Kas ir VPN un kādos gadījumos to vajadzētu izmantot?

Parasti, mēģinot piekļūt vietnei internetā, jūs vispirms pieslēdzaties savam interneta pakalpojumu sniedzējam. Tas novirza jūs uz visām vietnēm vai citiem tiešsaistes resursiem, kurus vēlaties apmeklēt. Viss jūsu interneta trafiks iet caur interneta pakalpojumu sniedzēja serveriem, kas nozīmē, ka tie var redzēt un reģistrēt visu, ko jūs darāt tiešsaistē. Sliktākos gadījumos personu pārlūkošanas vēstures tiek nodotas reklāmdevējiem, valdības aģentūrām un citām trešajām pusēm.

Šādos gadījumos noderīgs ir VPN. Tas novirza interneta trafiku caur speciāli konfigurētu attālināto serveri. Tādā veidā VPN slēpj jūsu IP adresi un šifrē visus datus, ko sūtāt vai saņemat. Šifrētie dati ikvienam, kas tos pārtver, izskatās kā juceklis – tos nav iespējams nolasīt.

Virtuālo privāto tīklu (angļu: Virtual Private Network jeb VPN) bieži izmanto attāli darbinieki vai arī kompānijas ar attālinātiem birojiem, lai tie varētu dalīties ar privātajiem datiem un tīkla resursiem. VPN var arī atļaut lietotājam apiet tādus reģionālos interneta ierobežojumus kā ugunsmūri un tīkla filtrēšanu.

Drošs interneta savienojums

Izmantojot dažādus publiskos Wi-Fi, (piemēram, lidostās vai kafejnīcās), nekad nevaram būt pārliecināti par tīkla drošību. Ļaundari caur šādiem savienojumiem var piekļūt parolēm, bankas rekvizītiem, kredītkaršu numuriem un jebkurai citai privātai informācijai, kas tiek sūtīta ikreiz, kad pievienojamies tiešsaistē.

Pilnīgs tiešsaistes privātums

Bez VPN aizsardzības jūsu savienojums ir pilnībā atvērts. Šādiem datiem var piekļūt gan interneta pakalpojumu sniedzējs, gan darba devējs un arī Wi-Fi maršrutētājs kafejnīcās – katrs serveris vai persona, kurai pieejami pareizie instrumenti. Turklāt balstoties uz personas IP adresi, kas ir atkarīga no atrašanās vietas, vietnes un pakalpojumi var iekasēt atšķirīgas cenas vai rādīt uzmācīgas, mērķētas reklāmas.

Izmantojot VPN savienojumu, dati tiek šifrēti un IP adrese paslēpta. Jūsu interneta pakalpojumu sniedzējs vairs nevar redzēt, kuras vietnes apmeklējat, jo visas jūsu darbības tiek novirzītas caur VPN serveri. Rezultātā nevar tikt apkopoti jūsu interneta metadati un nevar tikt reģistrēta jūsu pārlūkošanas vēsture. Pats labākais, šo informāciju nevar kopīgot ar nevienu citu.

Droša piekļuve saturam

Dažādas pasaules valstis ierobežo piekļuvi viena veida tiešsaistes saturam. Šādi tiek ierobežoti sociālie tīkli, spēles, tērzēšanas lietotnes un pārlūkprogrammās redzamā informācija. Daudzas darba vietas un akadēmiskās iestādes arī izmanto  ugunsmūrus, lai ierobežotu piekļuvi vietnēm. Tas tiek darīts dažādu iemeslu dēļ: sākot ar produktivitātes palielināšanu līdz pat neatbilstoša satura ierobežošanai.

Pamatojoties uz konkrētu IP adresi tiek liegta piekļuve dažādām vietnēm un pakalpojumiem. Kad izveidojat savienojumu ar internetu, jūsu IP adrese parāda valsti, kurā atrodaties pašreiz. Tātad visi valstij raksturīgie ierobežojumi tiek piemēroti arī jums.

Izmantojot VPN, jūs varat izveidot savienojumu ar serveriem dažādās valstīs, padarot jūsu IP adresi līdzīgu šīs valsts IP adresēm. Šis IP maiņas rīks palīdz piekļūt ierobežotām vietnēm un vienlaikus aizsargā jūsu privāto informāciju.

Kāpēc man nepieciešams VPN?

Pat ja jums nav ko slēpt, jums, iespējams, nepatīk ideja, ka kāds izseko jūsu darbības internetā. Tātad galvenais iemesls, kāpēc interneta lietotāji izvēlas VPN pakalpojumus, ir tiešsaistes privātums un vispārējā drošība.

Pārlūkojot internetu ar ieslēgtu VPN, jūsu sakari tiek šifrēti, tāpēc jūsu interneta pakalpojumu sniedzējs, valdība, hakeri un citas trešās puses nespēj redzēt, kuras vietnes apmeklējat, un nevar traucēt jūsu tiešsaistes darbības.

Vēl viena lieliska lieta par VPN savienojumu ir tā, ka jūs varat piekļūt globālajam internetam, lai kur jūs atrastos. VPN ļauj izveidot savienojumu ar simtiem attālo serveru dažādās vietās, tādējādi apejot cenzūru.

Šie ir daži visizplatītākie gadījumi, kad jāapsver VPN izmantošana:

  • Ja regulāri izmantojat publiskos Wi-Fi

Ja izmantojat publisko Wi-Fi tīklu, pat aizsargātu ar paroli, VPN ir jūsu labākais draugs. Publisko tīklāju izmantošana var būt saistīta ar lieliem draudiem jūsu drošībai. Hakeriem ir daudz metožu, kā pārtvert jūsu interneta trafiku un nozagt paroles, failus un fotoattēlus.

Izmantojot VPN savienojumu, pilnīgi droši varat pārbaudīt savu e-pastu un sociālos kontus, veikt bankas darījumus un iepirkties tiešsaistē.

  • Ja daudz ceļojat

Dodoties uz svešu valsti, VPN var palīdzēt piekļūt pakalpojumiem, kas šajā valstī, iespējams, nav pieejami, piemēram, Ķīnā, kur valdība bloķē tādas vietnes kā Facebook. Pat ja jūs vienkārši šķērsojat robežu kaimiņvalstī, jūs, visticamāk, zaudēsit piekļuvi straumētam saturam, kuru abonējat.

Nespēja izbaudīt kaut ko, par ko esat samaksājis, var būt nepatīkama. VPN maina jūsu IP adresi, liekot izskatīties tā, it kā jūs pārlūkotu tīmekli no citas vietas. Faktiski, ja izveidosit savienojumu ar VPN serveri savā valstī, varēsit droši piekļūt visam iecienītajam saturam.

  • Ja vēlaties pasargāt savu interneta pārlūkošanu no trešajām personām

Pat ja pārlūkojat tīmekli no savām mājām, VPN izmantošana tāpat ir laba ideja. Piemēram, jūs varētu vēlēties iegādāties radinieku bērna dzimšanas dienas dāvanu tiešsaistē, taču  nevēlaties, lai pēc tam vēl mēnešiem ilgi jums tiktu piedāvātas reklāmas ar rotaļlietām. Vai varbūt jums ir ātri jāsameklē informācija par veselības iestādi, nepiesaistot darba devēja uzmanību. ASV ļoti izplatīta prakse ir tāda, ka  interneta pakalpojumu sniedzējs pārdos klientu pārlūkošanas vēsturi visaugstākajam solītājam.

  • Ja esat žurnālists vai politiskais aktīvists

Dažās valstīs nav tādas pašas preses, runas un vārda brīvības aizsardzības, kādas ir lielākajai daļai demokrātisko valstu. Faktiski daži režīmi izmanto bargus pasākumus, lai uzraudzītu un sodītu personas, kas tiek uzskatītas par draudiem valdībai. 

VPN aizsardzības izmantošana nodrošina papildu drošību dažādiem sensitīviem ziņojumiem, kurus sava darba ietvaros sūta žurnālisti vai pētnieki. Šādā gadījumā tas var būt liels palīgs fiziskās drošības vai informācijas avotu aizsardzībā.

  • Ja izmantojat failu koplietošanas pakalpojumus

P2P (angļu: peer-to-peer) ir viena no ātrākajām un efektīvākajām metodēm lielu datu kopu kopīgošanai tīklā. To izmanto, lai izplatītu atvērtā pirmkoda programmatūras, korporatīvos un zinātniskos datus un publiski pieejamus videoklipus.

Bet, neraugoties uz šo likumīgo izmantošanu, daudzi interneta pakalpojumu nodrošinātāji cenšas atturēt interneta lietotājus no P2P failu apmaiņas. Tas tiek darīts, kontrolējot piekļuvi failu koplietošanas vietnēm, vai nosakot joslas platuma ierobežojumus. Tas palēnina klientu interneta ātrumu un ierobežo viņu izvēli.

VPN padara jūsu interneta pakalpojumu sniedzējam daudz grūtāk noteikt, ka koplietojat failus, un izveidojat interneta savienojumu. Tas aptver jūsu failu lejupielādes, augšupielādes un faktisko IP adresi, lai jūs kļūtu neidentificējams.

Kā darbojas VPN?

Īsā versija: piekļuve internetam, izmantojot VPN, ir tāda kā sūtījuma ievietošana kastē un nosūtīšana kādam. Neviens nevar redzēt, kas atrodas kastes iekšpusē, kamēr tas nav atvērts vai šajā gadījumā – atšifrēts.

Kad izveidojat savienojumu ar VPN pakalpojumu, tas internetā izveido šifrētu “tuneli”. Tas nodrošina datu pārvietošanos starp jums un galamērķi – sākot ar meklētājprogrammu un beidzot ar tiešsaistes bankas kontu.

Šis tunelis tiek izveidots, vispirms autentificējot savu klientu – datoru, viedtālruni vai planšetdatoru – ar VPN serveri. Pēc tam serveris piemēro šifrēšanas protokolu visiem datiem, kas pārvietojas starp jums un jūsu tiešsaistes mērķi.

Šeit jāpiemin, ka pirms nosūtīšanas un saņemšanas internetā visi dati vispirms tiek sadalīti paketēs. Lai nodrošinātu, ka katra datu pakete ir droša, VPN iesaiņo to ārējā paketē, kas pēc tam tiek šifrēta, izmantojot procesu, ko sauc par iekapsulēšanu. Šī papildu pakete nodrošina datu drošību pārsūtīšanas laikā, un tā ir VPN tuneļa pamatelements. Kad dati nonāk serverī, ārējā pakete tiek atdalīta, izmantojot atšifrēšanas procesu.

Vēl viena lieta, kas jāatceras: ja izmantojat VPN, jūsu paketes sasniedz internetu ar citu IP adresi, kuru nodrošina jūsu VPN sniedzējs. Tātad, ja jūs pastāvīgi izveidojat savienojumu ar dažādiem attāliem serveriem, katru reizi internets jūs redzēs kā atšķirīgu personu. Ja izveidosit savienojumu ar serveri citā valstī, jūs teorētiski pārlūkosit internetu no šīs valsts.

Kā iegūt un izmantot VPN?

Kaut arī arvien vairāk interneta lietotāju pievienojas VPN trendam, daudzi cilvēki joprojām uzskata, ka VPN pakalpojuma izmantošana ir kas līdzīgs raķešu zinātnei. Lai gan ir taisnība, ka daži digitālās drošības rīki var radīt neskaidrības, lielākie VPN pakalpojumu sniedzēji izstrādā savas lietotnes intuitīvi un ērti lietojamas.

Parasti savienojuma izveidei ir jāveic sekojoši soļi:

  • Vajadzīgs lejupielādēt attiecīgā VPN nodrošinātāja (piemēram, NodrVPN, ExpressVPN vai cita) lietotni savā viedtālrunī, planšetdatorā vai personālajā datorā;
  • Jāielogojas izveidotajā kontā;
  • Jānospiež VPN pievienošanās poga, kā rezultātā VPN nodrošinātājs automātiski izveido savienojumu ar piemērotāko serveri.
http://datuve/raksts/8044/kuru-vpn-pakalpojumu-sniedzeju-izveleties/
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us