ASV amatpersonas un zinātnieki ir sākuši likt pamatus drošāka, praktiski neuzlaužama, interneta izveidei, kura pamatā ir kvantu skaitļošanas tehnoloģija.
Amerikas Enerģētikas departamenta (DOE – Department of Energy) amatpersonas nāca klajā ar ziņojumu, kurā izklāstīta stratēģija nacionālajai kvantu interneta attīstībai, izmantojot kvantu mehānikas likumus, lai informāciju pārraidītu drošāk nekā esošajos tīklos.
Aģentūra, sadarbojoties ar universitātēm un nozares pētniekiem, izvirzījusi mērķi, kas paredz desmit gadu laikā izveidot prototipu.
Februārī DOE Argonnas Nacionālās laboratorijas un Čikāgas universitātes zinātnieki izveidoja 83 kilometru garu “kvantu cilpu”. Tas ir viens no garākajiem sauszemes kvantu tīkliem pasaulē.
Mērķis ir izveidot paralēlu, drošāku tīklu, kura pamatā ir kvantu daļiņu saistīts stāvoklis (angļu: quantum entanglement) vai subatomāru daļiņu pārraide.
“Viena no kvantu pārraides pazīmēm ir tā, ka to ir ārkārtīgi grūti pārtvert, jo informācija pārvietojas starp vietām,” teikts Enerģētikas departamenta paziņojumā. “Zinātnieki plāno šo īpašību izmantot, lai izveidotu praktiski neuzlaužamus tīklus.”
Departaments sacīja, ka pirmie ieviesēji varētu iekļaut banku un veselības pakalpojumu sektorus, piebilstot, ka būs pieteikumi arī nacionālās drošības un gaisa kuģu sakariem.
“Galu galā kvantu tīkla tehnoloģijas izmantošanai mobilajos tālruņos varētu būt plaša ietekme uz cilvēku dzīvi visā pasaulē,” piebilsts paziņojumā.
Aģentūras 17 nacionālās laboratorijas kalpos par topošā kvantu interneta mugurkaulu, kuram ir sākotnējs valdības finansējums.
“Kvantu tīklu pamats ir atkarīgs no mūsu spējas precīzi sintezēt un manipulēt ar daļiņām atomu mērogā, ieskaitot atsevišķu fotonu kontroli,” sacīja Deivids Awschaloms, Čikāgas universitātes profesors un vecākais zinātnieks Argonnas Nacionālajā laboratorijā.