Svētki tuvojas – viss par LED virtenēm

LED

Tumšais laiks ir klāt! Ziemassvētki tuvojas straujiem soļiem, tādēļ pienācis pēdējais laiks parūpēties par svētku noskaņas radīšanu, izrotājot mājokli. Viens no palīglīdzekļiem mājokļa izgreznošanai ir dekoratīvo spuldzīšu virtenes, ar kurām var ne tikai izgaismot Ziemassvētku eglīti, bet arī izrotāt mājokli.

Šobrīd dekoratīvā apgaismojuma klāsts ir plašs. Pieejamas dažāda veida dekoratīvās virtenes. Bet kam pievērst uzmanību to izvēlē un kā tās lietot efektīvi?

Pareizā izvēle – LED

Pieejamas dažādu veidu virtenes ar krasi atšķirīgu elektrības patēriņu – virtenes ar kvēlspuldzēm, LED spuldzīšu virtenes un virtenes ar LED spuldzēm – virtene, kurā ieskrūvē parasto LED spuldzi. Tādas pieejamas arī elektrumveikals.lv.

Dekoratīvo LED spuldzīšu virteņu elektrības patēriņš var būt no piecām līdz pat divdesmit piecām reizēm mazāks nekā līdzvērtīgai virtenei ar kvēlspuldzēm. Tāpat LED spuldzīšu virtene kalpos daudz ilgāk nekā virtene ar kvēlspuldzēm, jo LED spuldžu mūžs ir garāks.

LED spuldzītes ir krietni izturīgākas, jo tām ir plastmasas apvalks salīdzinājumā ar kvēlspuldžu stikla apvalku. Turklāt LED spuldzes to darbības laikā izdala mazāk siltumu, samazinot ugunsbīstamības risku, tādējādi šādu gaismas virteni var bez bažām atstāt ieslēgtu.

LED virtene

Ja viena LED spuldzīte izdeg, virtene turpina darboties

Noteikti kādreiz esat saskārušies ar situāciju, kad kvēlspuldžu virtenē izdeg viena spuldzīte un pārējā virtene pārstāj darboties. Tas notiek, jo dekoratīvajā virtenē ar kvēlspuldzēm visas spuldzītes ir savienotas virknē, un ja viena spuldzīte izdeg, tad pārtrūkst visa spuldzīšu ķēde un tās nedeg. Savukārt virtenē ar LED spuldzēm visas spuldzītes ir savienotas paralēli. Tādēļ, ja spuldzīšu virtenē izdeg viena vai pat vairākas LED spuldzītes, tad pārējā virtene tāpat turpina darboties.

Tāpat pieejamas gan dažādu krāsu, gan vienkrāsainas LED virtenes. Vienkrāsainās virtenes biežāk sastopamas ar silti baltu jeb dzeltenīgu (warm white) un baltu (white) gaismas krāsu. Silti baltā krāsa atgādina klasisko kvēlspuldžu virteņu radīto mājīgo gaismu un tā lieliski saskan ar zeltītiem Ziemassvētku dekoriem. Savukārt baltās krāsas LED virtene radīs gaišu un dzīvīgu gaismu, kas paspilgtinās sniega baltumu un lieliski saskanēs ar krāsainām dekorācijām.

LED virtene

Virteņu elektrības patēriņš

Dekoratīvajām virtenēm ar LED spuldzītēm vienas spuldzītes jauda var būt no 0,05 W līdz 0,5 W, savukārt virtenēm ar kvēldiega spuldzēm vienas spuldzes jauda var būt no 0,1 W līdz 1,5 W. Informāciju par spuldzīšu virtenes jaudu vatos (W) atradīsiet vai nu uz iepakojuma vai barošanas bloka, kuru ievieto kontaktligzdā.

Lai noskaidrotu, cik elektrības patērēs svētku apgaismojums, jāzina tā jauda un darbināšanas laiks. Jauda (vatos, W) ir norādīta uz spuldzīšu virteņu iepakojuma. Virtenes elektrības patēriņu (kWh) var aprēķināt, jaudu (vatos, W) reizinot ar laiku (stundās) un reizinot ar 0.001. Piemēram, 10 m garas LED spuldžu virtenei ar jaudu 9,6 W diennakts patēriņš ir 0.23 kWh.

Bet tas, cik elektrības virtene patērēs, atkarīgs ne tikai no spuldzīšu veida vai vienas spuldzītes jaudas, bet arī to skaita virtenē un no darbības režīma (ieslēgta visu laiku, mirgo, ieslēgta tikai naktī, utt.).

Lai izrotātu 1,5 metru garu eglīti, piemērota būs 10 metru gara virtene ar 100 LED spuldzītēm. Šādas virtenes jauda ir tikai 3,6 vati (W), attiecīgi stundas laikā tā patērēs 3,6 vatstundas (Wh) jeb 0,0036 kWh elektrības. Ja eglīti izgaismo visu diennakti, tad 24 stundu laikā LED virtene patērēs 0,086 kWh. Ja svētku sajūtu patīk baudīt ilgstoši un Ziemassvētku virtenes atstāt ieslēgtas 30 dienas, tad eglītes LED virtene mēneša laikā patērēs vien 2,592 kWh elektrības, kas ir līdzvērtīgi četrām veļas mazgāšanas reizēm 40 grādu temperatūrā.

Jāievēro, ka virtenei, kurā ieskrūvē LED spuldzes, elektrības patēriņš būs lielāks. Šādas virtenes kopējo patēriņu veido visu ieskrūvēto LED spuldžu kopējais patēriņš. Tikai viena no virtenē ieskrūvētajām LED spuldzēm var patērēt vairāk elektrības nekā visa LED spuldzīšu virtene.

Kas jāņem vērā, dekorējot ārpus telpām?

Ja ar spuldzīšu virteni plānots rotāt mājokļa ārpusi vai āra eglīti, pārliecinieties, ka ir norādīta burtu un ciparu kombinācija IP44 – izturīga pret mitrumu un laika apstākļu maiņu, bet nav paredzēta iemērkšanai ūdenī vai IP67 – mitruma un ūdens izturīga. Dažkārt uz iepakojuma var būt mājiņas simbols un bultiņa iekšpus vai ārpus tās. Ja bultiņa ir virzīta uz ārpusi, tad virteni ir paredzēts lietot ārpus telpām.

Tāpat uzstādot virtenes ārpus telpām, jāizvēlas pagarinātājs, kas paredzēts lietošanai ārpus telpām un kura aizsardzības klase ir vismaz IP 44. Kā arī pagarinātājs jānovieto tā, lai tas nešķērso pagalmu vai piebraucamos celiņus un tas netraucētu tīrīt sniegu. Ja tomēr nav citas iespējas, pagarinātājs jāievieto slēgtā plastikāta korpusā.

Izvēloties virtenes ar LED spuldzēm, ne tikai pašai virtenei, bet arī virtenē ievietotajām LED spuldzēm jābūt aizsardzības klasei, kas ir mitruma izturīga, vismaz IP44. Ja uz spuldzes iepakojuma uzzīmēta zīmīte ar lāsītēm, kas ir pārsvītrotas ar krustu, tad tās noteikti nebūs piemērotas izmantošanai ārpus telpām.

Atceraties! Ja tiek izmantotas no vairākām daļām savienojamās āra virtenes, nedrīkst pārsniegt strāvas pārveidotājam pieslēdzamo virteņu skaitu.

Lieto efektīvi!

Lai samazinātu LED spuldzīšu virteņu elektrības patēriņu, tās ieteicams izslēgt laikā, kamēr neesat mājās un naktī, kad dodaties gulēt. Tādējādi elektrības patēriņu varēsi samazināt aptuveni divas reizes.

Spuldzīšu virtenes vari izslēgt manuāli ar roku, bet vari arī atvieglot šo procesu, uzstādot rozetē ievietojamu taimeri vai viedo rozeti. Viedajā rozetē var sastādīt darbības grafiku viedtālrunī virtenēm, kā arī tās ērti ieslēgt/izslēgt, izmantojot savu viedtālruni. Tā varēsi ērti un vienkārši sekot līdzi arī pievienoto gaismas virteņu elektrības patēriņam.

Lai to varētu izdarīt, ir nepieciešama Elektrum Viedās mājas bāzes stacija un Viedā rozete vai arī viedā rozete ko varat iegādāties elektrumveikals.lv

Ievērojiet!

  • Pirms dekoratīvo spuldžu virteņu uzstādīšanas  pārbaudiet, vai nav vizuāli redzami bojājumi vados (vai vadu apvalki nav ieplaisājuši, sakusuši , pārtrūkuši) un barošanas blokā.
  • Izrotājot eglīti virtenes ir jāizvieto tā, lai tās nevarētu bojāt  svecīšu un brīnumsvecīšu liesmas.

Avots: elektrum.lv

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us