Pagājušajā nedēļā starptautiska zinātnieku grupa izdeva pirmo šāda veida pētījumu, kas apskata, kā mākslīgais intelekts (MI) varētu reaģēt uz globālās sabiedrības centieniem risināt tādas problēmas kā klimata pārmaiņas un nabadzība, kā arī jautājumiem, kas saistīti ar mieru un taisnīgumu.
Pētījums, kurā piedalījās dažādu valstu zinātnieki, publicēts žurnālā Nature Communications – tas galvenokārt izsaka bažas par to, kā MI varētu ietekmēt 2015. gadā ANO pieņemtos mērķus par ilgtspējīgu attīstību.
Saskaņā ar līdzautoru, Karaliskā Tehnoloģiju institūta docentu Francesco Fuso Nerini un Ricardo Vinuesa teikto, mākslīgais intelekts jau dažādos veidos maina cilvēku dzīves, turklāt šis pētījums sniedz skatījumu tajā, uz kādu nākotni šajā sakarā cilvēkiem vajadzētu tiekties.
Apskatot MI ietekmi uz ANO izvirzītajiem Ilgtspējīgas attīstības mērķiem, autori pieļauj, ka mākslīgais intelekts varētu veicināt 134 no visiem izvirzītajiem mērķiem, kamēr 59 mērķi varētu pieredzēt negatīvu efektu.
Pētījumā teikts, ka MI visdrīzāk būs liels ieguldījums nabadzības izbeigšanā, enerģijas patēriņa samazināšanā un tīras enerģijas ieviešanā par pieejamu cenu. No otras puses, MI attīstībā netiek rūpīgi pārbaudīta ētiskā puse un demokrātija, kas varētu negatīvi ietekmēt politisko stabilitāti un taisnīgumu, vienlīdzību, vēlēšanas un publisko nostāju pret mazākumtautību grupām.
Turklāt, ņemot vērā sociālo mediju algoritmus, pētījuma autori brīdina par risku, kas saistīts ar MI aizspriedumiem, vērtējot un paredzot cilvēku uzvedību.
Lai minimizētu negatīvo un izceltu pozitīvo, pētījums iesaka adekvātas politikas ieviešanu un likumdošanas struktūru, kas virzītu MI uz potenciāli labāko iznākumu gan indivīdiem, gan videi.
“Politikas veidotājiem jābūt pietiekamai izpratnei par izaicinājumiem, kas saistīti ar mākslīgo intelektu, lai viņi būtu spējīgi formulēt pareizu politiku. Šādas izpratnes veidošana ir steidzami nepieciešama, jo politika, kas veidota bez pilnīgas sapratnes, var būt gan neefektīva, gan neproduktīva” sacījis līdzautors Max Tegmark no Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta.
Avots: kth.se