Arvien vairāk tiek pieminēts videi draudzīgs dzīvesveids, bet kas patiesībā tas ir? Un kā to realizēt savā ikdienā, lai jaunā gada apņemšanās – būt videi draudzīgākam – kļūtu par ikdienas neatņemamu sastāvdaļu?
Elektrum Energoefektivitātes centra speciālisti skaidro, ka videi draudzīga dzīvesveida būtība ir maksimāli efektīva resursu izmantošana jeb dzīvošana tā, lai radītu iespējami mazāku vides piesārņojumu. Mūsdienās gan zināms, ka teju uz katra soļa tiek radīts kaitējums videi, piemēram, iepērkoties veikalā pārtikas produkti ir iesaiņoti plastmasas iepakojumā, pārvietojoties ar automašīnu tiek radītas videi nevēlamas emisijas u. tml. Tomēr, ievērojot galvenos stūrakmeņus – atteikties, samazināt, lietot atkārtoti, šķirot, salabot, pārveidot un kompostēt –, arī tu savā mājsaimniecībā vari ieviest videi draudzīgāku dzīvesveidu.
Ikdienas ieradumus iesaka mainīt pakāpeniski, soli pa solim, sākumā atsakoties no nevajadzīgām lietām, piemēram, plastmasas ūdens pudelēm, un nostiprinot šo ieradumu. Tad samazināt sava mājokļa elektrības patēriņu, efektīvi lietojot elektroierīces. Un tā, soli pa solim, kļūt arvien draudzīgākam videi un arī maciņam!
Vienkāršas lietas, ko var ieviest savā ikdienā:
- Ja no rīta regulāri iegādājies līdzi ņemamu kafiju, izvēlies savu termokrūzi – tā samazināsi ne tikai videi radīto piesārņojumu, bet arī izdevumus. Patlaban gandrīz visās vietās, piemēram, Circle K, Narvesen, Caffeine, Rocket Bean, Gemoss, pērkot kafiju ar savu krūzīti, iespējams saņemt atlaidi.
- Dodoties uz veikalu, paņem līdzi auduma maisiņu un samazini plastmasas maisiņu patēriņu. Latvijā viens iedzīvotājs gada laikā patērē 190 plastmasas maisiņu, neskaitot mazos bezmaksas maisiņus, kuros liekam augļus, dārzeņus un citus sveramus produktus.
- Pagatavo savus tīrīšanas līdzekļus, lai samazinātu plastmasas iepakojuma patēriņu. Vienkārša recepte ātri pagatavojamam tīrīšanas līdzeklim – sodas pastai: vienu glāzi ūdens sajauc ar trim glāzēm sodas, izveidojot viendabīgu masu. Ar sodas pastu var tīrīt plīts virsmu, cepeškrāsni, tvaika nosūcēju, kā arī flīžu šuves un citas virsmas.
- Ja nepieciešams mērot nelielu attālumu, dodies ar kājām, savukārt attālāku vietu sasniegšanai izvēlies velosipēdu vai sabiedrisko transportu! CO2 emisija, kas rodas, pārvietojoties ar individuālu automašīnu, veido aptuveni 14 % no cilvēku kopējās radītās emisijas.
- Apdomā, vai visas mājoklī esošās elektroierīces nepieciešams atstāt pievienotas pie elektrotīkla. Gaidīšanas režīmā tās turpina patērēt elektrību un mēneša laikā ierīču gaidīšanas režīma patēriņš var veidot pat 10 % no kopējā mājokļa elektrības patēriņa.