Kā atbrīvoties no digitālajiem atkritumiem portatīvajā datorā?

atbrīvojies no digitālajiem atkritumiem

Ja ilgu laiku neesi atbrīvojis klēpjdatoru no vairs nederīgiem failiem jeb digitālajiem atkritumiem, šeit ir daži padomi, kā to izdarīt. Tā kā portatīvajos datoros parasti tiek izmantots mazāks SSD disks, digitālie atkritumi var ātri aizpildīt nelielo krātuves vietu.

1. Vispirms restartē datoru

Ja tu mēdz izslēgt klēpjdatoru ar pogu, tas nozīmē, ka tajā tiek saglabāts pašreizējais stāvoklis, kamēr dators, tā sakot, guļ. Tas ir labi, lai ātri ieslēgtu datoru – pogas atkārtota nospiešana un datora ieslēgšana prasa tikai dažas sekundes (jaunākajos klēpjdatoros pat mazāk nekā sekundi), un tu vari turpināt tieši tur, kur paliki iepriekš. Tā ir ērta un laba opcija lietotājam, taču laiku pa laikam klēpjdators tomēr ir pilnībā jāizslēdz. Restartēšanas vai izslēgšanas laikā operētājsistēma automātiski izdzēš dažus darbības laikā uzkrājušos pagaidu failus, atbrīvojot atmiņu un padarot datoru nedaudz ātrāku.

2. Pārbaudi programmatūras atjauninājumus un noņem vecās programmas

Nākamais solis varētu būt drošības atjauninājumu un operētājsistēmas atjauninājumu pārskatīšana. Šajā procesā tu vari atrast, ka datorā ir programmas, kuras faktiski vairs neizmanto. Papildus programmatūras atjauninājumiem noņem visu vairs nevajadzīgo programmatūru.

Turklāt programmatūras atjauninājumi var noņemt vecos un bezjēdzīgos failus, kurus atstāj programmas. Atbrīvojies arī no nevajadzīgajiem pārlūkprogrammas paplašinājumiem – daži no tiem ir nepieciešami tikai vienu reizi, un, ja aizmirsti tos noņemt, paplašinājumi var palēnināt tavu datoru.

3. Notīri pagaidu failus un lejupielāžu mapes

Parasti lejupielāžu, fotoattēlu un citas mapes ir pilnas ar vairs nevajadzīgiem instalācijas failiem, pārsūtītiem fotoattēliem un citiem digitālajiem atkritumiem, kas patiesībā vairs nav vajadzīgi.

Jautājums ir par to, vai notīrīt arī pārlūkprogrammas kešatmiņu un citu programmu kešatmiņas – tas atbrīvo atmiņu, bet pēc tam programmas var radīt diezgan daudz trafika, lai pārlādētu visvairāk apmeklētās lapas un atkārtoti saglabātu failus kešatmiņā.

4. Kārto multivides mapes

Šis punkts attiecas uz cilvēkiem, kas attēlus no viedtālruņa un digitālās fotokameras mēdz saglabāt portatīvajā datorā. Tā kā klēpjdatora SSD ietilpība parasti nav ļoti liela, nav vērts datorā glabāt ļoti lielas attēlu kolekcijas – saglabā tos mākonī vai drošā datu nesējā. Datorā glabā tikai nepieciešamākos attēlus. 

Protams, nenāk par sliktu arī izdzēst nevajadzīgos fotoattēlus un video. Atbrīvojies no miglainiem attēliem, attēlu un videoklipu dublikātiem, tādējādi ietaupot vietu, piemēram, mākonī. 

5. Pārskati startēšanas programmas

Ieslēdzot datoru, fonā sāk darboties tā sauktās startēšanas programmas, piemēram, Skype, kas aizņem atmiņu un procesora resursus. Ja vēlies padarīt datoru ātrāku un atbrīvot atmiņu, kritiski pārskati šo sarakstu. Programmas, kas pašreiz darbojas fonā, var atrast uzdevumu pārvaldniekā (Task Manager).

6. Iztukšo saglabātos e-pastus

Ja izmanto e-pasta programmu, piemēram, Outlook, e-pasts tiek lejupielādēts datorā, kā rezultātā lielākais klēpjdatora fails var būt Outlook pastkaste, kas var aizņemt vairākus gigabaitus vietas. Tomēr laika gaitā arī mākoņa pastkastes var piepildīties (piemēram, Gmail, kas pēc noklusējuma saglabā visus vecos e-pastus). Bieži vien e-pastos ar lieliem pielikumiem ir dokumenti un attēli, kas jums jau kaut kur ir vai vairs nav vajadzīgi.

Atbrīvojies no lieliem ziņojumiem vai tikai to pielikumiem. Automātisko dzēšanu var iestatīt gan programmā Outlook, gan arī citās e-pasta programmās. Piemēram, izveido atsevišķu veco ziņojumu mapi, no kuras e-pasti tiks automātiski izdzēsti, piemēram, pēc sešiem mēnešiem. Atsakies arī no reklāmām un atgādinājumiem, kurus nemēdz lasīt.

7. Izdzēs dublikātus un kopijas

Klēpjdatorā var būt diezgan daudz satura, kam ir vairākas kopijas – tā pati mūzika un attēli, kas atrodas dažādās mapēs, atkārtoti lejupielādēti vai kopēti, aizmirsti faili utt. Tie var aizņemt daudz nevajadzīgas vietas. Lai atbrīvotos no šādiem digitālajiem atkritumiem, izmanto satura dublikātu meklēšanas programmas (piemēram, CCleaner), kas atradīs failu kopijas.

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us