Ja tevi aizrauj ceļošana, taču ne vienmēr vari ņemt līdz grāmatas to izmēra un smaguma dēļ, vai arī tev patīk lasīt agri no rīta vai vēlu vakarā, kad jau ir tumšs, ir vērts iegādāties ierīci elektronisko grāmatu lasīšanai. Tās ir daudz labākas par telefoniem vai planšetdatoriem, pateicoties acīm patīkamākam ekrānam, ilgākam akumulatora darbības laikam un, protams, cenai. Tostarp elektronisko grāmatu lasīšanas ierīcēm piemīt priekšrocības attiecībā pret parastajām grāmatām, pateicoties to vienkāršumam un svaram. Tomēr, kā no plašā piedāvājumu klāsta izvēlēties sev piemērotāko e-grāmatu lasītāju?
Lielums, svars un komforts
Parasti elektronisko grāmatu lasīšanas ierīču ekrāna lielums ir no 6 līdz 8 collām. Ja tu lasi bieži, bet neilgi, un daudz ceļo, izvēlies elektronisko grāmatu lasīšanas ierīci ar mazāku ekrānu. Ja tev patīk lasīt ilgstoši, izvēlies ierīci ar lielāku ekrānu.
Ekrāns un tā īpatnības
Lielākajai daļai elektronisko grāmatu lasīšanas ierīču ekrāni darbojas pēc analoga principa – izmantojot elektroniskās tintes tehnoloģiju, kā rezultātā ekrāns izskatās identisks parastam papīram. Pateicoties tam, mazāk tiek sasprindzinātas acis un patērēts mazāk elektroenerģijas.
Tomēr jāpievērš uzmanība arī dažām citām lietām. Viens no svarīgākajiem aspektiem ir ekrāna apgaismojums. Parasti neiesaka pirkt elektronisko grāmatu lasīšanas ierīci ar apgaismojumu, kas vērsts no ekrāna iekšpuses, proti, ja gaisma izstarojas virzienā uz lasītāja acīm. Tādā gadījumā elektronisko grāmatu lasīšanas ierīce daudz neatšķiras no parasta planšetdatora un zaudē daļu savu priekšrocību.
Vai svarīga nozīme ir izšķirtspējai? Zināmām mērā – jā. Nav noslēpums, ka ekrānā ar augstāku izšķirtspēju lasīt grāmatu ir patīkamām un ērtāk, tomēr augsta izšķirtspēja nepavisam nav nepieciešamība. Tāpēc vajadzētu pievērst uzmanību tam, cik pikseļu ir vienā ekrāna collā (PPI vai DPI). Ieteicamais minimālais daudzums ir 160, bet ideālais variants – 300 un vairāk. Taču teorētiski var iztikt arī ar 120 PPI, tāpēc, ja vēlies taupīt, vari izmantot ekrānu ar mazāku izšķirtspēju.
Vienkārša lietošana un lietotāja interfeiss
Gan “Amazon” ar e-grāmatu lasīšanas ierīcēm “Kindle”, gan arī “Bookeen” ar “Pocketbook” ir pieredzējuši ražotāji, kas zina, kā izveidot vienkāršu un ērtu ierīces interfeisu, tāpēc par šo aspektu nav vērts uztraukties.
Un tomēr katrs ražotājs rada nedaudz atšķirīgu lietotāja interfeisu, tāpēc visiem ir gan trūkumi, gan arī priekšrocības. Šeit var talkā nākt dažādas lietotāju atsauksmes, kuras var atrast internetā.
Akumulatora darbības laiks
Parastajām grāmatām ir priekšrocība – tās nav jāuzlādē. Izvēloties elektronisko grāmatu lasīšanas ierīci, vajadzētu pievērst uzmanību akumulatora darbības laikam. Tiesa, ierīcēm ar mazāku funkciju daudzumu raksturīgs ilgstošs akumulatora darbības laiks, tāpēc nebrīnies, ja pašas dārgākās ierīces ar Wi-Fi, MP3 atskaņotāju un citām funkcijām darbības laiks būs mazāks, nekā pašai vienkāršākajai grāmatu lasīšanas ierīcei bez kādas papildus funkcionalitātes.
Papildfunkcijas
Vai papildu funkcijas tiešām ir vajadzīgas? Ja tev elektronisko grāmatu lasīšanas ierīce vajadzīga tikai grāmatu lasīšanai, tad daudz nedomā un pērc pašu vienkāršāko ierīci. Dažas elektronisko grāmatu lasīšanas ierīces var reproducēt mūzikas failus, tām ir piekļuve internetam, tajās paredzēta iespēja spēlēt “Sudoku” un citas tamlīdzīgas spēles, lietot kalkulatoru un citas funkcijas. Vai tas ir vajadzīgs? Ja jā, tad, iespējams, ka izdevīgāk ir iegādāties planšetdatoru.
Atbalstītie grāmatu formāti
Ja tu vēl nekad neesi lasījis elektroniskās grāmatas, tad ir īstais laiks painteresēties, kādā formātā visbiežāk ir pieejamas tavu iecienīto žanru grāmatas. Populārākie formāti ir EPUB, PDF, TXT un HTML, taču pastāv arī retāki failu formāti, kurus dažas elektronisko grāmatu lasīšanas ierīces neatbalsta. Jā, teorētiski vienmēr ir iespējams konvertēt grāmatas formātu, izmantojot noteiktas programmas, tomēr tu, visticamāk, nevēlēsies tērēt tam laiku. Tiesa, dažas grāmatu lasīšanas ierīces atbalsta arī retus formātus. Ierīcei “Kindle” ir speciāls formāts AZW, kuru atbalsta tikai “Kindle” lasīšanas ierīces, tāpēc, ja vēlies lasīt ārzemju autoru grāmatas un pirkt tās ar “Amazon”, tad vispiemērotākais būs “Kindle” e-grāmatu lasītājs.
Cena
Viena no galvenajām elektronisko grāmatu lasīšanas ierīču priekšrocībām ir to zemā cena. Papīra grāmatu pirkums maksā daudz dārgāk, bet planšetdatori noteikti nekalpos ideāli desmit gadus. Turklāt labs planšetdators var maksāt lielu naudu, toties elektronisko grāmatu lasīšanas ierīču cena svārstās no vairākiem desmitiem līdz aptuveni 300 eiro.
Pērkot e-grāmatu lasītāju, tu ietaupīsi ne tikai vietu savā somā un mājā, bet arī naudas līdzekļus.
Labākie modeļi, kurus iegādāties 2021. gadā
- Amazon Kindle Paperwhite (2018)
- Kobo Clara HD
- Onyx Boox Note Air
- Barnes & Noble Nook GlowLight 3
- Kobo Libra H2O
- Amazon Kindle Kids Edition
- Amazon Kindle Oasis (2019)
- Kobo Forma
- Amazon Kindle (2019)
- Īpaši noderīgs rīks: kā vadīt citu datoru, izmantojot Google Chrome?
- 5 noderīgi pārlūkprogrammas paplašinājumi, kas vienkāršo interneta darbības
- Kā aizsargāt bērnus tiešsaistē, kad jūs neesat blakus — gudri risinājumi piedāvā vecākiem atbildi
- Kā ātri uzzināt datora parametrus, neizmantojot citas programmas
- Ko par mums stāsta tiešsaistes meklējumu vēsture?