Lielu daļu nomoda laika pavadām, strādājot mājās vai birojā, tāpēc ērta un pareizi iekārtota darba vieta ir īpaši svarīga. Tā ne vien veicina produktivitāti, bet arī rūpējas par tavu veselību un noskaņojumu. Kāda ir ergonomiska darba vieta un kas jāņem vērā, tādu iekārtojot?
1. Plānojums
Ergonomiska darba vieta pirmkārt nozīmē to, ka ir ņemtas vērā telpas plānojuma īpatnības, piemēram, logu, durvju un kondicioniera izvietojums. Ir nepatīkami sēdēt ar muguru pret durvīm, bet sēdēt tieši zem kondicioniera ir pat kaitīgi veselībai. Savukārt logs nodrošina ne vien dabisku apgaismojumu, bet arī iespēju ik pa laikam atpūtināt acis, paskatoties ārā.
Izvēlies galdam un krēslam vispiemērotāko vietu, pārējā telpā izvietojot citas nepieciešamās mēbeles un biroja tehniku. Kaut arī nereti iesaka visu izvietot kompakti (rokas stiepiena attālumā), iespējams, attālumu tomēr vērts palielināt – piecelšanās un dažu soļu speršana noteikti nāks par labu veselībai.
2. Apgaismojums
Protams, mums visiem patīk dabiskais apgaismojums, un tas ir vislabākais mūsu redzei un noskaņojumam, taču gada tumšajā laikā ar to vien nepietiek. Raugies, lai apgaismojums būtu gana izkliedēts un neradītu atspīdumus monitorā vai ekrānā. Tas attiecas arī uz dabisko apgaismojumu, tāpēc nozīme ir gan monitora izvietojumam, gan atbilstošām, regulējamām žalūzijām.
Lai birojā būtu ergonomiska darba vieta, gaismas daudzumam jābūt pietiekamam, lai nebūtu jāsasprindzina redze, taču tas nedrīkst būt pārāk spilgts. Ieteicams gaismas spektrs, kas ir tuvāk dabiskajam apgaismojumam – pārāk dzeltens un klusināts apgaismojums radīs grūtības koncentrēties, savukārt pārāk vēss, zilgans apgaismojums ietekmēs emocionālo labsajūtu.
Ieteicams izmantot centrālo griestu apgaismojumu, kas neveido ēnas, un papildināt to ar papildu lampām tieši konkrētai darba vietai. Galda lampas ieteicams izvēlēties ar regulējamu augstumu un ne pārāk spilgtas, lai virzītā gaisma palīdzētu labāk saskatīt, taču nenogurdinātu acis.
3. Ergonomiska darba vieta – kāda nozīme ir interjera krāsai?
Lai ergonomiska darba vieta būtu arī patīkama, nozīme ir krāsu izvēlei interjerā. Dod priekšroku gaišiem matētiem toņiem, kas nerada nevēlamus atspīdumus. Lai kā tev patiktu kāds spilgts tonis, lielās devās tas būs nogurdinošs un pat paaugstinās nervozitāti. Taču nelieli neuzkrītoši dzelteni akcenti noteikti uzlabos noskaņojumu, savukārt mūsu redzei īpaši patīk klusināti zaļie toņi.
4. Pārāk silti vai pārāk auksti?
Ergonomiska darba vieta – tie nav tikai datori, galdi un krēsli. Nereti aizmirstam pavisam vienkāršu niansi – telpas mikroklimats. Telpā, kurā strādā, jābūt iespējai vēdināt, lai nodrošinātu svaiga gaisa pieplūdi – miegainību birojā nereti rada nevis tikko paēstās pusdienas, bet gan skābekļa trūkums.
Tāpat telpā nevajadzētu būt pārāk vēsam vai karstam – aukstajā sezonā optimāli būs 22 °С grādi, bet vasarā – ne vairāk par 24 °С grādiem. Ideāli, ja telpas temperatūru var regulēt. Jāparūpējas arī par to, lai gaiss, īpaši apkures sezonā, nebūtu pārāk sauss – tas negatīvi ietekmē gan ādu, gan acu gļotādu.
5. Krēsli un galdi
Krēsls patiešām ir ļoti nozīmīgs, kad tiek iekārtota ergonomiska darba vieta. Ideālais krēsls, visticamāk, katram būs mazliet atšķirīgs, taču ir daži kritēriji, kas jāņem vērā.
- Lai izvairītos no muguras un stājas problēmām, krēslam jābalsta mugura visā garumā, īpaši jostasvietas un krustu rajonā.
- Krēslam jābūt ar pieciem riteņiem, regulējamu augstumu un atzveltnes slīpumu.
- Ļoti ieteicami ir arī roku balsti.
- Jāpievērš uzmanība tam, lai krēsla mala būtu noapaļota un nespiestu kājas.
- Krēslam jābūt noregulētam tādā augstumā, lai sēžot leņķis ceļa locītavā būtu lielāks par 90 grādiem.
- Var izmantot arī īpašus kāju paliktņus.
- Galdam jābūt gana lielam, lai uz tā ērti izvietotu visu, kas nepieciešams darbam – no datora vai monitora un galda lampas līdz dokumentiem un citiem piederumiem.
- Ieteicams, lai galda virsma būtu matēta un viegli kopjama.
- Apsver iespēju iegādāties elektrisko augstumā regulējamo galdu, lai pielāgotu galda augstumu krēslam vai paceltu to tādā augstumā, lai strādātu stāvus.
6. Datora novietojums un aprīkojums
Kaut tradicionāli birojos ierasts redzēt stacionāros datorus ar atsevišķu monitoru un klaviatūru, aizvien populārāka izvēle ir darbs ar portatīvo datoru. Jebkurā gadījumā, strādājot ar datoru, jāievēro virkne nosacījumu, lai nekaitētu veselībai.
Ergonomiska darba vieta nozīmē, ka monitors jānovieto tā, lai tajā tieši neatspīdētu gaisma no loga vai lampas. Attālumam līdz acīm jābūt apmēram 60 centimetriem, monitora augšējai malai jābūt acu augstumā vai nedaudz zemāk.
Ja ilgstoši strādā ar portatīvo datoru, ieteicams iegādāties speciālu paliktni, lai pielāgotu ekrāna augstumu. Tas palīdzēs izvairīties no redzes un plecu zonas problēmām.
Izvēlies tieši sev piemērotu klaviatūru. Ja daudz strādā ar datoru, ieteicams lietot ergonomisko, nevis parasto datorpeli, jo tā palīdz izvairīties no plaukstas pārpūlēšanas.
Lasi arī: Ekrāni un to izstarotā zilā gaisma – kā pasargāt redzi?
- Īpaši noderīgs rīks: kā vadīt citu datoru, izmantojot Google Chrome?
- 5 noderīgi pārlūkprogrammas paplašinājumi, kas vienkāršo interneta darbības
- Kā aizsargāt bērnus tiešsaistē, kad jūs neesat blakus — gudri risinājumi piedāvā vecākiem atbildi
- Kā ātri uzzināt datora parametrus, neizmantojot citas programmas
- Ko par mums stāsta tiešsaistes meklējumu vēsture?