Pārlieku piepildīts HDD vai SSD disks datoram nāk par ļaunu, galvenokārt ietekmējot tā ātrdarbību, turklāt nepatīkami ir brīži, kad vajadzīgai programmai vai jaunāko fotogrāfiju mapei vietas datorā vairs nepietiek. Labā ziņa – atbrīvot datora disku no visa liekā ir visai vienkārši. Lasi un uzzini, kā iztīrīt datoru no nevajadzīgiem failiem!
1. solis: Aktivizē Storage Sense
Aktivizējot Storage Sense, brīžos, kad datora diskā nav pietiekami daudz vietas, tas izdzēsīs nevajadzīgos failus. Atkritne (Recycle Bin) ik pēc noteikta laika tiks iztīrīta automātiski, savukārt faili, kas atrodas lejupielāžu (Downloads) un OneDrive (vai cita mākoņservisa) mapē, netiks dzēsti, ja vien šādu opciju neiestatīsi Storage Sense iestatījumos.
2. solis: Izmanto Disk Clenup
Disk Cleanup – tas ir ļoti vienkāršs un ātrs veids, kā iztīrīt datoru no nevajadzīgiem failiem manuāli. Lai to izdarītu, rīkjoslas (Taskbar) meklētājā ieraksti “Disk Cleanup” un atver to. Pēc tam izvēlies, kurus no failiem vēlies izdzēst; kad tas izdarīts, spied “OK” un “Delete files”.
3. solis: Atbrīvojies no programmatūras un lietotnēm, kas tev vairs nav vajadzīgas
Daudz vietas datorā mēdz aizņemt dažādas programmas un lietotnes, kas nemaz netiek izmantotas; bieži vien šāds liktenis piemeklē programmatūru, kas iekļauta datora komplektācijā. Ērti atbrīvoties no visām nevajadzīgajām programmām vari, dodoties uz Start > Control Panel > Programs > Programs and Features. Šeit redzēsi visas datorā esošās programmas. Ja kādu no tām neizmanto, atbrīvojies to tās, spiežot uz pogas Uninstall.
4. solis: Izdzēs vai pārvieto failus, kas ikdienā netiek izmantoti
Visai bieži datora disks ir piepildīts ar fotogrāfijām, mūziku, dokumentiem un video failiem, kas ikdienā tev nemaz nav vajadzīgi. Risinājumi šādā situācijā ir vairāki. Pirmkārt, tos failus, kas tev nav vajadzīgi vispār, izdzēs (pēc tam arī neaizmirstot iztīrīt atkritni). Ja nevajadzīgo failu ir daudz un lielu daļu no tiem izdzēsīsi, tad jautājums par to, kā iztīrīt datoru no nevajadzīgiem failiem, vairs nebūs aktuāls.
Otrkārt, failus, kas tev ir vajadzīgi ļoti reti, vai nu ievieto ārējā datu nesējā (USB zibatmiņā, ārējā HDD vai SSD diskā, atmiņas kartē), vai arī kādā no mākoņservisiem. Otrais variants ir drošāks; piemēram, cieto disku nejauši nometot, pastāv ievērojams risks pazaudēt pilnīgi visu tajā esošo informāciju, bet mākoņservisos esošā informācija parasti tiek dublēta daudzos serveros vienlaicīgi.
5. solis: Samazini WinSxS mapes izmēru
Pirms ķeries klāt WinSxS mapei, ņem vērā, ka atsevišķu tajā esošo failu vai pašas mapes dzēšana var radīt būtiskus bojājumus, padarot neiespējamu datora restartēšanu vai atjaunināšanu. Tajā atrodas Windows Component Store faili, kas nepieciešami, lai pielāgotu un atjaunotu Windows operētājsistēmu.
Lai samazinātu šīs mapes izmēru, vari izmantot Task Scheduler, dodoties uz Control Panel > System and Security > Schedule tasks (zem Administrative Tools). Izvēlies bultu blakus Task Scheduler Library un dodies uz Microsoft > Windows > Servicing. Spied uz Start Component Cleanup, un pēc tam zem Selected item izvēlies Run.
6. solis: OneDrive esošos failus padari pieejamus tikai tiešsaistē
OneDrive ir ļoti iecienīts mākoņserviss, kurā uzglabāt datorā esošos failus. Reizēm gan dažādi faili tiek izmantoti ļoti reti, tāpēc to atrašanās datora diskā nav nepieciešama. Šādā gadījumā failus iespējams uzglabāt tikai tiešsaistē, nevis pašā datorā.
Lai to izdarītu, atver sadaļu Settings > Devices > Storage. Zem sadaļas Storage Sense spied uz saites Change how we free up space automatically. Pēc tam zem Locally available cloud content izvēlies, pēc cik ilga laika faili, kas nav izmantoti, tiks uzglabāti tikai tiešsaistē (nekad; pēc vienas dienas; pēc 14 dienām; pēc 30 dienām; pēc 60 dienām). Šos failus tu joprojām redzēsi OneDrive mapē, taču reāli piekļūt tiem varēsi vien ar aktīvu interneta pieslēgumu.
7. solis: Uzglabā failus ārējā datu nesējā
OneDrive un citi mākoņservisi ir ērts risinājums failu uzglabāšanai, tomēr jārēķinās, ka, ja tie aizņem daudz vietas, būs nepieciešams iegādāties maksas plānu. Piemēram, viens TB jeb 1000 GB komplektā ar Microsoft 365 individuālai lietošanai izmaksā 69 eiro gadā vai septiņus eiro mēnesī.
Ja nevēlies regulāri maksāt par nepieciešamajiem gigabaitiem, optimāls risinājums ir ārējais datu nesējs, piemēram, USB zibatmiņa, atmiņas karte vai ārējais HDD / SSD disks.
8. solis: Papildini datoru ar jaunu HDD vai SSD disku
Taisnības labad gan jāsaka, ka šis nav veids, kā iztīrīt datoru no nevajadzīgiem failiem. Bet, veicot salīdzinoši nelielu ieguldījumu un iegādājoties papildu disku vai nomainot esošo, ieguvumi būs vairāki. Pirmkārt, datorā būs vairāk vietas, un, otrkārt, tā darbība būs ātrāka (ar nosacījumu, ka, pērkot disku, pievērs uzmanību datu ierakstīšanas un nolasīšanas ātrumam).
Ja tiek nomainīts cietais disks, kurā atrodas operētājsistēma un programmas, ieteicams izvēlēties SSD disku, kas ir ievērojami ātrāks. Failu kolekcijai pietiks arī ar HDD disku. Iecienīts risinājums ir datoru aprīkot ar diviem diskiem – nelielāku SSD disku un ietilpīgāku HDD disku.
9. solis: Pārbaudi datoru ar antivīrusa palīdzību
Dažkārt pieejamā datora atmiņa neizskaidrojami sarūk, un šādos gadījumos bieži pie vainas ir vīruss. Lai šādu iespēju izslēgtu vai, gluži otrādi, vīrusu atklātu un ar to tiktu galā, datoram nepieciešams uzticams antivīruss. Vienkāršākas antivīrusu versijas pieejamas arī bez maksas, taču jārēķinās, ka par profesionālu aizsardzību nāksies maksāt.
10. solis: Meklē palīdzību pie datoru apkopes speciālistiem
Ja arī pēc nupat uzskaitīto soļu veikšanas datora atmiņa joprojām ir pilna un datora veiktspēja pēdējā laikā ir kritusies, iespējams, ka tam nepieciešama operētājsistēmas restartēšana vai kādas komponentes nomaiņa. Šādā gadījumā palīdzību vari meklēt kādā no datoru servisiem.
- Huawei Watch Ultimate – viedpulkstenis piedzīvojumu kārotājiem un drosminiekiem
- Kuru vēršanas pusi izvēlēties ārdurvīm?
- Dīvainākās kazino spēles un likumi, kurus jūs nezinājāt
- Vienkārši un ātri: 5 funkcijas, ko var ieslēgt vai izslēgt savā Android tālrunī, lai akumulators darbotos pēc iespējas ilgāk
- Elektriskais skrejritenis: kā izvēlēties piemērotāko modeli?