Ķīniešu zemūdene “Fendouzhe” nolaidusies vienā no dziļākajām vietām uz planētas, sasniedzot reibinošu (un tumšu) dziļumu – 10’909 metri. Fotoattēlā redzams, kā zemūdene atgriežas ostā un pētnieki pēc nedēļām ilgās ekspedīcijas izkāpj krastā.
Vairāk kā mēnesi ilgās ekspedīcijas laikā, kas sākās 10. oktobrī, “Fendouzhe” veica 13 iegremdēšanās Marianas dziļvagā. Tā ir dziļākā vieta uz Zemes, kas atrodas Klusā okeāna rietumos. Astoņi no šiem braucieniem pārsniedza 10’000 m. Rekords tika sasniegts 10. novembrī, kad dziļums pārsniedza Everesta kalna augstumu.
Pasaules rekords vēl joprojām pieder Viktoram Vescovo, kurš 26. jūnijā ar savu kuģi “Limiting Factor” iegremdējās līdz 10’934 m dziļumam, liecina Guinness World Records dati. Tas ir vien 25 metrus dziļāk, nekā ķīniešu veikums. Maksimālais dziļums, ko sasniedz “Fendouzhe”, kas ķīniešu valodā nozīmē “Centīgais”, pārsniedz kinorežisora Džeimsa Kamerona 2012. gada solo niršanu līdz dziļvagas 10’908 m atzīmei, bet nepārsniedz šveiciešu-itāļu-amerikāņu sasniegto 10’912 m iegremdēšanos, kas notika 1960. gada 23. janvārī ar kuģi “Trieste”.
Kā ziņo China Daily, kuģis un tā vadītāji laiku starp niršanām pavadīja uz izpētes kuģa “Tansuo-1”. Šajā laikā viņiem bija jāpārvar tādas grūtības kā taifūni, lietus un augstas temperatūras.
Ķīna jau sen ir tiekusies uz Marianas dziļvagas gultnes sasniegšanu. Šī valsts vairāk nekā desmit gadus ir veltījusi savus resursus ārkārtīgi dziļai niršanai ar apkalpi. Kā uzsvēra China Daily, pirmā ķīniešu dziļūdens zemūdene “Jiaolong” 2010. gadā sasniedza 3759 m atzīmi, ievietojot valsti vienā kategorijā ar ASV, Franciju, Krieviju un Japānu. Ir tikai dažas valstis, kurām pieder zemūdenes, kas spēj nolaisties zem 3500 m dziļuma.
Lai iemūžinātu sasniegumu, viena no niršanas reizēm tika nofilmēta.
Pētnieki no dziļvagas apakšas savāca nogulsnes, iežu un bioloģiskos paraugus. “Tansuo-1” atgriezās ostā ar “Fendouzhe” uz klāja sestdien (28. novembrī).