Vai tev ir nepieciešams pārnēsājams Wi-Fi, lai kur tu dotos? Vai tavs mājās esošais Wi-Fi nedarbojas pietiekami labi un ir nepieciešams rezerves variants? Par laimi, viedtālruņos ir pieejama mobilā tīklāja jeb Hotspot opcija.
Ar tālruni ir iespējams izveidot pārnēsājamu Wi-Fi tīklāju un šajā tīklā var pievienot arī citas ierīces, kurām nepieciešams interneta savienojums. Šajā gadījumā tālrunis darbojas kā maršrutētājs jeb rūteris.
Tas ir vienkārši un ērti. Taču, ja jautāsi par daudzajām drošības problēmām, kuras rada publiskie Wi-Fi, sapratīsi, ka datora savienošana ar sava mobilā tālruņa Wi-Fi tīklāju ir daudz drošāka par pieslēgšanos, piemēram, kafejnīcas Wi-Fi tīklājam.
Bet, tāpat kā viss cits, arī pārnēsājamie Wi-Fi tīklāji nav pilnīgi droši. Viena no būtiskām drošības problēmām, kas nomoka šo ērto funkciju, ir tā, ka pēc noklusējuma, tā tīklam ir “atvērta piekļuve”. Tas nozīmē, ka, izveidojot mobilo tīklāju (Hotspot) savā Android viedtālrunī, automātiski netiek nodrošināta parole. Ja atrodies publiskā vietā, ikviens var izveidot savienojumu ar tevis izveidoto mobilo tīklāju. Un, ja vien tev nav neierobežots daudzums datu par vienu fiksētu samaksu, kāds var ‘pa kluso’ izmantot tavu mobilo tīklāju, kas var rezultēties ar palielu rēķina summu.
Tas vēl nav viss. Mobilais tīklājs, kam nav pievienota parole, ir hakeriem un datu zagļu iecienīts darbības lauciņš. Nekad īsti nevar zināt, kurš var virtuāli uzbrukt sabiedriskās vietās. Tātad, papildu raizēm par datu plāna pārsniegšanu, tev būtu jāuztraucas arī par datu zagļiem. No šī visa var izvairīties, uzstādot savam tīklājam paroli.
Lūk, veids, kā aizsargāt viedtālruņa mobilo tīklāju (Hotspot):
- Izveido spēcīgu mobilā tīklāja paroli
Lai uzlabotu datu drošību, izmantojot mobilo tīklāju, pārliecinies, ka tīklāja piekļuves punktam esi piešķīris stingru paroli. Parole, kas ir pietiekami gara, unikāla, grūti uzminama un kuru bieži maini, padarīs tavus datus tiešsaistē nepieejamus. Tikai pārliecinies, ka izvēlētā parole nav tavs vārds vai kāds no identifikācijas numuriem; padari to pēc iespējas grūtāk uzminamu.
Ar drošu paroli tu vari kontrolēt, kurš drīkst vai nedrīkst izmantot tavus dārgos mobilos datus. Ierīce varēs izveidot savienojumu ar tavu mobilo tīklāju tikai tad, ja būsi iedevis tai paroli.
Pie reizes pārliecinies, vai esi nodrošinājis paroli, izvēloties WPA2 mobilā tīklāja drošību. Ir arī citas drošības iespējas, piemēram, WEP un WPA, taču tās nav tik spēcīgas kā WPA2. Par to var pārliecināties, ieejot mobilā tīklāja iestatījumos. (Ātrajā izvēlnē ilgāk paturi ‘Mobilais tīklājs’ pogu; augšējā labajā stūrī uzspied uz trīs vertikālajiem punktiem un izvēlies ‘Konfigurēt mobilo tīklāju’; sadaļā ‘Drošība’ pārliecinies, vai ir izvēlēta opcija ‘WPA2’).
- Ievadi unikālu mobilā tīklāja SSID
Tavs Android tālrunis automātiski piešķirs mobilajam tīklājam noklusējuma SSID (tīkla pakalpojumu kopas identifikatora) vārdu. Šos bezvadu tīklāja nosaukumus ir viegli uzminēt, jo īpaši tāpēc, ka hakeri saprot, kā tiek ģenerēti iepriekš izskaitļotie vārdi un paroles, kas tiek izmantotas ar šādiem nosaukumiem.
Pirms mobilā tīklāja pārbaudīšanas publiskā vidē vispirms pārliecinies, vai esi pārdēvējis savu SSID uz vārdu, kura izcelsmi un nozīmi saproti tikai tu pats.
- Izmanto VPN
Instalē savā viedtālrunī VPN (un arī citās mājas ierīcēs, kas savienotas ar šo mobilo tīklāju). Ja tu dzīvo gudrajā mājā, kur gandrīz visas ierīces ir savienotas ar internetu, tev, iespējams, būs jāiegulda līdzekļi VPN maršrutētājā, kas ļaus nemitīgi saglabāt datu drošību.
Turklāt labs VPN pakalpojums ļaus tev vienā tīklā savienot vairākas ierīces, neapdraudot datu drošību nevienā no tām.
- Atjaunini sava tālruņa pretvīrusu programmatūru
Periodiski atjaunini sava tālruņa pretvīrusu programmatūru, ja vien to izmanto interneta pārlūkošanai. Pretvīrusu programmatūra nav paredzēta tikai portatīvajiem un galddatoriem, kā daudzi cilvēki pieņem.
Šajā kontekstā pirms Wi-Fi tīklāja izveidošanas savā iPhone vai Android tālrunī pārliecinies, vai pretvīrusu programmatūra ir atjaunināta.