Kā datorā notīrīt pārlūkprogrammas kešatmiņu, sīkfailus un vēsturi

Katru reizi, kā mēs piekļūstam kādam failam internetā, mūsu pārlūkprogramma to uzglabā kešatmiņā. Tas ir tādēļ, lai pārlūkprogrammai atkal un atkal nebūtu jāatjauno viens un tas pats fails, ja atkārtoti apmeklējam šo lapu. Kešatmiņa būtu periodiski jātīra, lai pārlūkprogramma funkcionētu daudz efektīvāk.

Sīkfails jeb cookie ir fails, ko pārlūkprogramma izveido pēc mājaslapas pieprasījuma. Šis sīkfails tiek noglabāts datorā. Tas parasti satur lietotāja specifisku informāciju, kā, piemēram, interneta veikala iepirkuma groza saturu, atrašanās vietu vai autentifikācijas datus. Pārlūkprogramma parasti notīra sīkfailus, kas uzglabāti noteiktu laiku, bet to var izdarīt arī manuāli.

Pārlūkošanas vēsture ir apmeklēto vietņu vietrāži URL, kā arī katra apmeklējuma datums un laiks. Kad tiek piespiesta “atpakaļ” poga, no vēstures saraksta tiek paiets vienu lapu atpakaļ. Pārlūkprogramma ik pēc noteikta intervāla notīra vēstures sarakstu, taču to var darīt arī manuāli, privātuma nolūkos.

Tālāk apskatīsim, kā savā datorā notīrīt kešatmiņu, sīkfailus un vēsturi dažādās pārlūkprogrammās:

Microsoft Edge

  1. Atveriet pārlūkprogrammu Microsoft Edge un labajā augšējā stūrī izvēlieties Iestatījumi un citas iespējas > Iestatījumi > Konfidencialitāte un drošība
  2. Sadaļā Notīrīt pārlūkošanas datus atlasiet opciju Izvēlēties, ko notīrīt
  3. Izvēles rūtiņās atzīmējiet, ko vēlaties dzēst – Sīkfaili un saglabātie tīmekļa vietnes dati / Pārlūkošanas vēsture / Kešatmiņā saglabātie dati un faili un pēc tam izvēlieties Dzēst

Pārlūkprogramma Microsoft Edge atsevisķi piedāvā dzēst arī cilnes, kas atliktas malā vai nesen aizvērtas, lejupielāžu vēsturi, automātiskās aizpildīšanas datus, saglabātās vietņu paroles, multivides licences un tīmekļa vietnes atļaujas.

Firefox

  1. Atveriet pārlūkprogrammu Firefox un labajā augšējā stūrī dodieties uz Atvērt izvēlni > Iestatījumi > Privātums un drošība
  2. Sadaļā Sīkdatnes un lapu dati atlasiet opciju Notīrīt datus

3. Atzīmējiet pie vēlamā un nospiediet Notīrīt

Lai dzēstu vēsturi, Privātums un drošība sadaļā jāizvēlas Vēsture > Notīrīt vēsturi.

Tad jāizvēlas nepieciešamais (arī caur šo opciju ir iespējams izdzēst sīkdatnes un kešatmiņu) un jāspiež Dzēst privātos datus.

Chrome

Lai dzēstu sīkfailus, vēsturi un kešatmiņu Chrome pārlūkprogrammā, jādara sekojošais:

  1. Datorā atveriet pārlūku Chrome un augšējā labajā stūrī noklikšķiniet uz Vēl > Vairāk rīku > Notīrīt pārlūkošanas datus
  2. Augšdaļā var izvēlieties laika periodu (Time range). Lai dzēstu visu, atlasiet Viss periods (All time)

3. Atzīmējiet izvēles rūtiņas blakus vienumiem Sīkfaili un citi vietņu dati, Kešatmiņā ievietotie attēli un faili un Vēsture

4. Noklikšķiniet uz Notīrīt datus.

Safari

Lai dzēstu sīkfailus, jādara sekojošais:

  1. Atveriet Safari pārlūkprogrammu un dodieties uz Safari sadaļu, tad uz Preferences (pirms iešanas Preferences sadaļā, šeit var dzēst vēsturi – komanda Clear History).
Safari Preferences

2. Izvēlieties Privacy un tad Manage Website Data

Settings Window

3. Izvēlieties Remove All un uznirstošajā logā – Remove Now

ScreenShot2016-12-14at4.41.23PM.png

Lai notīrītu kešatmiņu, jādara sekojošais:

  1. Jāatver Safari > Preferences
  2. Jāivēlas Advanced cilne un apakšā jāatzīmē Show Develop menu in menu bar iespēja
Develop.png

3. Tad izvēlnes logā jāatver Develop un jāizvēlas Empty Caches

EmptyCaches.png

Sīkfailu uzglabāšanas likums

Šis likums paredz, ka mājaslapai jāiegūst apmeklētāja piekrišana, lai uzglabātu vai atjaunotu jebkādu informāciju no datora, viedtālruņa vai planšetdatora.

Tas tika ieviests, lai aizsargātu privātumu tiešsaitē, vēršot cilvēku uzmanību uz to, kāda informāciju tiek ievākta un izmantota, un dodot iespēju tam piekrist vai nepiekrist.

Pārsvarā sīkfaili tiek izmantoti, lai padarītu mūsu tiešsaites apmeklējumu personīgāku, kas parasti ir pozitīva pieredze. Tomēr dažas sīkdatnes tiek ievāktas no vairākām mājaslapām, izveidojot tādu kā personas “uzvedības profilu”. Šādus profilus var izmantot, lai izlemtu, kādas reklāmas vai saturu rādīt konkrētam cilvēkam. Likums tika ieviest, lai izceltu specifiski šādu sīkfailu izmantošanas veidu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us