Kāpēc jāmodificē BIOS?
BIOS modificēšana ir nepieciešama tad, ja ir problēmas ar liela izmēra cietajiem diskiem, un ieteicama tad, ja vēlamies atvērt jaunas iespējas, kurām piekļuvi ražotājs ir aizliedzis, kā arī dažos citos gadījumos.
BIOS (Basic Input/Output System) jeb pamata ievada/izvada sistēma satur datora aparatūras instrukciju kopumu. Precīzāk, instrukcijas ierīcēm, kas atrodas uz mātesplates, piemēram, čipsets, IDE kontrolieris, procesors un citas.
Sistēmplašu ražotāji bieži vien izslēdz dažādas BIOS iespējas dažādu apsvērumu dēļ vai vienkārši neiekļauj un padara grūtāku dzīvi tiem, kas vēlas sistēmu pārkonfigurēt pēc sava prāta. Bieži vien neatliek citu variantu, kā šo BIOSu uzpačot jeb modificēt. Lieta tāda, ka šī nodarbe prasa smalkas zināšanas BIOS struktūrā un ne tikai. Bet par laimi parastajiem mirstīgajiem ir izveidota programma BiosPatcher, kura ir spējīga pačot Award ražotos BIOSus. Patreiz ir arī testa režīmā izveidota programmas versija AMI BIOSiem. Kā jau noprotat, katram BIOS ražotājam ir atšķirīgi (pēc uzbūves) BIOSi. BIOS ražotāju varat redzēt startējot datoru.
Ņemam BiosPatcher pēdējo versiju. Nepieciešami arī faili cbrom.exe, lha.exe un reall.cod.
Vajag lejupielādēt pēdējo BIOS versiju Jūsu sistēmplatei no ražotāja. ChainTech, FIC, Abit, Slotek u.c. – te gan minēju uz dullo, nezinot BIOS ražotāju. Ja jūs neziniet, kas ir jūsu sistēmplates ražotājs vai arī kāds ir sistēmplates modelis un versija, jāliek lietā kāds no meklētājiem, piemēram, google. Bet vispirms ir jānoraksta sistēmasplates identifikators, kurš ir redzams startējot datoru kreisajā apakšējā stūrī, mans ir šāds: 07/24/2001-8605-686A-6A6LLF09C-00. Tā kā struktūras ir līdzīgas, tad gan jau atradīsiet. Lai norakstītu pirmajā piegājienā, kad redzams šis kods, nospiediet taustiņu Pause/Break. Meklētājā gan iesaku likt tikai šo daļu: 6A6LLF09C.
IEVĒROJIET, KA VISAS TĀLĀK APRAKSTĪTĀS DARBĪBAS VAR NOVEST PIE JŪSU SISTĒMAS DARBA NESPĒJAS !!!
Visus lejuplādētos arhīvus atarhivējam vienā direktorijā, piemēram, C:\bios\. Turpat ielieciet arī BIOSa failu (*.BIN). Veram vaļā DOS konsoli un dodam komandas, lai uzpačotu BIOSu. Par sintaksi un iespējamajām atslēgām izlasām klātnākošajā teksta failiņā About_BP.TXT. Piemērs:
BP BIOS.BIN /m /v
tas nozīmē, ka jūs varēsiet izvēlēties ispējas, kādas atvērt BIOSā, un tiks pievienota overklokošanas soļa optimizācija.
Pirmajā reizē nelietojiet atslēgu /s. Ja gadījumā uzpačotais BIOS nebūs spējīgs strādāt ar sistēmu, tad nevarēs ielādēt veco BIOSu, jo visas izmaiņas būs neatgriezeniskas. Ja gadījumā POST (Power On Self Test – sistēmas darbspējas tests, kas tiek veikts pēc BIOSa ielādes) ir nesekmīgs un dators nelādējas, tad nospiežot ciparu tastatūras “-” taustiņu vai sistēma pati automātiski izdarīs izmaiņas un nākamajos piegājienos lādēs nemodificētu BIOSu.
Ja modificētais BIOS ir darbspējīgs, tas tiks ielādēts, un par to varēsiet pārliecināties, jo ielādes laikā pie BIOS versijas (ekrāna augšdaļā) būs sekojoša rindiņa:
www.ROM.by, BIOS patch 4.23 …
Ceru, ka ziniet, kā izveidot DOS ielādes disketi ;), kā arī visas nepieciešamās DOS pamatkomandas, lai varētu veikt BIOSa pārrakstīšanu. Ja neziniet, tad es droši varu apgalvot, ka neesat pietiekami zinošs, lai vispār ķertos pie šīs lietas. VEICOT ŠĪS DARBĪBAS NEPAREIZI, JŪSU SISTĒMA VAR TIKT NOPIETNI BOJĀTA !!!.
BIOSu pārrakstīt ir iespējams no ielādes disketes (vai diska), kura satur BIOSa pārrakstīšanas programmu un pašu BIOSa failu. BIOSa pārrakstīšanas programmu lejupielādējiet no ražotāja. Ne visas Award flašera versijas der konkrētai sistēmplatei, jo ir dažādas EEPROM integrētās shēmas. Tāpēc ņemiet piemērotu versiju Jūsu sistēmplatei.
Pēc tam, kad esat vairākas reizes pārbaudījis BIOSa darbspēju (pietiek ar ielādi DOS vidē), varat BIOSu (nemodificēto) vēlreiz uzpačot ar tām pašām atslēgām pieliekot klāt arī /s.
P.S. Autors neuzņemas nekādu atbildību par jūsu veiktajām darbībām.