Ja tavs vecais klēpjdators ir neglābjami sabojājies vai kļuvis pārāk lēns ikdienas vajadzībām, ko ar to iesākt? Ja tas ir lēns, bet vēl lietojams, ir vairāki noderīgi veidi, kā to izmantot – tos apskatīsim citā rakstā. Ja tomēr klēpjdators vairs nedarbojas, tajā atrodamas vairākas noderīgas detaļas un materiāli, kurus radoši var izmantot atkārtoti.
Šajā rakstā apskatīsim, ko iesākt ar klēpjdatora ekrānu, kurš ir saplaisājis un vairs nav lietojams.
Iesākumā būs jānoņem klēpjdatora ekrāns. Skrūves, kas satur kopā ekrāna daļas, parasti ir paslēptas zem gumijas “spilventiņiem”. Šeit atradīsi, kā atvienot ekrānu un kā pareizi pievienot drukātās shēmas plati tālāk apskatītajām idejām.
Zem tumšā LCD ekrāna slēpjas vairāku kārtu loksnes un akrila aizmugurējais panelis, kas kopā veido attēlu, ko redzam klēpjdatora ekrānā.
Viens no variantiem ir atstāt loksnes tādas, kādas tās ir, un pieslēgt pie drukātās shēmas plates, lai iedarbinātu iebūvēto ekrāna apgaismojumu.
Iznākumā tiek iegūts vieglas gaismas avots, ko var izmantot dažādi. Piemēram, kā gaismu pārkopēšanai vai kā sienas apgaismojumu. Ir iespējams arī izprintēt kādu iemīļotu attēlu uz plāna papīra un uzlikt to uz šī gaismas avota – rezultātā iegūstot izgaismotu gleznu.
Vēl kāds variants – izņemt kādu no baltajām loksnēm un piestiprināt tai LED gaismas lentu.
Salīmējot loksnes galus kopā, iznāk cilindrisks gaismas avots.
Vēl interesantāks variants ir izmantot kādu no gaismu lauzošajām loksnēm, kā rezultātā no izgatavotās lampas rodas skaists atspīdums, kas mainās atkarībā no skatīšanās leņķa.
No akrila aizmugurējā paneļa var izveidot dažādas kreatīvas lietiņas vai pat dāvanas.
Lai izveidotu mazu izgaismotu objektu, loksne jānoklāj ar līmlenti un jāizgriež no tās kāda forma.
Lai formas malas būtu gludas, tās var noslīpēt ar vīlīti. Noņemot līmlenti, iznāk figūra, kurai tālāk var pievienot gaismas avotu – garenas 3 voltu LED diodes, kurām droši var pieskarties un kuras neuzkarst.
Tās var ievietot kokā izgrebtās iedobēs un pievienot barošanas avotam.
Tad atliek vien uzlīmēt figūriņu uz LED diodēm.
Rezultātā iznāk mazs gaismas elements vai paštaisīta dāvaniņa no atkārtoti izmantotiem materiāliem, ko noteikti novērtēs dabas draugi.