Ja jums ir aktuāli iemācīt saviem vecvecākiem, kā ērti un gudri izmantot tehnoloģijas, mēs esam sagatavojuši 5 praktiskus ieteikumus. Apskatīsim, kā palīdzēt senioriem iemācīties patstāvīgi veikt ikdienas uzdevumus digitālajā telpā.
Izvēlieties piemērotākās ierīces
Ideālā gadījumā senioram būs nepieciešama pašam sava ierīce, piemēram, savs viedtālrunis. Tas ļaus nepārtraukti praktizēties un ātrāk iegūt nepieciešamās prasmes. Meklējot senioram piemērotāko tālruni, apsveriet, vai viņš veiks videozvanus vai rakstīs ziņas, iespējams, fotografēs un izmantos dažādas aplikācijas. Izvēloties, paturiet prātā, lai ierīcei būtu pietiekami liels ekrāns (vismaz 6 collas), lai būtu vienkāršs vadības panelis, spilgts displejs un ilgstošs akumulatora laiks.
Ja senioram ērtāk šķiet izmantot pogu tālruni, tad varbūt viņam papildu ir nepieciešams dators? Novērtējiet, kas vislabāk atbilst viņa vajadzībām: viegls klēpjdators, galddators ar lielu ekrānu vai planšetdators.
Parūpējieties arī par ierīces iestatījumiem. Pārbaudiet valodas iestatījumus, pielāgojiet ekrāna apgaismojumu un zvana skaļumu. Daudzi viedtālruņi un planšetdatori ļauj personalizēt vadības režīmu, iestatot lielāku fontu un ikonas un vienkāršojot sākuma ekrānu.
Mājas darbs mazbērniem
Ja jūsu vectēvs vai vecmāmiņa ir noraizējušies par to, kā iemācīties lietot viedierīci, vai arī ja viņiem ir grūtības lejupielādēt pareizās lietotnes un izveidot jaunus kontus, piedāvājiet savu palīdzību. Jūs varat darīt šīs lietas viņu labā vai arī varat būt vienkārši blakus, kad viņš to dara pats.
Vienlaikus padomājiet, kādus ikdienas uzdevumus vecvecāks vēlēsies veikt, izmantojot tehnoloģijas, un kādi rīki būs nepieciešami, lai to paveiktu. Viņam visdrīzāk būs nepieciešami ziņu portāli, kartes, mobilā sakaru operatora lietotne un bankas aplikācija.
Maksājot nodokļus, iesniedzot valsts iestādēm elektroniskus pieteikumus, izveidojot savienojumu ar veselības portāliem, elektronisko vai mobilo banku un veicot maksājumus būs nepieciešams pierādīt savu identitāti. To ir ērti izdarīt ar mobilo parakstu. Visērtākais ir tas, ka nebūs nepieciešami kādi papildu rīki vai lietojumprogrammas – viss būs pieejams tālrunī.
Pamatu apgūšana un pacietība
Kad ierīces ir sagatavotas un vissvarīgākās platformas un konti ir izveidoti, nākamais solis ir iejusties skolotāja amatā. Novērtējiet, vai jūsu vecvecākiem ir kāda pieredze darbā ar datoru vai viedtālruni, un, ja jā, tad kāda veida.
Ja šīs ierīces viņam ir pilnīgi jaunas, apbruņojieties ar pacietību un saprotiet, ka lietas, kas jums ir pašsaprotamas, viņam tādas nav. Tāpēc vispirms sāciet ar pamatiem. Parādiet, kā atbloķēt tālruni, noklikšķiniet uz datora peles taustiņiem, parādiet, kā darbojas meklēšana, un palīdziet atcerēties vissvarīgākās ikonas un to nozīmi.
Novietojiet visbiežāk izmantotās lietotnes ierīces sākuma ekrānā, lai tās būtu vieglāk atrast. Ne mazāk svarīgi ir paskaidrot senioram, ka, pat ja viņš kļūdās, nekas slikts nenotiks – ievadot nepareizu paroli vai nepareizu vietnes adresi, netiks sabojāts dators vai tālrunis.
Protams, pastāstiet arī to, kādus personas datus ir jātur drošībā, un kādas darbības tiešsaistes telpā var būt bīstamas.
Praktizēšanās
Praktizēšanās posmā kopā ar vecvecākiem novērtējiet viņu spēju līmeni un, pamatojoties uz to, definējiet sasniedzamos mērķus. Vissvarīgākais ir izmantot tehnoloģijas pēc iespējas biežāk, tāpēc saplānojiet, ko jūsu vectēvs vai vecmāmiņa varētu darīt ikdienā. Varbūt palasīt ziņu portālus un pārbaudīt e-pastu?
Vēlāk iemāciet, kā kopīgot rakstu, kas viņam patīk, vai arī ne tikai izlasīt e-pastu, bet arī atbildēt uz to.
Līdz ar uzkrāto praksi senioram būs vieglāk paveikt sarežģītākus uzdevumus. Galvenais, lai izglītojamais atklātu digitālo telpu sev piemērotā tempā un izjustu tās pozitīvos ieguvumus.
Palīdzēs arī tuvinieku iesaistīšanās. Veidojiet jaunas tradīcijas: sarakstieties ģimenes lokā pa e-pastu vai zvaniet vecvecākiem ar videozvanu, nevis parasto. Iesakiet vecāka gadagājuma cilvēkiem atrast vienaudžus digitālajā telpā: kopā meklējiet paziņas sociālajos tīklos un palīdziet pievienoties dažādās hobiju grupās.
Bezmaksas palīdzība
Apguvuši datorprasmju pamatus, seniori vēlāk var tos patstāvīgi attīstīt. Internetā ir pieejamas dažādas izglītojošas nodarbības svešvalodās, kā arī Youtube platformā ir iespējams atrast dažādus pamācošus video latviešu valodā (piemēram, Resume.lv Youtube kanāls).
Tā seniori var iemācīties izmantot dažādas sociālo tīklu platformas, iemācīties lejupielādēt dažādas lietojumprogrammas un reģistrēties tajās.
Varat arī apskatīt bezmaksas datorprasmju apmācības senioriem, kas bieži vien ir pieejamas lielāko pilsētu vai novadu bibliotēkās. Starp citu, tur varēsiet atrast arī grāmatas pašmācībai.
- Kā ierakstīt zvanus savā tālrunī?
- Kā parūpēties par viedierīci gada aukstajā laikā?
- Jo vairāk ierīču ir pievienots tīklam, jo vairāk drošības risku: ko darīt, lai tos mazinātu?
- Spiegošanas ierīces: kā vislabāk izspiegot kādu?
- Vai uztraucies par to, ka viedtālrunis izseko tavu atrašanās vietu? Vai to maz ir iespējams izslēgt?