Google izmanto atrašanās vietas datus, kas iegūti no viedtālruņiem, lai palīdzētu sabiedrības veselības ierēdņiem saprast, kā ir mainījusies cilvēku pārvietošanās, reaģējot uz globālo COVID-19 pandēmiju. Google to paziņoja COVID-19 Community Mobility Reports rakstā.
Pārskatos izmantoti dati no cilvēkiem, kuri ir izvēlējušies saglabāt savu atrašanās vietas vēsturi Google tīklā. Tā tiek izmantota, lai palīdzētu attēlot, cik lielā mērā cilvēki ievēro valdības norādījumus, lai pašizolētos un, ja iespējams, strādātu no mājām.
“Tā kā pasaules sabiedrība reaģē uz COVID-19 pandēmiju, arvien lielāks uzsvars ir likts uz sabiedrības veselības stratēģijām, piemēram, sociālās distancēšanas pasākumiem, lai samazinātu saslimušo apjomu,” kompānija paziņojusi bloga ierakstā. “Google Maps mēs izmantojam apkopotus, anonīmus datus, kas parāda, cik aizņemtas ir noteikta veida vietas, kas palīdz noteikt, kad vietējais uzņēmums ir vispārpildītākais. Mēs esam dzirdējuši no sabiedrības veselības aizsardzības ierēdņiem, ka šāda veida apkopotie, anonīmie dati varētu būt noderīgi, jo viņi pieņem kritiskus lēmumus, lai cīnītos pret COVID-19.”
Apkopotie dati, kas attiecas uz 131 valsti, pieejami ikvienam. Daudzās atrašanās vietās lietotāji var meklēt vairāk reģionālu datu, izpētot pārskatus par atsevišķiem apgabaliem. Pēc tam, kad lietotājs ir izvēlējies ģeogrāfisko reģionu, Google ģenerē PDF failu ar apkopotajiem datiem. Google sacīja, ka izvēlas PDF failus tīmekļa lapās, jo tos ir vieglāk lejupielādēt un koplietot ar darba ņēmējiem šajā jomā.
Katra atskaite satur informāciju par kustību modeļiem sešās kategorijās:
- Mazumtirdzniecība un atpūta, aptverot restorānu, kafejnīcu, iepirkšanās centru, dizaina parku, muzeju, bibliotēku, kinoteātru un līdzīgu vietu apmeklējumus.
- Pārtikas veikali un aptiekas, kas aptver lielveikalus, pārtikas noliktavas, zemnieku tirgus, specializētos pārtikas veikalus un farmācijas veikalus.
- Parki, kas aptver publiskās pludmales, suņu parkus un citas publiskās vietas.
- Tranzīta stacijas, kas aptver autobusu un vilcienu stacijas.
- Darba vietas, kas ietver birojus.
- Īpašumi, kas aptver cilvēku mājas.
Dati aptver pēdējās 48 līdz 72 stundas, un procentuālās izmaiņas atspoguļo atšķirību starp kustību šomēnes un janvāra beigās. Šis solis tika sperts, jo tehnoloģiju kompānijas ir lūgušas valdības aģentūras un veselības aprūpes amatpersonas dalīties ar vairāk datiem, lai palīdzētu saistībā ar koronavīrusa straujo izplatību.
Google vadītāji sacījuši, ka tās programma ir paredzēta, lai palīdzētu valsts veselības aprūpes ierēdņiem, kuriem ir jāizvirza savas atbildes prioritātes, pamatojoties uz vietām, pēc kurām ir lielāka vajadzība. Ziņojumi var palīdzēt apgabala amatpersonai saprast, ka tās parki joprojām ir pārpildīti, piemēram, neraugoties uz rīkojumu, palikt mājās, vai ka to parki ir pilnīgi tukši, bet tranzīta stacijas ir pārāk pilnas. Tas ļautu viņiem apsvērt iespēju mainīt vai pastiprināt vēstījumus sabiedrībai par to, ka ir jāturas tālāk vienam no otra.
Tajā pašā laikā augsta līmeņa skatījums uz mainīgajiem mobilitātes modeļiem, iespējams, ir maznozīmīgs, lai pārvaldītu reakciju uz pandēmiju. Valstis, kurām ir bijuši lielāki panākumi cīņā ar COVID-19, to ir izdarījušas, īstenojot agresīvas pārbaudes un kontaktu izsekošanas režīmus, kā arī invazīvi izmantojot atrašanās vietas datus. Piemēram, Taivāna izmanto atrašanās vietas datus, lai izveidotu “elektroniskos žogus” ap karantīnā ieslodzītiem iedzīvotājiem, kontrolējot viņu pārvietošanos, lai nodrošinātu, ka viņi paliek mājās.
Uzņēmums apsvēra veselības amatpersonu lūgumus padarīt publiski pieejamus datus kontaktu izsekošanai — izmantot individuālas personas atrašanās vietu, lai identificētu citus cilvēkus, kam varētu būt bijusi saskarsme ar inficēto. Taču Google atrašanās vietas dati nav pietiekami apjomīgi, lai noteiktu, vai kāds ir ieradies 2 metru attālumā no tiem.
Google arī apsvēra iespēju izmantot atrašanās vietas vēstures datus, lai parādītu, cik pārpildītas ir slimnīcas un citas medicīnas iestādes. Taču atrašanās vietas dati nespēj atšķirt veselības aprūpes darbiniekus, pacientus un apmeklētājus, padarot šādas informācijas apmaiņas vērtību apšaubāmu.
Google paudusi, ka sadarbosies ar epidemiologiem, kas strādā pie COVID-19, lai atjauninātu esošo apkopotās, anonīmās informācijas tabulu, lai prognozētu pandēmijas gaitu.
Dati par Latvijas teritoriju pieejami šeit.