Šobrīd modernākie televizori piedāvā iespējas, par kurām agrāk varējām tikai sapņot, taču joprojām gana aktuāls ir jautājums par to, kā TV savienot ar, piemēram, datoru. Iespējas, kā savā starpā savienot televizorus un citas ierīces, ir daudz un dažādas. Taču vērā jāņem kāds būtisks fakts – attēla un skaņas kvalitāte pēdējo gadu laikā ir ievērojami augusi. Un, lai augstākās kvalitātes saturu varētu pilnvērtīgi nosūtīt no datora uz TV, nepieciešams atbilstošs kabelis, un parasti tas ir HDMI.
HDMI vadi izceļas ar vairākām vērā ņemamām priekšrocībām:
- Iespēja vienlaicīgi pārnest gan video, gan audio saturu, līdz ar to nepieciešams tikai viens vads;
- Augstas kvalitātes video pārnešana (atkarībā no kabeļa veida – līdz pat 8K izšķirtspējai);
- HDMI izeja atrodama teju ikvienā jaunā datorā, spēļu konsolē un citās ierīcēs;
- Iegādājoties jaunākās paaudzes HDMI vadu ar atbilstošu ātrumu, tas spēs nodrošināt augstākās kvalitātes video un audio failu pārnešanu daudzu gadu garumā.
Kā pieslēgt datoru pie TV ar HDMI kabeli?
- Ieslēdz gan televizoru, gan datoru;
- Pievieno HDMI kabeli gan datora izejā, gan TV ieejā (piefiksējot ieejas numuru). Laptopa HDMI izeja parasti atrodas tā sānos, savukārt televizoram – vai nu sānos, vai aizmugurē. Gan ieeju, gan izeju spēsi atpazīt pēc formas;
- Ja TV automātiski nepiedāvā iespēju pārslēgties uz norādīto HDMI ieeju, paņem televizora tālvadības pulti un atrodi pogu ar nosaukumu Input vai Source. Nospied to, un izvēlies to HDMI ieeju, kurā ievietoji kabeli (parasti televizoriem ir vairākas HDMI ieejas).
- Ja pēc trešā soļa paveikšanas televizora ekrānā ieraugi to pašu, kas redzams datorā, viss ir izdevies. Bet, ja tā nav, neraizējies!
Ja izmanto datoru ar Windows 10 operētājsistēmu, šādā gadījumā nospied labo peles taustiņu, kursoru pirms tam novietojot uz darbvirsmas. Tad izvēlies Display settings, un šeit varēsi redzēt televizoram pieslēgtos ekrānus. Mazliet zemāk redzēsi sadaļu Multiple displays, kur iespējams izvēlēties, kā attēls tiek pārnests, proti, vai tas būs redzams uz abiem ekrāniem (datora un televizora), tikai datorā vai tikai televizorā, vai arī tiks radīti divi atsevišķi ekrāni, katrā no tiem atskaņojot ko citu.
Savukārt, izmanto Apple MacBook, visu iepriekš minēto redzēsi, dodoties šeit: Apple menu > System Preferences, un tad uzspiežot uz pogas Displays.
Virknei portatīvo datoru uz klaviatūras atrodams taustiņš ar diviem ekrāniem – uz tā nospiežot, šī izvēle atvērsies automātiski.
Kā HDMI kabeļi atšķiras, un kurš ir nepieciešams tieši tev?
Lai gan varētu šķist, ka ikviens HDMI vads der jebkuru divu ierīču savienošanai, ja vien tām ir attiecīgas ieejas un izejas, tā nebūt nav! Apskatīsim HDMI kabeļu parametrus, un kas tev jāņem vērā, pirms iegādājies kādu no plašā klāsta.
Savienojuma veidi
HDMI kabeļiem ir dažādi savienojuma veidi: Type A jeb Standard, Type B (Dual-Link), Type C (Mini), Type D (Micro), Type E (The Automotive Connection System). Izvēloties kabeli, obligāti noskaidro, kāda veida savienojums der gan tavam datoram, gan televizoram. Turklāt ņem vērā, ka ikvienam kabelim tiek norādīts katra gala savienojuma veids (tie var būt gan vienādi, gan atšķirīgi).
Paaudzes jeb versijas un datu pārraides ātrums
HDMI pirmsākumi meklējami 2002. gadā, tāpēc ir tikai loģiski, ka laika gaitā tie piedzīvojuši dažādus uzlabojumus. Lai lietotājam būtu vienkāršāk orientēties visu HDMI kabeļu piedāvājumā, tie iedalīti vairākās paaudzēs jeb versijās: 1.0 (vecākā), 1.1, 1.2-1.2a, 1.3-1.3a, 1.4-1.4b, 2.0-2.0b, un 2.1. (jaunākā).
Jo jaunāka kabeļa versija, jo advancētākas darbības tas spēj veikt, taču lielākā daļa no tām ir tik specifiskas, ka ikdienas vajadzībām nav vajadzīgas. Tiesa, jaunāki kabeļi nodrošina arī lielāku datu pārraides ātrumu, un šim parametram gan ir nozīme. Piemēram, HDMI kabelis ar 3,96 Gbit/s lielu ātrumu nespēs nodrošināt 4K video atskaņošanu, bet ar jaunākās paaudzes kabeli, kura ātrums var sasniegt 42,6 Gbit/s, būsi gatavs arī brīdim, kad tavā rīcībā nonāks 8K izšķirtspējas saturs (un televizors, protams).
Ievadot Google (vai jebkurā citā meklētājā) frāzi HDMI version, atradīsi tabulu, kurā redzama detalizēta informācija par kabeļu ātrumiem un paaudzēm.
Kabeļa garums
HDMI kabeļu garums plaši variē no dažiem desmitiem centimetru līdz pat 100 un vairāk metriem. Izvēloties kabeli mājas vajadzībām, parasti pilnībā pietiek ar pāris metru garu kabeli. Bet, izvēloties garāku HDMI vadu, uzmanība jāsāk pievērst izmantotajiem materiāliem un kabeļa specifikācijai. Jo, lai attēlu un skaņu spētu nogādāt daudzu metru attālumā, nepieciešami atbilstoši risinājumi. Šī iemesla dēļ garāks HDMI vads var izmaksāt salīdzinoši dārgi.