Kā novērst ūdens radītus bojājumus telefonam? (Nē, rīsi nepalīdzēs)

Ūdens uz telefona

Ja tev ir gadījies atstāt tālruni ārā lietus laikā, tas ir iekritis ūdenī vai uz tā ir izlijis šķidrums, tu neesi vienīgais. Kāds pētījums liecina, ka 25% cilvēku kaut reizi ir aplējuši savu viedtālruni ar ūdeni vai kādu citu šķidrumu.

Šķidrums, kas iekļūst viedtālrunī, var ietekmēt ierīci vairākos veidos, piemēram:

  • Var nākties samierināties ar izplūdušiem fotoattēliem, ja mitrums ir nokļuvis kameras objektīvā;
  • Traucēts audio vai vispār neesoša skaņa;
  • Šķidruma pilieni zem ekrāna; 
  • Tālruni nav iespējams uzlādēt;
  • Iekšējo daļu rūsēšana;
  • Ierīce pilnībā pārstāj darboties. 

Lai gan jaunie tālruņi tiek reklamēti kā “ūdensizturīgi”, tas nenozīmē, ka tie ir pilnībā ūdensizturīgi vai pilnīgi imūni pret ūdeni. Ūdensizturība nozīmē tikai to, ka ierīce var tikt pakļauta ūdens iedarbībai pirms būtisku bojājumu rašanās. Tādēļ apgalvojums, ka jaunie viedtālruņi ir ūdensizturīgi, lielākoties ir maldinošs.

Cik izturīgs ir tavs tālrunis?

Tālruņu ūdensizturība tiek novērtēta ar “Ingress Protection” kodu, ko parasti sauc par IP reitingu. Vienkārši sakot, elektriskās ierīces IP reitings attiecas uz tās efektivitāti pret cieto vielu un šķidrumu iedarbību. 

Reitings ietver divus ciparus. Pirmais parāda aizsardzību pret cietām vielām, piemēram, putekļiem, bet otrais norāda uz izturību pret šķidrumiem, īpaši ūdeni. 

IP reitings - ūdens un cietu vielu iedarbība
IP reitings (Element Materials Technology)

Tālruņa, kura reitings ir IP68, aizsardzība pret cietām vielām ir 6 (pilnīga aizsardzība pret putekļiem, netīrumiem un smiltīm) un šķidruma aizsardzība ir 8 (pasargāts no iegremdēšanas ūdenī vairāk nekā viena metra dziļumā).

Gan populārajiem iPhone 12, gan Samsung Galaxy S21 tālruņiem ir IP68 reitings. Tomēr attiecībā uz ūdens iedarbību iPhone 12 pieļaujamais iegremdēšanas dziļums ir ne vairāk kā 6 m uz 30 minūtēm, savukārt Galaxy S21 iegremdēšanas ierobežojums ir līdz 1,5 m, arī 30 minūtes. Kaut arī IP vērtējumi norāda uz tālruņu ūdens atgrūdošo raksturu, ļoti iespējams, ka tālruņa ņemšana līdzi peldoties, būs slikta ideja. Jūras un peldbaseinu ūdens saturs var veidot ierīcē koroziju.

Tālruņu ražotāji veic IP pārbaudi arī saldūdenī, un Apple iesaka ierīces neiegremdēt nekādos šķidrumos. Par laimi, ūdensizturīgie tālruņi parasti spēj izdzīvot mazākos šķidrumu daudzumos, piemēram, ja tiem uzlīst neliels ūdens daudzums.

Kā pārbaudīt, vai ierīce ir bijusi bojāta?

Veidojot tālruņus, ražotāji parasti ir padomājuši arī par ūdens iedarbību. Lielākajai daļai Apple un Samsung tālruņu ir šķidrumu kontakta/bojājuma indikators, kas atrodas SIM kartes portā. 

Indikatora sloksne, kas nonāk saskarē ar šķidrumu, zaudē savu oriģinālo krāsu.

Indikatora josla, kas mainījusi savu oriģinālo krāsu, parasti padara tālruni nederīgu standarta ražotāja garantijai. Ja tev ir kāds no jaunākajiem viedtālruņiem no Apple vai Samsung, tava ierīce spēs noteikt šķidrumu vai mitrumu uzlādes portā un ekrānā parādīs brīdinājumu. Šis paziņojums pazūd tikai tad, kad ports ir sauss. 

Bet ko vajadzētu darīt, ja ekrānā parādās šis paziņojums? 

Paziņojums par mitruma vai šķidruma iekļūšanu tālrunī
Dažiem jaunās paaudzes tālruņiem ir paziņojums par mitruma/šķidruma brīdinājumu. (Samsung/Apple)

Pirmkārt, neliec tālruni rīsu traukā. Tas ir mīts, ka rīsi palīdz izžāvēt tālruni. Tā vietā rīkojies šādi: 

  1. Nekavējoties izslēdz ierīci un nespied nevienu pogu. 
  2. Ja tavs tālrunis ir ūdensizturīgs un to gadījies apliet vai iegremdēt šķidrumā, kas nav ūdens, gan Apple, gan Samsung iesaka to noskalot, iegremdējot to negāzētā ūdenī (bet ne zem tekoša krāna, jo tas var izraisīt bojājumus).
  3. Noslauki tālruni ar papīra dvieli vai mīkstu drānu. 
  4. Viegli sakrati ierīci, lai atbrīvotu uzlādes pieslēgvietas no ūdens, taču izvairies no spēcīgas kratīšanas, jo tas var vēl vairāk iedzīt šķidrumu iekšpusē.
  5. Izņem SIM karti. 
  6. Ja tev ir pieejams, vari izmantot saspiesta gaisa aerosolu, lai atbrīvotu ierīci no ūdens. Neizmanto karstu fēnu, jo karstums var sabojāt gumijas blīves un ekrānu. Vari arī nosusināt tālruni (un jo īpaši pieslēgvietas) ventilatora priekšā. 
  7. Atstāj tālruni hermētiskā traukā, kas ir pilns ar silikagela paciņām (tām mazajām paciņām, kuras parasti ir kastē pie jauniem apaviem). Tas palīdzēs absorbēt mitrumu.
  8. Neuzlādē tālruni, kamēr neesi pārliecināts, ka tas ir sauss. Ja lādēsi ierīci, kamēr tajā vēl ir mitrums, var rasties papildu bojājumi. Apple iesaka pirms uzlādes nogaidīt vismaz 5 stundas (vai, kamēr no ekrāna pazūd brīdinājums).

Ja iepriekš minētās darbības nepalīdz un tava ierīce nedarbojas, nemēģini pats atvērt tālruni. Labāk to aizvest profesionālim. 

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

4 Responses

      1. izlasīju gan visu. 😛 vajadzētu iegaumēt lietas, ko darīt, jo man diezgan bieži sanāk savu viedtālruni kaut kur izpeldināt.. :DD līdz šim liku rīsos…:///

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us