Mobilā datu pārraide un tās iespējas, 2. daļa

Šajā rakstā parunāsim par mobilo datu pārraides tehnoloģiju programmatūru un tās izmantošanu sava mobilā tālruņa vadībai no datora. Šajā nodaļā ar vārda „vadība” izpratni aprobežosimies tādā nozīmē, ka lietosim to tikai polifonisko zvana melodiju un ekrāna attēlu pārkopēšanas apzīmēšanai.

Saprotams, ka tik neliela apjoma rakstā nav iespējams apskatīt visus ražotājus un to piedāvātos tālruņu modeļus un programmatūru, tāpēc aprobežosimies tikai ar, mūsuprāt, galveno ražotāju – „Nokia” un „Samsung” – piedāvātajiem produktiem, konkrēti, „Nokia PC Suite” un „Samsung EasyStudio”.

Uzreiz jāatzīmē, ka, lai vispār būtu iespējama kaut kāda informācijas apmaiņa starp datoru un tālruni, vispirms nepieciešams tos abus noteiktā veidā savienot, izmantojot, piemēram, BlueTooth, datu kabeli vai kādu citu veidu.

[b]Polifoniskās zvanu melodijas[/b]

Pēdējos gados (sevišķi jauniešu vidū) lielu popularitāti ir ieguvušas tā saucamās polifoniskās melodijas. Ar jēdzienu „polifonija” mobilo tālruņu kontekstā saprot tālruņa zvana signālu, kurā vienlaikus tiek atskaņots vairāk nekā viens instruments. Šo melodiju īpatnība ir tāda, ka tās izklausās daudz dabīgākas un ausij patīkamākas, salīdzinot ar parastajiem zvanu toņiem, tomēr skaņas kvalitāti lielā mērā nosaka paša tālruņa tehniskās iespējas jeb polifonisko melodiju instrumentu skaits. Pirmajos tālruņu modeļos, kas atbalstīja šo standartu, bija 4 vai 8 instrumenti, taču tagad jau vairums lieto 40 instrumentu zvana melodijas, tāpēc ir jūtami uzlabojusies skaņas kvalitāte.

Principiāli polifoniskās melodijas nav nekas jauns – tas ir vecais, labais MIDI (Music Instrument Digital Interface), kas adaptēts mobilo tālruņu tehniskajām iespējam. Šo standartu mēdz saukt par SP Midi. Principā arī lieto citus standartus, piemēram, SMAF (Synthetic Music Mobile Application Format), ko izmanto Samsung. Tomēr ikdienas lietotājam tas viss nav sevišķi būtiski, jo, kā redzēsim, tad konvertāciju, piemēram, no MIDI uz tālrunim saprotamu formātu nodrošina pati tālruņa vadības programmatūra.
„Nokia PC Suite” sastāvā ietilpstošās utilītprogrammas „Nokia Sound Converter” interfeiss ir ļoti ērts un saprotams, tāpēc nekādas speciālas zināšanas nav nepieciešamas.

Nokia Sound Converter

Atveram, piemēram. MIDI failu, ieliekam to sarakstā, tad iekopējam telefonā – viss notiek pilnīgi automātiski. Vienīgais, kam būtu jāpievērš uzmanība, ir tas, ka „Nokia Sound Converter” atbalsta tikai „*.mid”, „*.rmi” paplašinājumu failus, kā arī OTA skaņu failus „*.ott”, „*.rtpl” un „*.nrt”. Tas nenozīmē, ka principā nav iespējams tālrunī importēt polifoniskās melodijas no citiem formātiem, piemēram, dziesmu MP3 formātā tiešā veidā. Tas nenozīmē, kas principā nav iespējams tālrunī izmantot citus formātus; vispirms gan tie ir ar kādas citas programmas palīdzību jākonvertē par MIDI. MP3 failiem šim mērķim ļoti labi noder „TS – Audio to Midi Coverter”.

Vēl būtu jāpakavējas pie polifonisko instrumentu (jeb kanālu, kā to dēvē programma) saistīšanu. Noklusētie uzstādījumi, mūsuprāt, arī ir visprecīzākie, bet reizēm ir vērts paeksperimentēt un, piemēram, mainīt dažādu instrumentu kanālus.

„Samsung EasyStudio” praktiski ne ar ko neatšķiras no „Nokia PC Suite”. Nokia izstrādātais produkts gan ir ērtāks, un tā interfeiss šķiet saprotamāks, taču Samsung piedāvā daudz melodiju, tāpēc praktiski atkrīt vajadzība tās kopēt no MIDI failiem.

[b]Tālruņa fona attēli[/b]

Kopš parādījās mobilie tālruņi ar krāsainajiem displejiem, uzreiz kļuva aktuāls jautājums, ko ievietot sava tālruņa ekrānā kā tapeti vai ekrānsaudzētāju. Lai arī displeju izmērs vairumam tālruņu nepārsniedz 128*128 punktu izšķirtspēju un 16-bitu krāsu dziļumu (~65’000 krāsu toņu). Tas nozīmē, ka attēla kvalitāte vēl ir tālu no pilnības, taču, ja nepieciešams attēlu pārsūtīt kā MMS īsziņu vai vienkārši izmantot kā ekrānsaudzētāju, tad arī šādi tehniskie parametri ir pietiekoši.

Samsung un Nokia programmas attēla apstrādei visumā ir ļoti līdzīgas; atšķiras tikai nianses.

Nokia Image Converter

Arī šīs utilītprogrammas ir veidotas ar pilnīgi skaidru interfeisu, tāpēc lieki paskaidrojumi šeit nav nepieciešami.

Samsung Editor

Abas programmas atbalsta visus galvenos attēlu formātus. Gadījumā, ja nepieciešams izmantot kādu ļoti „eksotisku” faila formātu, tad to iespējams konvertēt uz kādu no pazīstamajiem, izmantojot īpašas programmas, kas ir diezgan brīvi pieejamas Internetā.

Kā jau tika minēts, „Samsung EasyStudio” ir ērtāka tieši lielā skaita jau gatavo polifonisko melodiju un attēlu dēļ, toties Nokia, šķiet, ir vairāk piestrādājusi pie „Nokia PC Suite” dizaina un lietošanas ērtuma. Mūsuprāt, labāka izvēle tomēr ir „Nokia PC Suite” tieši šī iemesla dēļ.

[b]Neliela atkāpe no tēmas[/b]

Pēc 1. raksta daļas tā autors saņēma jautājumus par EDGE izmantošanu, tāpēc centīsimies sniegt atbildi uz šo jautājumu. Pašreiz jebkuram LMT abonentam, kuram ir pieslēgts īslaicīgais vai patstāvīgais GPRS pieslēgums un kuram ir atbilstošs tālruņa modelis, ir iespēja testa režīmā izmantot EDGE (Enhanced Data Rates for Global Evolution) jeb EGPRS (Enhanced GPRS). Jāsaprot, ka šis pakalpojums tiek nodrošināts tikai testa režīmā, tāpēc nav nekādu garantiju, ka tas darbosies. Pašreiz no tirgū visvairāk pieejamajiem tālruņu modeļiem EDGE atbalsta Nokia 3200, 5140, 6220, 6230, 6810, 6820, 7200.

Katra modeļa konfigurēšana nedaudz atšķiras, taču kopējā funkciju izvēle ir līdzīga visiem Nokia tālruņiem. Mēs apskatīsim Nokia 6220 konfigurēšanu.

Nokia 6220
Nokia 6220

Pats pirmais, kas jāsaka, ir tas, ka nekāda īpaša konfigurēšana nav nepieciešama – tālrunis pats „saprot”, ka tīkls nodrošina EDGE savienojumu, un to lieto GPRS vietā. Stingri sakot, nebūtu pareizi apgalvot „GPRS vietā”, jo EDGE nav nekas cits kā „parastais” GPRS ar izmanītu radiosignāla modulācijas metodi, izmantojot tā saucamo 8PSK (Eight Phase Shift Keying) signāla modulācijas metodi, kas tad arī nodrošina EDGE pārākumu; teorētiski EDGE dotā laika intervālā spēj pārsūtīt trīs reizes vairāk informācijas, salīdzinot ar GPRS.

Atgriežoties pie Nokia 6220 konfigurēšanas, jāsaka, ka, lai izveidotu patstāvīgu EDGE datu savienojumu ar tīklu, jāizvēlas „Izvēlne”, tad „”Režīmi”, tad „Savienojumi”, tad „GPRS” un visbeidzot „GPRS savienojums”. Šajā sadaļā jāizvēlas opcija „Pastāvīgā tiešsaiste”, un tālrunī visu laiku būs aktivizēts EDGE (par to liecina „G” burts tālruņa displejā). Ja arī tīkls pēkšņi vairs nenodrošina EDGE, nekas būtisks nemainās, vienīgi samazinās datu pārraides ātrums, taču simbols „G” displejā paliek nemainīgs. Tas pazūd tikai tad, ja nav iespējams reģistrēties tīklā ar GPRS savienojumu (tīkla pārslodze utml.).

Nākamajā daļā parunāsim arī par tālrunī iebūvētā modema un datora operētājsistēmas konfigurēšanu, lai būtu iespējams izveidot savienojumu ar Internetu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us