Gaisma rada dzīvību, un komforts ir tiešā veidā atkarīgs arī no apgaismojuma. Siltajos vasaras mēnešos par labu garastāvokli rūpējas saule, taču pārējā laikā mums pašiem ir īpaši jāpiedomā, kā ar atbilstošu apgaismojumu radīt sev komfortu un labsajūtu. Uzziniet, kā pareizi izvēlēties apgaismojumu dažādās telpās, lai justos omulīgi un mājīgi visa gada garumā!
LED spuldzes – efektīvas un ekonomiskas
Lai arī veikalu plauktos vēl šur tur atrodamas jau pamazām aizejošās kvēlspuldzes un halogēnspuldzes, tomēr jārēķinās, ka tās neefektīvi tērē elektrību. Tāpēc ikviens, kuram rūp elektrības rēķina lielums, tiek aicināts izvēlēties LED spuldzes.
Pirms iegādes rūpīgi izpētiet spuldzes parametrus. LED spuldzes spožumu norāda lūmeni, kas arī ir svarīgākais parametrs LED spuldzes izvēlē. Jo vairāk lūmenu (lm) ir LED spuldzei, jo vairāk gaismas tā izstaro. Spuldžu gaismas krāsas temperatūru mēra Kelvina grādos un apzīmē ar K. Jo mazāk Kelvina grādu, jo dzeltenāka gaisma, jo vairāk – jo zilganāka.
Piemērotāko LED spuldzi jums palīdzēs atrast spuldžu nomaiņas ceļvedis.
Viesistabai – dažādi gaismas avoti
Viesistaba ir tā vieta, kur ar mājiniekiem nereti pavadām visvairāk laika. Apgaismojumam jābūt novirzītam tajā zonā, kur tas ir visvairāk nepieciešams, turklāt ir jābūt iespējai to regulēt no spilgtākas uz siltāku krāsu. Vēlams viesistabā veidot vairākas zonas ar atšķirīgu gaismu vai arī katrā zonā uzstādīt gaismas regulatorus.
Kā vispārējo telpas apgaismojumu ieteicams uzstādīt griestu lampu, ko izmanto kā galveno gaismas avotu. Šo lampu vēlams aprīkot ar gaismas intensitātes regulatoru jeb dimmeri, lai apgaismojumu būtu iespējams pielāgot gan atpūtas brīdim, tādējādi ietaupot elektrību, gan, piemēram, galda spēļu spēlēšanai draugu un ģimenes lokā.
Pie dīvāna vai atpūtas krēsla ieteicams novietot stāvlampu, kuras gaismas plūsma ir lejupvērsta, lai būtu ērtāk lasīt, adīt un veikt citus darbus.
Viesistabas apgaismojumam jāizvēlas LED spuldzes ar silti baltu gaismas krāsas temperatūru robežās no 2500 līdz 3200 K. Kā akcentu iespējams izvēlēties arī interesantākas gaismas krāsas. Piemēram, zaļā krāsa nomierinās un noskaņos komunikācijai, savukārt maigi sārts apgaismojums uzlabos noskaņojumu. Ērtākais veids dažādu gaismas krāsu nodrošināšanai ir viedā LED spuldze, kuras gaismas krāsu un intensitāti var regulēt ar mobilo lietotni.
Darbistabā domājiet par redzi
Ja arī jums darbu nācies pārcelt uz mājām, apgaismojums darba zonā ir kļuvis būtiskāks nekā jebkad. Ja iekārtojat to atsevišķā telpā, tajā ieteicams izmantot baltu gaismu ar krāsas temperatūru no 3200 līdz 4000 K. Baltajā gaismā būs vieglāk koncentrēties darbam, kamēr silti balta gaisma (2700–3200 K) nomierinās un atslābinās. Gaismas toņa ietekmi uz cilvēka organismu var izskaidrot, vērojot mūsu ideālo gaismas avotu – sauli. No rīta un vakarā tā ir dzeltenīga, savukārt dienas vidū, kad aktīvi darbojamies, tā izstaro spilgtu un salīdzinoši aukstu gaismu.
Ļoti būtisks ir apgaismojums tieši darba vietā. Galda lampas augstums jānoregulē tā, lai gaisma tiešā veidā nespīdētu acīs. Lampai jāatrodas 35 cm augstumā virs galda virsmas, turklāt virs monitora, lai neveidotos atspīdumi. Labročiem galda lampa jāliek kreisajā pusē, savukārt kreiļiem – labajā. Veicot sīkākus darbus, galda lampu var noregulēt tuvāk galda virsmai, to izgaismojot spilgtāk.
Atcerieties, ka strādājot jāieslēdz gan vispārējais telpas apgaismojums, gan arī galda lampa, lai nenodarītu pāri savai redzei! Nedrīkst aizmirst arī par atpūtu – ik pēc stundas darba ir nepieciešams ieturēt 5 minūšu pauzi, lai izkustētos, padzertos ūdeni un atpūtinātu acis.
Guļamistabas apgaismojums pilnvērtīgai atpūtai
Guļamistaba ir mājas miera zona, kurā apgaismojumam ir jābūt nomierinošam, neuzkrītošam, mājīgam un siltam.
Arī guļamistabā vispārējā telpas apgaismojuma nodrošināšanai ir piemērota griestu lampa (600–900 lm), un vēlams, lai gaisma izkliedējas uz visām pusēm un nav pārlieku spoža. Ērtības labad pie gultas ieteicams uzstādīt gaismas slēdzi šī apgaismojuma izslēgšanai.
Lai lasītu gultā, ir nepieciešamas papildu sienas lampas ar lejup virzītu gaismas plūsmu abās gultas pusēs ar aptuveni 800 lm apgaismojumu.
Guļamistabas apgaismojumam jāizvēlas LED spuldzes ar silti baltu gaismas krāsu (2500–3200 K). Arī guļamistabā noskaņas radīšanai var izvēlēties zaļganas nokrāsas apgaismojumu, jo zaļā krāsa nomierina un rada pozitīvu noskaņojumu.
Virtuves apgaismojums – apetītes ķīla
Lieliskas maltītes pagatavošana ģimenei vai draugiem sākas labi apgaismotā virtuvē neatkarīgi no tās platības. Te nepieciešams spilgts, vispārējs apgaismojums, kas nemet ēnu. Turpretī ēdamzonas apgaismojumam jābūt spilgtam, un tam ir jāapgaismo galds. Zilais tonis nav ieteicams, jo tas samazina apetīti, tāpēc labāk izvēlēties dzeltenīgos vai baltos toņus.
Apgaismojums, kas apslēpts zem virtuves skapīšiem, palīdz apgaismot darba virsmas. Uz skapjaugšām izvietojiet nišu prožektorus tā, lai tie atstarotos no sienām un griestiem, nodrošinot apgaismojumu bez ēnām.
Virtuves gaismekļos ieteicams uzstādīt LED spuldzes ar baltu gaismas krāsu robežās 3200–4000 K un 1000 lm apgaismojuma.
Vannas istaba dažādām vajadzībām
Vannas istabā apgaismojums jāizvēlas, rēķinoties, ka no rīta tam jābūt pietiekami gaišam, lai būtu ērti uzklāt kosmētiku, skūties vai ievietot acīs kontaktlēcas. Taču tam jābūt arī nomierinošam, ja vēlaties relaksējošu vannu dienas beigās.
Galveno darba gaismu vannas istabā nodrošiniet pie spoguļa, izgaismojot to no augšpuses un abām pusēm. Tādējādi, skatoties spogulī, apgaismojums neradīs liekas ēnas uz sejas. Nav ieteicams lietot zilu gaismu, jo tā izceļ grumbas un lokus zem acīm. Spoguļa izgaismošanai vēlams izvēlēties LED spuldzes, kuru gaismas krāsa ir balta (3200–4000 K), turklāt vēlams, lai krāsu atveides indekss jeb RA pārsniegtu 90. Krāsu atveides indekss (Ra) raksturo objekta krāsu atveidi spuldzes gaismā salīdzinājumā ar tām pašām krāsām dienasgaismā. Jo tuvāk Ra ir skaitlim 100, jo precīzāka ir objekta krāsa spuldzes gaismā.
Paaugstināta mitruma dēļ vannas istabā ieteicams izmantot gaismas ķermeņus ar slēgta tipa abažūriem.