Nepieciešama programma TMPGEnc (bezmaksas versija), kuru lejuplādējam no oficiālās lapas. Startējam to. Ailē Video source norādām iepriekš saglabāto *.avi failu. Kā Audio source automātiski uzrādīsies šis pats fails, ja izmantojāt Browse pogu. Kā Stream type norādām System (Video+Audio), lai jaunapstrādātais fails tiktu saglabāts ar video un audio plūsmām.
Spiežam uz pogas Setting. Pie Advanced norādām Source range (dubultklikšķis, lai iekļūtu papildus logā). Kur norādām sākuma un beigu kadrus (Start frame, End frame). Ja nepieciešams, uzstādām Audio gap correct, pozitīvām vērtībām skaņa sāksies ātrāk, negatīvām vēlāk (t.i., notiks skaņas nobīde attiecībā pret kadriem, kas dažreiz ir nepieciešams sinhronizācijai).
Ja ierakstītajam raidījumam bildes (redzamā laukuma; nejaukt ar kadru!) izmērs nav 4:3 formātā, tad norādām Clip frame. Norādām pikseļus, cik jānogriež no katras malas. Jaunajam izmēram pa horizontāli ir jādalās ar 8, bet vertikāli ar 2 (vēlams 8). Šīs prasības ir dēļ video kodeku ierobežojumiem, parasti tas ir 8×8 px, taču DivX 5 sērijas video kodeki atļauj 8×2 px.
Ja ierakstītā *.avi faila kadra izmērs ir lielāks par 384×288 px, tad vēlams norādīt Deinterlace. Svarīgi ir norādīt pareizu puskadru sapīšanas veidu. Gandrīz vienmēr der Double vai Odd field (Adaptation).
Pie Video norādām jauno izmēru un pie Advanced Video arrange Method: Full screen.
Video faila apstrādes (galvenie) parametri ir norādīti, spiežam OK un atgriežamies programmas logā.
Tagad jānorāda jaunā video faila (kompresijas) parametri. Spiežam: File/Add current project to batch list/Avi file (šis ir saīsināts apakšizvēļu pieraksts). Uzrakstām jaunā faila nosaukumu un norādam, kur tas tiks saglabāts.
Spiežam pie Video pogu Setting. Norādām Compression: DivX Pro 5.0.5 Codec (vai citu DivX 5 sērijas kodeku). Spiežam Setting… – atveras DivX 5 kodeka parametru logs.
Lai iegūtu maksimāli labu kvalitāti ar minimālu bitreitu (tātad fails būs pēc iespējas mazāks), jānorāda sekojoši parametri/uzstādījumi:
- Profiles/1- Choose Your Profile/High Definition
- Profiles/MPEG4 Tools/Use Bidirectional Encoding
- General Parameters/Psychovisual Enchacements = Normal
- General Parameters/Pre Processing Source = Extreme
- General Parameters/Performance Quality = Slowest
- General Parameters/Keyframe/Max Keyframe Interval = 250
- General Parameters/Keyframe/Scene change Treshold = 50%
- Biterate Control/Biterate/Variable bitrate control = Multipass, 1st pass
- Biterate Control/Biterate/Encoding bitrate = 1000 (vērtību aprēķinam programmā Mini Calc)
- Biterate Control/Multipass encoding files/Select (norādam *.log failu)
Pēc šī visa Quick Config CLI rinda ir aptuveni šāda: [-bvn1 1000 -pre 4 -psy 2 -key 250 -log “D:\recording\coding\ecstasy.log” -w -b -sc 50 -pq 5 -profile 4].
Spiežam OK un atgriežmies pie loga ar virstakstu Batch encode.
Pie Audio izņemam ķeksīti. Tie, kas video failu apstrādās tikai vienu reizi, t.i., izvēlējās: Biterate Control/Biterate/Variable bitrate bontrol = 1-pass, atstāj ķeksīti un norāda sev tīkamo kompresijas veidu (parasti MPEG Layer-3).
Tagad viss ir nokonfigurēts. Spiežam Save. Parādās grupas apstrādes (Batch encode) saraksts, kuru aizveram.
Iepriekš grupas apstrādei pielikām video apstrādes pirmo kārtu, tagad ir jāpieliek otrā. Principā mums viss jau ir uzstādīts un saglabājies, izņemot to, ka tagad ir jānorāda Biterate Control/Biterate/Variable bitrate control = Multipass, nth pass. Tie, kuri netaisīs papildus audio apstrādi, norāda audio kompresiju tieši tāpat, kā tie, kas video apstrādi veic vienu reizi.
Principā viss ir uzstādīts un varam palaist ilgo* video apstrādes procesu: File/Batch encode/Run. Protams, patērētais laiks ir atkaīgs no datora jaudas, video ilguma un kadra izmēra.
Tagad nedaudz par bitreitu un Mini Calc.
Video faila izmērs un kvalitāte ir atkarīga no video datu plūsmas apjoma, t.i., bitreita. Dažāda izmēra kadriem un kadru mainīgumam (cik dinamisks ir sižets) ir nepieciešams atšķirīgs bitreits. Jo lielāks kadrs un jo dinamiskāks sižets, jo lielāku bitreitu vajag. Vēl ir tāda īpatnība, ka, jo tumšāks attēls, jo mazāks bitreits nepieciešams (tas ir saistīts ar cilvēka redzes īpatnībām un to efektīvu izmantošanu kodekos).
Parasti 384×288 px video bitreits ir 300 – 1400 kbps robežās. Diapazons ir ļoti liels! Ziņu raidījumiem un multfilmām tas būs mazs, bet video klipiem liels.
Programma Mini Calc vai Adv Bit Rate nepieciešama tikai tādā gadījumā, ja jums nepieciešams zināt precīzu bitreitu gariem raidījumiem, piemēram, koncertiem. Tad parasti izvēlas tādu bitreitu, lai iegūto failu varētu ierakstīt uz 1 vai 2 CD. Šīs programmas parasti ir iekļautas dažādu kodeku paku sastāvā, piemēram, Ace Mega Codecs Pack.
Programmā norādām video garumu, kadru biežumu (FPS), audio bitreitu (vai audio faila izmēru), kā arī stratēģiju, t.i., 1 vai 2 CD (650 vai 700 MB).
Iegūto (vidējo) bitreitu ierakstam DivX kodeka parametru logā. Te jāpiebilst, ka pareizi uzrādot visus parametrus Mini Calc bitreitu izskaitļo ļoti precīzi, bet Adv Bit Rate to uzrāda nedaudz mazāku.
Vēl der piebilst, ka dažreiz ļoti noderīgi ir firmas Boilsoft video rīki, ar kuriem var savienot vairākus vienādu (audio un video) parametru video failus vienā, vai tieši otrādi – vienu lielu sadalīt mazākos.
Nākamajā rakstā par audio aprstrādi un kompresiju
Citi raksti par šo tēmu:
[url=http://datuve/raksts/182/]Kā ierakstīt TV raidījumus[/url]
[url=http://datuve/raksts/314/]Kā ierakstīt TV raidījumus – audio apstrāde[/url]