradās arī www.source.lv. Taču “vainīgā” firma bija paspējusi izdzēst www.source.lv un ar to saistītos pierādījumus. Bet tomēr, vairākām programmām ([i]Windows XP, Windows 2000 Server[/i] un [i]MS CAL[/i]), kas kopumā bija uzstādītas uz vēl 17 datoriem, firma nevarēja uzrādīt licences. Pēc Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Tīkla risinājumu daļas domēnu reģistra datiem, domēna vārdu “source.lv” ir reģistrējusi SIA “Evals”, kas sniedz interneta pakalpojumus Rīgā, kā arī ar nosaukumu “Piejūras interneta tīkls” (PIT) arī Carnikavā un Garciemā.
Vēlāk firmas pārstāvis, tiekoties ar Ekonomikas policiju jau varējis uzrādīt programmatūras licences, taču par www.source.lv darbību firmas vadītājs neesot zinājis, jo, kā pagalvo, viņš reģistrējot daudz domēnu savu klientu uzdevumā un par domēnu lietošanu esot atbildīgs klients.
BSA: “Arī līdz šim BSA rīcībā jau bija nonākušas ziņas par konkrētiem datorpirātisma gadījumiem internetā. Tāpēc BSA izvirza jaunas prioritātes cīņai ar datorpirātismu, un ar šīm pārbaudēm Latvijas Ekonomikas policija un BSA uzsāk nopietnu cīņu pret autortiesību pārkāpumiem, kas nodarīti interneta vidē.”
Pēc BSA datiem, Latvijā, pēdējos gados strauji palielinoties datoru un interneta lietotāju skaitam, datorpirātisma radīto zaudējumu apjoms arvien pieaug. Katru gadu Latvija zaudējot nodokļos 15 miljonus latu. Kā apgalvo BSA, turpmāk daudz lielāka uzmanība tiks pievērsta datorpirātismam internetā un tā vēl aktīvāk turpinās “ķerstīt” vainīgos…