Īlans Masks piektdien sola demonstrēt funkcionējošu Neuralink ierīci

Īlans Masks Twitter vietnē paziņojis, ka viņa slepenā neirotehnoloģiju firma Neuralink piektdien plkst. 1:00 (pēc Latvijas laika) demonstrēs strādājošu “ierīci”, domājams, smadzeņu-mašīnas saskarni. Masks vairākkārtīgi ir paudis savu pārliecību par to, ka šādas ierīces ir nepieciešamas, lai palīdzētu cilvēkiem turēt līdzi mākslīgajam intelektam. Šādas ierīces papildinātu mūsu smadzeņu jaudu, taču šobrīd viņa mērķis ir daudz vienkāršāks: izveidot implantējamu ierīci, kas ļauj cilvēkiem ar prātu kontrolēt tālruņus vai datorus.

Jūlijā Masks paziņoja par 28. augusta “progresa jaunumiem”, un tagad viņš ir sniedzis sīkāku informāciju par to, kas tiks parādīts. Viņš saka, ka jauninājums ietvers otrās paaudzes robota atklāšanu, kas paredzēts kompānijas tehnoloģiju “saslēgšanai ar smadzenēs”, un neironu reāllaika darbības demonstrāciju, lai gan nav skaidrs, ko tieši tas nozīmē.

Neuralink savienojums ar cilvēka smadzenēm

Pat salīdzinot ar citiem Maska uzņēmumiem, piemēram, Tesla un SpaceX, Neuralink ir ambiciozs. Uzņēmums vēlas izveidot savienojumu ar smadzenēm, izmantojot elastīgus elektrodus, kas ir plānāki par cilvēka matiem. Tie tiks saukti par “pavedieniem”. Pašreizējās  smadzeņu-mašīnas saskarnes ierīces šim darbam izmanto stingrus elektrodus, kas var izraisīt bojājumus. Bet elastīgu elektrodu ievietošana ir daudz delikātāks un sarežģītāks uzdevums, tāpēc uzņēmums koncentrējas uz “šujmašīnas veida robota” izgatavošanu, lai tas veiktu šo darbu cilvēka vietā.

Galu galā Neuralink cer padarīt smadzeņu-mašīnas saskarnes ierīču uzstādīšanas procesu tikpat neinvazīvu kā acu lāzeroperācijas. Tiks pat novērsta nepieciešamība lietot vispārējo anestēziju. Masks jau iepriekš ir runājis par nepieciešamību pēc automatizēta smadzeņu-mašīnas saskarnes ievietošanas procesa, kas līdzinātos acu lāzeroperācijām. Šāda procesa izveide varētu pārvarēt ierobežojumus un izmaksas, kas saistītas ar nepieciešamību izmantot augsti apmācītus neiroķirurgus. Bet, pēc Maska teiktā, tas vēl vismaz pāris gadus nebūs gatavs demonstrēšanai.

Daudzi zinātnieki ir atzinīgi novērtējuši Maska iesaisti šajā medicīnas jomā, jo smadzeņu-mašīnas saskarnes izveidei ir milzīgs potenciāls palīdzēt paralizētiem indivīdiem un cilvēkiem ar neiroloģiskiem traucējumiem. Citi savukārt brīdina, ka viņa apgalvojumi par šo ierīču nākotnes lietderību ir tālu no pierādīšanas, un viņa progresa grafiki ir pārāk optimistiski. Neuralink pagājušajā gadā teica, ka klīniskos izmēģinājumus būs iespējams uzsākt jau 2020. gada beigās, taču kompānija nav sniegusi jaunas ziņas par šo ambiciozo mērķi.

Neuralink vēl nav oficiāli paziņojuši, kur būs skatāms piektdienas notikums, taču sekošana uzņēmuma YouTube kanālam šķiet droša likme.

Saistītie raksti:

http://datuve/raksts/7200/kas-ir-starlink-sateliti-un-ka-tos-noverot/
http://datuve/raksts/7037/tesla-nakamais-projekts-saules-paneli-elektriskajam-masinam/
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us