Vairāku valstu iestādes šomēnes atklāja pēkšņu radiācijas līmeņa paaugstināšanos virs Ziemeļeiropas, taču neviena valsts vēl nav apstiprinājusi anomālijas cēloni.
Šāds radiācijas līmenis tiek uzskatīts par cilvēkiem nekaitīgu, tomēr tas ir pietiekami nozīmīgs, lai to varētu absorbēt radiācijas monitoringa stacijas. Pagājušajā nedēļā Eiropas varas iestādes paziņoja par jauniem cilvēka radītu radionuklīdu daļiņu rādījumiem atmosfērā.
“Tika izmērīts ļoti zems radioaktīvo vielu cēzija-134, cēzija-137, kobalta-60 un rutēnija-103 līmenis,” otrdien Twitter vietnē paziņoja Zviedrijas Radiācijas drošības pārvalde. “Izmērītie līmeņi ir tik zemi, ka tie nerada briesmas cilvēkiem vai videi.”
Līdzīgus novērojumus veica arī radiācijas aizsardzības iestādes Norvēģijā un Somijā.
Vēlāk nedēļas laikā Vispārējās kodolizmēģinājumu aizlieguma līguma organizācijas izpildsekretārs Lassina Zerbo Twitter vietnē ievietoja karti ar iespējamo anomālijas avotu reģionu, kas ietver Krieviju, daļu Latvijas, Igaunijas, Somijas, Zviedrijas, Dānijas un Norvēģijas.
“Šie izotopi, visticamāk, ir iegūti no civiliem avotiem,” apgalvo Zerbo , iesakot avotu, kas saistīts ar kodolenerģijas ražošanu, nevis kodolieročiem. “Mēs varam noteikt iespējamo avota reģionu, bet tas ir ārpus CTBTO [Vispārējās kodolizmēģinājumu aizlieguma līguma organizācijas] pilnvarām noteikt precīzu izcelsmi.”
Piektdien Nīderlandes Nacionālais sabiedrības veselības un vides institūts (RIVM) paziņoja, ka, balstoties uz pieejamo datu analīzi, radionuklīdu kombinācija ir izskaidrojama ar anomāliju atomelektrostacijas degvielas elementos.
Balstoties uz pieejamajiem pierādījumiem, organizācija ierosināja, ka atklātās radioaktīvās daļiņas ir nākušas no Krievijas rietumu puses, taču paskaidroja, ka tas nav pilnībā pierādāms.
“Daži nesenie plašsaziņas līdzekļu ziņojumi apgalvoja, iespējams, pamatojoties uz kļūdainu mūsu sākotnējā ziņojuma tulkojumu (holandiešu valodā), ka radionuklīdi cēlušies no Krievijas rietumiem,” teikts RIVM paziņojumā.
“RIVM apgalvojums ir tāds, ka radionuklīdi pārvietojās virzienā no Krievijas rietumiem uz Skandināviju, bet pagaidām nevar norādīt nevienu konkrētu izcelsmes valsti.”
Atbildot uz tiešsaistes spekulācijām par to, ka Krievija ir šī radiācijas līmeņa izraisītāja, Rosatom kodolenerģijas korporācijas daļas Rosenergoatom pārstāvis, sacīja, ka abas šī reģiona atomelektrostacijas darbojas normāli, un tiek ziņots par atbilstošu radiācijas līmeni.
“Abas stacijas strādā normālā režīmā. Par iekārtas darbu nav sūdzību,” Krievijas ziņu aģentūrai TASS sacīja Rosenergoatom.
“Visu norādīto izotopu kopējās emisijas iepriekšminētajā periodā nepārsniedza atsauces numurus. Nav ziņots par incidentiem, kas saistīti ar radionuklīda izdalīšanos ārpus norobežojošās struktūras.”
Pašreizējā situācijā ir grūti pateikt, vai papildu pierādījumi spēs apstiprināt, no kurienes cēlies šis nelielais starojuma pieaugums, taču incidents atgādina par līdzīgu situāciju, kas notika 2017. gadā, kad virs Eiropas tika atklāts vēl viens radioaktīvs mākonis.
Šīs epizodes laikā arī tika atklāta radiācija cilvēkiem nekaitīgā līmenī. Daudzi ierosināja, ka par to ir atbildīgas Krievijas elektrostacijas. Tika pat izvirzīta šāda hipotēze, ko Rosatom apstrīdēja, taču vēlāk veiktie zinātniskie pētījumi to apstiprināja.