Labākais procesors tavam datoram. Kuru izvēlēties – AMD vai Intel?

Procesors kādu izvēlēties

Ja tavos plānos ir jauns procesors jeb CPU, ir nepieciešamas zināšanas par to, kam tas nepieciešams, kā to lietot un cik tam vajadzētu maksāt.

Parastām darba programmām (tīmeklis un e-pasts) nav nepieciešami īpaši resursi, pat Intel Core i3 var ar visu smuki tikt galā. Es neieteiktu iet taupības ceļu ar Celeron un Pentium: finanšu ietaupījumi būtu niecīgi, turklāt jaunākā tīmekļa platforma tāpat vēlēsies normālus CPU resursus.

Ja mēs skatāmies uz jaudīgākajiem datoru lietotājiem, tad varam tos iedalīt divās grupās: hardcore spēlētāji un tie, kas strādā ar sarežģītām un ietilpīgām video un grafikas lietojumprogrammām.

Šobrīd nav neviena spēļu dzinēja, kas varētu izmantot vairāk par 4-6 CPU kodoliem, taču šeit svarīgs ir CPU takts ātrums un L2/L3 CPU iekšējās kešatmiņas apjoms. Tajā pašā laikā profesionālās grafikas un video programmas zina, kā izmantot katru pēdējo procesora kodolu, ko tās var atrast.

Šeit situācija ir divējāda: ja Intel vadošie procesori ar saviem “kodiem” un “herciem” pārspēj AMD, AMD Ryzen 9 7950X3D ir kļuvis par neapšaubāmu spēļu līderi. Bet sāksim ar Intel.

Intel Raptor Lake ix-13×00 sērija

Raptor Lake ir Intel koda nosaukums viņu pašreizējai 13. paaudzes procesoru saimei. Raptor Lake tika izlaists 2022. gada 20. oktobrī. Ar jaunajiem procesoriem patērētāji tika iepazīstināti 2023. gada 3. janvārī CES izstādē.

Tāpat kā iepriekšējie 12. paaudzes Alder Lake, arī jaunie CPU ir izgatavoti, izmantojot Intel 7 tehnoloģiju (10 nm). Un tāpat kā iepriekšējai paaudzei, tiem ir divu veidu procesoru kodoli: veiktspējas kodoli Raptor Cove, kas atbalsta Hyper-Threading (operētājsistēma redz vienu fizisko kodolu kā divus kodolus), un efektivitātes kodoli Gracemont, kas neatbalsta HT.

Tāpat kā iepriekšējā paaudzē, jaunajos procesoros tiek izmantotas Socket 1700 mātesplates, un tām ir divas versijas: ar veco DDR4 atbalstu un jaunāko DDR5 atbalstu. Nav tādu, kas atbalstītu abus.

DDR4 mātesplate ļauj jaunināt atmiņas no vecās mašīnas, un nav nepieciešami papildu izdevumi par RAM, taču tās nevarēs jaunināt uz DDR5 nākotnē. Prātīgāk un ar tālejošu skatu, protams, labāk būtu izvēlēties DDR5 atbalstu, izvēloties, piemēram, i7-12700K. Pagājušā gada beigās cenu atšķirība vēl bija diezgan sāpīga, bet tagad tā nav tik liela.

Šeit arī atcerēsimies, ka tiem, kas pāriet uz jaunu sistēmu, arī jāpārslēdzas uz Windows 11. Proti, CPU un mātesplate ziņo par savu kodolu statusu, un Windows 11 var to saprast, nosūtot attiecīgos procesus uz veiktspējas kodoliem un efektivitātes kodoliem.

Tomēr operētājsistēma Windows 10 un vecākas versijas par to neko nezina, un tāpēc var gadīties, ka jūsu intensīvā spēles programma tiek nosūtīta uz “celeron” kodolu, un fona programmas ir aizņēmušas veiktspējas kodolus. Tomēr Microsoft ir paziņojis, ka viņi neplāno atbalstīt vecākas operētājsistēmas jaunajiem CPU.

Intel ir sadalījis savu Core CPU sēriju trīs kategorijās: augstākās klases i9, spēcīgais vidējas klases i7 un lētais i3. Turklāt CPU modeļa beigās atrodam arī burtu: K apzīmē overclockable CPU (protams, tas ir tikai Z790 mātesplatēm, bet tiem, kas pērk B vai H mātesplati, tā ir bezjēdzīgi iztērēta nauda), F norāda, ka CPU iekšienē nav integrētas grafikas (bet kāda jēga, ja tik un tā tiek izmantota desmitiem reižu spējīgāka grafiskā karte), un KF ir overclockable CPU bez iekšējās grafikas, kas, manuprāt, ir labākā izvēle spēlētājiem.

Tagad ir pievienots vēl viens simbols KS – tas tikai i9-13900KS formā – un šobrīd tas ir Intel spēcīgākais CPU, kura maksimālā turbo takts frekvence ir 6 GHz! Par to jāsamaksā vairāk nekā 840 eiro un pieejamība ir nulle.

AMD Ryzen X 7xx0 sērija

AMD jaunākā Zen 4 procesoru saime ar koda nosaukumu Raphael tika izlaista 2022. gada 27. septembrī, mēnesi pirms Intel jaunumiem. Tie ir ražoti pēc TSMC N5 (5 nm) tehnoloģijas. Šie procesori pieder jaunajai Ryzen 7000 sērijai, kurā dominē pasaulē labākais spēļu procesors Ryzen 9 7950X3D.

Tāpat kā iepriekšējā Zen 3 paaudzē, centrālajam procesoram ir viena vai divas 5 nm Core Complex Die (CCD) un 6 nm I/O mikroshēma. Pirmo reizi Zen 4 arhitektūrā I/O mikroshēmā ir divi RDNA 2 GPU, kas darbojas ar frekvenci 2,2 GHz. Visi Ryzen kodoli atbalsta HT un nav tā saukto Celeron kodolu.

Atšķirībā no Intel, Zen 4 CPU vairs neatbalsta DDR4, var atlasīt tikai DDR5. Kā jaunumu Zen 4 piedāvā 28 (24+4) PCIex 5.0 joslas. Četras no tām saskaras ar CPU ar mātesplates mikroshēmojumu. Šādi var izmantot X16 grafikas (vai divas X8 grafikas) un 2xX4 joslas (piemēram, M.2 NVMe SSD).

PCIex 5.0 palielina teorētisko datu pārraides ātrumu M.2 līdz 16 gigabaitiem sekundē, un pirmie šādi produkti jau ir demonstrēti un drīzumā nonāks tirgū. L2 kešatmiņas apjoms ir palielināts divas reizes: no 512 kB līdz 1 MB vienam kodolam. Turbo režīmā ar maksimālo takts frekvenci AMD nedaudz atpaliek no Intel – 5,7 GHz -, taču atšķirība nav liela.

Divas svarīgas lietas

Kad mēs runājam par CPU, nevar izlaist divus papildu komponentus. Pirmkārt, CPU dzesētājs. Tā sauktais stock-cooler, t.i., lētais dzesētājs, kas nāk līdzi kastītē, kaut kā savu darbu dara, bet, ja vēlaties labāku rezultātu, jums vajadzētu padomāt par pareizu gaisa vai mūsdienās pat ūdens dzesēšanu.

Attiecībā uz gaisa dzesētājiem es ieteiktu apskatīt tādu ražotāju kā Noctua. Piemēram, NOCTUA NH-L9i LGA 1700 dzesētāju (kurā ietilpst arī kvalitatīvas termopastas tūbiņa) varam atrast tikai par 50 eiro. No ūdens dzesētājiem pēc izpētes izvēlētos Gigabyte AORUS WATERFORCE X 360 – maksā 235 eiro, bet strādā izcili labi un ir ļoti kluss.

Mēs jau minējām termopastu. Labākais variants ir noņemt pelēko vāciņu virs CPU (ja tā ir tā sauktā boxed versija) (kas drīz vien pārvēršas par “ģipsi”) un izmantot parasto pastu – viena no pazīstamākajām šajā jomā ir Arctic Silver, piemēram, Arctic Silver V 3,5 g tūbiņu varam dabūt par 11 eiro.

Kā ātri uzzināt datora parametrus, neizmantojot citas programmas

Kā izvēlēties jaunu telefonu? Faktori, kas jāņem vērā, un ko nepirkt

Gaming dators: labākie risinājumi budžetā līdz €1000, €1500 un €2500

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us