Austrālijā plānots uzbūvēt pasaulē lielāko saules enerģijas paneļu parku. 20 miljardu Austrālijas dolāru vērtais projekts, ko sauc par Australia–ASEAN Power Link, tiks uzbūvēts nomaļā ganību platībā Ziemeļu teritorijā, starp Dārvinu un Alisspringu.
Milzīgais 10 gigavatu masīvs, kurā būs izvietoti paneļi aptuveni 20 000 futbola laukumu platībā, varētu nodrošināt elektroenerģiju lielai daļai Austrālijas, taču no rūpnīcas iegūtā enerģija galu galā tiks transportēta tālu prom no saules apspīdētās valsts.
Tas ir tāpēc, ka Power Link ietver ne tikai pasaules lielākā saules enerģijas parka izveidi, kas būs viegli redzams no kosmosa. Projektā paredzēts būvēt arī pasaules garāko zemūdens strāvas kabeli, kas elektroenerģiju eksportēs no Austrālijas līdz pat Singapūrai, izmantojot 4500 kilometru augstsprieguma līdzstrāvas (HVDC) tīklu.
Lai šī pārvades sistēma darbotos, PowerLink, kuru izstrādā Singapūras uzņēmums Sun Cable, būs jāuzbūvē arī pasaulē lielākā baterija, kas tiks izvietota netālu no Dārvinas Austrālijas ziemeļu piekrastē.
Ideja ir tāda, ka tīkls transportēs strāvu no masīva pie Ņūkāslas ūdeņiem aptuveni 750 kilometrus uz ziemeļiem, kur tā tiks glabāta Dārvinas akumulatorā.
Zemūdens kabeļi no Austrālijas līdz Singapūrai
Daļa no strāvas nonāks vietējā Dārvinas tīklā, bet lielākā daļa tiks eksportēta starptautiskā mērogā, izmantojot vairāk nekā 3700 kilometrus zemūdens kabeļu, kas novietoti okeāna gultnē, vispirms caur Indonēzijas ūdeņiem, un tālāk līdz pat Singapūrai.
Kad elektrība sasniegs galamērķi, sagaidāms, ka tā nodrošinās enerģiju vairāk nekā 1 miljonam Singapūras iedzīvotāju – apmēram 20 procentiem suverēno salu iedzīvotāju – un galu galā tiek plānots piegādāt enerģiju arī indonēziešiem.
Protams, lai varētu veikt šo ārkārtīgi vērienīgo daudzgadīgo atjaunojamo energoresursu projektu, daudzām lietām ir jānotiek pareizi.
No sākuma ir jāiegūst visi apstiprinājumi, ieskaitot vides novērtējumus projektam, kas, paredzams, aizņems aptuveni 120 kvadrātkilometrus zemes. Būvniecību paredzēts sākt 2023. gadā, enerģijas ražošanu uzsākot 2026. gadā un pirmā eksportētā elektroenerģija varētu plūst 2027. gadā.
Ja viss notiks, kā plānots, Power Link varētu būt liels pavērsiena punkts ne tikai saules enerģijai, bet arī tīras enerģijas nozarei kopumā, parādot, kā atjaunojamo enerģiju var koplietot un izplatīt starptautiskos tīklos, aptverot lielus attālumus un pat okeānus.