[img]http://i.imgur.com/QqwkczF.jpg[/img]
GPS var palīdzēt mums atrast savu galamērķi, bet tas nav vienīgais šīs iekārtas pielietojums. Pirms četrdesmit gadiem, kad GPS tika izgudrots militārām vajadzībām, tā izgudrotāji varēja iztēloties tikai nelielu daļu no ierīces iespējamajiem pielietojumiem.
Globālā pozicionēšanas sistēma (GPS) ir satelītu navigācijas sistēma, divu desmitu orbitālo kosmosa kuģu tīkls, ko ASV Aizsardzības departaments ieviesa laika periodā no 1970. gadu beigām līdz 1990. gadu vidum. Drīz vien Pentagons atļāva civiliedzīvotājiem izmantot sistēmas iespējas noteikt precīzas atrašanās vietas. Šodien GPS aprīkoti sīkrīki sākot ar runājošām kartēm, kas piestiprinātas pie automašīnas paneļa, līdz pat mikroshēmām viedtālruņos, kas palīdz mums atrast tuvākos restorānus, ir kļuvuši par daļu no mūsu ikdienas.
Un šie pielietojumi bija tikai sākums. Reālo GPS plašo pielietojumu spektru apliecina neskaitāmie netradicionālie pielietojumi, ko cilvēki tam ir radījuši. Piemēram, Pārtikas mazumtirgotāji izmanto GPS aprīkotus iepirkšanās ratiņus, lai izsekotu patērētāju darbības un iepirkšanās paradumus lielveikalā, taču lauksaimnieki izmanto GPS, lai noteiktu, kuras zemes teritorijas nepieciešams apaugļot.
Tālāk rakstā varēsiet uzzināt 10 no neparastākajiem GPS tehnoloģijas pielietojuma veidiem.
[b]1.Haizivju uzbrukumu novēršana[/b]
[img]http://i.imgur.com/Vr3g5gi.jpg[/img]
Kad haizivs, kas atzīmēta ar GPS ierīci, nonāk pārāk tuvu krastam, par to tiek nosūtīts avārijas signāls glābējiem.
Kopš filmas “Žokļi” iznākšanas, pludmales apmeklētājus šausmina doma par baltajām haizivīm, kas pēkšņi uzrodas meklēdamas uzkodas, kaut gan patiesībā šādi uzbrukumi cilvēkiem notiek reti. Bet cerams, ka šīs bailes mazinās apziņa, ka gandrīz 50 lielās haizivis ir atzīmētas ar GPS ierīcēm, lai organizācija, ko sauc OCEARCH var precīzi noteikt to atrašanās vietas jebkurā brīdī.
Kad haizivis nonāk pārāk tuvu krastam, par to tiek brīdināti glābēji, kas pēc tam liek cilvēkiem iznākt no ūdens. Šī atzīmēšana sniedz arī jaunu informāciju par noslēpumainās sugas pārvietošanos un uzvedību. Piemēram, zinātnieki ir uzzinājuši, ka haizivis neuzturas tikai aukstā ūdenī, kā tas tika uzskatīts iepriekš. Dažas no šīm haizivīm vasaras periodā dodas līdz pat Meksikas līcim. Jūs varat sekot līdzi marķēto haizivju kustībām OCEARCH mājas lapā LiveViewGPS.com
[b]2.Nozagtu recepšu zāļu izsekošana[/b]
[img]http://i.imgur.com/OCOWyFi.jpg[/img]
Ņujorkas policija ir noslēpusi neīstas oksikodona pudeles ar GPS ierīcēm starp īstajām, lai izsekotu nozagtos medikamentus.
Laupītāji un zagļi par savu mērķi bieži vien izvēlas aptiekas, lai iegūtu oksikodonu – spēcīgu un atkarību izraisošu pretsāpju medikamentu –, kas ir plaši pieprasīts melnajā tirgū ar medicīnu nesaistītiem mērķiem, un tiek pārdots tādiem zīmoliem kā piemēram, OxyContin. Cenšoties kavēt narkotiku zagļus, Ņujorkas policija nāca klajā ar tehnoloģiski attīstītāku variāciju sprāgstošajiem krāsu iepakojumiem, kas ir pievienoti banknotēm, kuras laupītāji mēģina nozagt bankās. Policija aptiekās ir izvietojušas neīstas oksikodona pudelītes ar ieslēptām GPS izsekošanas ierīcēm, ar kurām var izsekot noziedzniekus.
Pudelītes sver vienādi un kratot rada vienādas skaņas, lai zagļi nepamanītu, ka tajās ir izsekošanas iekārtas. “Mēs paredzam, ka zagļi un laupītāji ņems vairākas pudeles, un starp tām arī būs neīstās pudeles,” sacīja Policijas departamenta galvenais runasvīrs, Pauls J. Brauns.
[b]3.Pārvietošanās māksla[/b]
[img]http://i.imgur.com/xWmdnSu.jpg[/img]
Kāds mākslinieks izveidoja savas gleznas, braucot ar GPS aprīkotu velosipēdu un ar savu pārvietošanos radot datorizētu karti.
Baltimoras mākslinieks Mihaels Voless ir atklājis veidu, kā pārvērst savu pilsētu par sava veida “zīmēšanas tāfelīti”, lai iegūtu savus elektroniskos zīmējumus. Voless, kurš izmanto iesauku WallyGPX, veic braucienus uz sava velosipēda, kas ir aprīkots ar GPS iekārtu un kartēšanas programmatūru, pārvietojoties zīmējot savus mākslas darbus datorizētās kartē. Viņš izmanto dienvidaustrumu Baltimoras pilsētas režģa struktūras ielas un veic braucienus cauri lielam vietējam parkam, lai radītu izliektas līnijas.
Voless ir radījis vairākus darbus, sākot ar sarežģītu Titānika ainu (par godu simtajai okeāna lainera nogrimšanas gadadienai) un beidzot ar slavenu televīzijas seriālu varoņiem. Viņš ir arī radījis vienkāršākus darbus, piemēram, ainu no spēles “Angry Birds”.
[b]4.Izmeklēt mājas kaķu noslēpumaino ikdienu[/b]
[img]http://i.imgur.com/upglSMt.jpg[/img]
Ko kaķītis patiesībā visu dienu ir sadarījis? GPS sekošanas ierīce parādīja, ka mīlulis dara ko vairāk kā tikai guļ.
Vai jūs jebkad esat par to domājuši, ko kaķis dara, kad esat to izlaidis laukā? Pētnieku grupa no Ziemeļkarolīnas Dabaszinātņu muzeja un Ziemeļkarolīnas štata universitātes ir ieinteresēti atbildēt jums uz šo jautājumu. Viņi cer aprīkot vairāk nekā 1000 kaķus – dažus tuvākajā apkaimē, citus pat tik tālu, kā Austrālijā un Vācijā – ar GPS raidītājiem, kas ļaus tiem izsekot kaķus ārpus to mājām. Viņi papildinās GPS datus ar papildu informāciju, iekļaujot analīzi kaķu fekālijām, ko viņi mudina īpašniekus ievākt. Lai nerastos privātuma skandāls, kādu pieredzēja ASV Nacionālās drošības aģentūra, īpašniekiem tiek atļauts piešķirt kaķiem pseidonīmus.
Pētījumi var noskaidrot, cik lielā mērā kaķi apdraud putnu populācijas. Bet rezultāti var sniegt arī citu pārsteidzošu informāciju. Kad britu TV programma atzīmēja kaķus ar GPS, viņi atklāja, ka kaķi pavada daudz laika citu kaķu īpašnieku mājās, mēģinot nozagt kaķu barību.
[b]5.Dārgumu medības[/b]
[img]http://i.imgur.com/td6T6J7.jpg[/img]
GPS ierīce ir būtiska geocaching jeb slēpņošanas daļa.
Kopš 2000. gada sākuma, GPS entuziasti ir izmantojuši šīs ierīces, lai izveidotu dārgumu meklēšanas , iesaistot jaunākās tehnoloģijas. Geokešinga hobija piekritēji paslēpj dažādus niekus, piemēram, suvenīru monētas vai plastmasas rotaļlietu dzīvniekus dažādās vietās, ko viņi atzīmē savās dārgumu kartēs un augšuplādē interneta vietnēs, piemēram, Geocaching.com, lai citi varētu meklēt noslēptās balvas.
Daži no geokešinga pasākumiem notiek lauku apvidos un parkos, bet bieži vien cilvēki noslēpj lietas arī pilsētās un piepilsētās. Dalībnieki dārgumu medībās var izmantot savus viedtālruņus, bet patiesi entuziasti iegulda pat vairākus simtus dolāru portatīvajās GPS iekārtās, kurām ir lielāka precizitāte.
[b]6.Sava ikdienas skrējiena kartēšana kruīza laikā[/b]
[img]http://i.imgur.com/Lqs8wIm.jpg[/img]
Kāds uzņēmīgs cilvēks kartēja savu ikdienas skrējienu ap kruīza kuģi un ieguva savdabīgu viļņveida, nevis paredzēto apļa zīmējumu.
Mūsdienās pastāv daudzas interneta vietnes, kurās jūs varat izsekot kruīza kuģu pārvietošanos dažādu ceļojumu laikā. Bet kā ir ar paša pārvietošanos, kamēr kuģis šķeļ jūras viļņus? Kāds triatlonists, kurš interneta vidē sevi dēvē par DC Rainmaker, 2011. gadā rakstīja, ka medusmēneša kruīza laikā viņš kļuva ziņkārīgs par to, kā viņa ikdienas desmit apļu skrējiens izskatītos GPS kartē, ja ņemta vērā tiktu arī kuģa pārvietošanās.
Kad viņš paveica 3 jūdžu (5 kilometru) skrējienu un ievadīja datus Google Maps, viņš konstatēja, ka iespējams novērot savdabīgu viļņveida maršrutu, kas gandrīz izskatījās tā it kā viņš būtu visu laiku skrējis vienā virzienā, bet visu ceļu ik pa laikam nosliecies uz vienu vai otru sānu, nevis skrējis uz apli.
[b]7.Jēzus Kristus dzimšanas ainas svēto tēlu sargāšana[/b]
[img]http://i.imgur.com/XytSDOG.jpg[/img]
Divi gudrie lūkojas uz ceļos nokritušo Jāzepu, kamēr Marija un Jēzus ir pazuduši. Viņi tika nozagti kopā ar diviem citiem tēliem no Jēzus Kristus dzimšanas ainas netālu no Kvinsijas pilsētas domes Bostonā 2013. gadā.
Par laimi, mums var nenākties vairs pieredzēt šādas ainas, pateicoties GPS izsekošanas ierīcēm, kuras Ņujorkas uzņēmums Brickhouse Security kopā 2005. gada ir izsniegusi baznīcām un citām reliģiskām organizācijām bez maksas. Ja Jēzus tēls tiktu nozagts no siles, ierīce vai nu nosūtītu īsziņu vai arī e-pastu tās īpašniekam, kā arī signālu policijai, lai tā varētu notvert zagļus.
[b]8.Pašvadošās automašīnas[/b]
[img]http://i.imgur.com/ujZygh7.jpg[/img]
Šī Google uzņēmuma automašīna 2012. gada 14. maijā pati manevrēja pa Vašingtonas ielām
Sapņotāji par pašvadošām automašīnām ir domājuši jau vairākas desmitgades, tomēr pastāvēja arī jautājums, kā panākt, lai tie spētu droši pārvietoties pa ielām. Google projekts izveidot pašvadošas automašīnas, kurā ievērojams progress tika manīts tieši 2014. gadā, ir atkarīgs no GPS sensoru un kameru sinerģijas.
GPS ierīce nosaka automašīnas atrašanās vietu, ātrumu un virzienu, atkarībā no galamērķa, kamēr uz jumta ierīkots lāzers palīdz izveidot digitālo tuvumā esošo objektu 3D modeļus un noteikt potenciālos draudus. Kameras uztver luksoforus, ceļa zīmes un citus vizuālos marķējumus. Tehnoloģijai ir viens būtisks ierobežojums – to ir droši lietot tikai uz ceļiem, ko Google ļoti detalizēti ir digitāli kartējusi. Automašīnas var pārvietoties ne ātrāk kā ar 40 kilometru stundā lielu ātrumu, lai nodrošinātu, ka tās spētu uztvert visu nepieciešamo informāciju.
[b]9.Demences slimnieku uzraudzīšana[/b]
[img]http://i.imgur.com/2XitwqF.jpg[/img]
Kāds uzņēmums ir izstrādājusi apavu ieliktņus ar GPS izsekošanas ierīcēm, kuras var ievietot apavos cilvēkiem ar Alcheimera slimību un kuriem ir paradums kaut kur aizklīst.
Kamēr iedzīvotāji noveco, arvien vairāk pieaug vecāka gadagājuma cilvēku skaits, kuriem ir Alcheimera slimība un citi demences veidi. Bet viņu aprūpētāji var justies atvieglotāki pateicoties ģeniālajam GPS tehnoloģijas pielāgojumam – ieslēpta izsekošanas ierīce pacientu apavu ieliktņos.
GPS SmartSoles, ko izstrādāja uzņēmums Aetrex un tehnoloģiju uzņēmums GTX, cena ir aptuveni 200 līdz 300 ASV dolāru par pāri, un tās tika izlaistas pārdošanā 2014. gada vasarā. Ierīce ļauj aprūpētājiem zvanīt jebkurā dienas laikā, lai saņemtu valkātāja atrašanās vietu, vai pat noteikt konkrētas robežas, kuras valkātājs nedrīkst šķērsot, citādi tiek nosūtīts trauksmes signāls.
[b]10.Dzimstības kontrole un seksuāli transmisīvo slimību novēršana[/b]
[img]http://i.imgur.com/2DlaIrz.jpg[/img]
Kentas pilsēta Anglijā piedāvā GPS iespējotu iPhone aplikāciju, ko sauc Kent C Card, kas vietējiem pusaudžiem sniedz informāciju par tuvumā esošajām vietām, kur viņi var saņemt gan prezervatīvus, gan konsultācijas par seksuālo veselību.
Sabiedrības veselības daļas amatpersonas lielākajā daļā valstu ir ieinteresētas, lai jaunieši lietotu prezervatīvus, un tādējādi novērstu gan nevēlamas grūtniecības, gan saslimšanu ar seksuāli transmisīvajām slimībām . Viņi arī zina, ka jaunieši patiešām daudz laika pavada pievēršoties saviem viedtālruņiem. Tāpēc tas nav liels pārsteigums, ka amatpersonas vēlas mēģināt izmantot GPS iespējas viedtālruņu aplikācijās, lai jauniešiem palīdzētu.