Lietas, ko var izgatavot no veca klēpjdatora – 2. daļa

Ja tavs vecais klēpjdators ir neglābjami sabojājies vai kļuvis pārāk lēns ikdienas vajadzībām, ko ar to iesākt? 

Šajā rakstā apskatīsim, ko iesākt ar klēpjdatora bateriju, tas ir, kā izveidot pašam savu pārnēsājamo atkārtotās uzlādes akumulatoru.

Klēpjdatora akumulatori ir dažādās formās, taču visiem iekšpusē atrodamas vairākas litija baterijas, kas pārsvarā ir parastas AA baterijas izmēros.

Iesākumā jāuzsver, ka pašu akumulatoru drīkst atvērt tikai tie, kas tiešām zina, kā to izdarīt. Pretējā gadījumā ir iespēja izveidot akumulatorā īssavienojumu un tā aizdegšanos.

Tā kā akumulatora plastmasas iepakojumam nav skrūvju, tas ir jāatgriež ar asu skalpeli, daudz reižu velkot pār katru no malām. 

Jābūt īpaši uzmanīgam, lai ar skalpeli nepieskartos baterijām un neizveidotu īssavienojumu.

Kad izdevies noņemt plastmasas korpusu, uzmanīgi jāatdala baterijas viena no otras.

Šeit labāk locīt vadītājelementus ar rokām, nevis griezt tos ar knaiblēm, jo, kā jau minēts iepriekš, tas var veidot īssavienojumu.

Kad baterijas ir atvienotas, jāpārliecinās, lai to spriegums būtu 2.8 V vai vairāk.

Litija baterijas degradējas un kļūst “nestabilas”, ja to spriegums ir zem 2.8 V, tādēļ nekad nevajadzētu izmantot šādas baterijas.

Tālāk šīs baterijas var izmantot dažādos projektos, taču vispirms ir jāpievieno drošības shēma, lai tās nebūtu iespējams uzlādēt par daudz, un lai tās būtu balansā, kamēr tiek lādētas. Vienkāršākais veids, kā to izdarīt, ir iegādāties parastu tukšu uzlādējamo bateriju futrāli.

Tie ir ļoti lēti un tajos jau ir iebūvēta drošības shēma, kas izbeidz lādēšanu, kad ir sasniegti 2.8 V.

!!! Jābūt ļoti uzmanīgam, atkārtoti izmantojot klēpjdatoru baterijas. Ārkārtīgi svarīgi ir pārbaudīt iekšējo pretestību (internal resistance), pašizlādes ātrumu (self-discharge rate), atlikušo kapacitāti (remaining capacity) un to, vai baterija uzkarst, kad tiek lādēta. Šos parametrus var pārbaudīt, piemēram, caur šādu ierīci. Lai arī lielākā daļa veco bateriju ir drošas, tās obligāti jāpārbauda pirms tālākas izmantošanas. !!!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us