Skaitīšanas sistēmas (turpmāk s/s) ir skaitļu attēlošanas veids ar simbolu palīdzību. S/s ir pozicionālās un nepozicionālās. Pozicionālajās s/s skaitļa vērtība ir atkarīga no tā atrašanās vietas skaitlī. Ikdienā esam pieraduši lietot decimālo s/s, kura sastāv no 10 simboliem, taču tiek pielietotas arī citas s/s, ar citu mainīgo simbolu skaitu. Šajā rakstā mēģināšu pastāstīt par izplatītākajām no tām.
Nepozicionālās s/s ir romiešu (I, II, III, IX …)
Turpmāk izskatīsim tikai Pozicionālās s/s:
1) binārā (2 s/s)
2) piecinieku (5 s/s)
3) oktālā (8 s/s)
4) decimālā (10 s/s)
5) heksadecimālā (16 s/s)
Ir arī citas, taču šīs ir izplatītākās.
skaitļi -> 2, 5, 8, 10, 16… ir s/s bāzes. S/s bāzes nosaka simbolu skaitu sistēmā. Lūk neliela tabula, kurā var redzēt kā tiek veidoti skaitļi šajās sistēmās:
[img]/images/upload/tabula4.PNG[/img]
Kā jau ievērojāt, heksadecimālajā s/s nepietiek ar mums zināmajiem cipariem, kuri ir tikai 10, taču mums kopā nepieciešami 16 simboli, tādēļ trūkstošos skaitļus aizstājam ar alfabēta pirmajiem burtiem:
A – 10
B – 11
C – 12
D – 13
E – 14
F – 15
[b]Jo lielāka s/s bāze, jo mazāka simbolu skaits ir nepieciešams, lai pierakstītu doto skaitli.[/b]
Senatnē izmantoja s/s ar bāzēm 5;10;12;60 … u.c. Salīdzinot ar pārējām s/s, decimālājai s/s nav nekādu priekšrocību. Datortehnikā pamata s/s ir binārā (2), vēl pielieto oktālo (8, lieto programmās), heksadecimālo (16).
Binārā s/s ir [b]pamata[/b] s/s un to lieto tādēļ, ka ir vienkārši uzbūves pamatelementi tikai ar 2 stāvokļiem (0 un 1) (slēdža princips). Tas ir galvenais elektronikas un to shēmu pamatelemts, šo elementu izmanto datoruzbūvē, tie var būt : releji (mehāniskie, elektriskie), elektroniskās lampas (plūst, neplūst), pusvadītāju elemti (diodes, tranzistori), integrālās shēmas (mazās Integrālās shēmas, lielās Integrālās shēmas utt…).
[u]Binārās[/u] s/s plusi:
+ ir ļoti vienkāršas darbības ar bināriem skaitļiem.
+ ir iespējamas 3 aritmētiskās darbības: + ; * ; / ;
*Atņemšanas operācija tiek aizstāta ar skaitļu saskaitīšanu kodos, tā ir nepieciešama tikai binārajiem skaitļiem (par to sīkāk nākamajos rakstos).
Kādā no nākamajiem rakstiem mēģināšu pastāstīt, kā pāriet no vienas skaitīšanas sistēmas uz otru.