NASA visurgājējs Curiosity ir notvēris savu līdz šim augstākās kvalitātes Marsa panorāmu. Attēls sastāv no vairāk nekā 1000 kadriem, kas uzņemti 2019. gada Pateicības dienas brīvdienās un turpmākajos mēnešos rūpīgi samontēti. Kompozīts satur 1,8 miljardus pikseļu marsiešu ainavas.
Visurgājēja masta kamera jeb Mastcam izmantoja savu telefoto lēcu, lai radītu panorāmu. Tikmēr tas paļāvās uz vidēja leņķa lēcu, lai notvertu zemāku skatu, gandrīz 650 miljonu pikseļu panorāmu, kas ietver visurgājēja klāju un robotisko sviru.
Abas panorāmas rāda Glen Torridon, apgabalu pie Šārpa kalna, ko pēta Curiosity. Tās tika uzņemtas laikā no 24. novembra līdz 1. decembrim, kad misijas komanda bija devusies Pateicības dienas brīvdienās. Visurgājējam, gaidot komandas atgriešanos un nākamo uzdevumu veikšanu, tika dota reta iespēja vairākas dienas pēc kārtas fotografēt apkārtni no vienas un tās pašas vietas. (Skatīt tuvāk: īpašs rīks ļauj interesentiem pietuvināt šo panorāmu).
Četru dienu laikā bija nepieciešamas vairāk nekā 6 ar pusi stundas, lai Curiosity uzņemtu atsevišķus fotoattēlus. Masta kameras operatori bija ieprogrammējuši šo sarežģīto uzdevumu sarakstu, kas ietvēra visurgājēja masta grozīšanu un attēlu fokusēšanu. Lai nodrošinātu pastāvīgu apgaismojumu, attēlu uzņemšana tika ierobežota uz laiku no dienas vidus līdz diviem dienā pēc vietējā Marsa laika.
“Kamēr daudzi no mūsu komandas bija mājās un baudīja tītaru, Curiosity radīja šo mielastu acīm,” sacīja Ašvins Vasavada, NASA Reaktīvās kustības laboratorijas projektu zinātnieks, kas vada Curiosity visurgājēja misiju.
2013. gadā Curiosity radīja 1,3 miljardu pikseļu panorāmu, izmantojot abas Mastcam kameras. Tās ir melnbaltas navigācijas kameras jeb Navcams, kas nodrošina paša visurgājēja attēlus. Attēlveidošanas speciālisti rūpīgi samontēja Marsa panorāmu, izveidojot mozaīku, kas sastāv no atsevišķiem attēliem. Sapludinot to malas, tika radīts vienmērīgs izskats.
Visurgājēja Curiosity masta kameras uzbūvēja un darbina privātā tehnoloģiju kompānija Malin Space Science Systems, kas bāzēta Sandjego. Pašu visurgājēju un tā navigācijas kameras izstrādājusi, kā arī projektu vadīšanu nodrošina Reaktīvās kustības laboratorijas nodaļa Caltech Pasadīnā.