Apple un Google ar Bluetooth palīdzību izsekos koronavīrusa slimniekus

Apple un Google ir paziņojuši par ārkārtīgi vērienīgu un potenciāli pretrunīgu personu izsekošanas sistēmu, kas paredzēta, lai palīdzētu novērst koronavīrusa izplatīšanos. Šādā veidā tiks brīdinātas personas, kam ir bijusi saskare ar inficētiem pacientiem.

Informācija par sistēmu joprojām ir niecīga. Jāņem vērā tas, ka projekts ir tikai nupat izstrādāts. Pašreiz ir zināmas tikai dažas lietas, tostarp tas, ka sistēmas pamatā tiks izmantota Bluetooth Low Energy (Bluetooth LE) tehnoloģija.

Kā liecina nosaukums, Bluetooth LE ir mazjaudīga alternatīva standarta Bluetooth tehnoloģijai. Tā koncentrējas uz īsākiem savienojuma pārtraukumiem, kas izmanto mazāk enerģijas nekā tradicionālais, nepārtraukti pārraidītais Bluetooth savienojums. Labs salīdzinājums ir tas, kā darbojas Apple AirPods. Tajās tiek izmantots īslaicīgs Bluetooth LE signāls, lai izveidotu savienojumu ar ierīci. Pēc tam tās pārslēdzas uz parasto Bluetooth, lai atskaņotu mūziku, kuru vēlaties klausīties.

Bluetooth LE tehnoloģija ir pašreiz labākais risinājums šādai vajadzībai. To atbalsta gandrīz visi tirgū esošie modernie viedtālruņi, sākot ar lētākajām Android ierīcēm un beidzot ar dārgākajiem iPhone vai Samsung flagmaņiem. Šī tehnoloģija darbojas ar ļoti zemu enerģijas līmeni, lai neietekmētu akumulatora darbības laiku.

Nozīmīgākā šeit ir Bluetooth LE PXP pamattehnoloģija. Bluetooth to izmanto ierīces atrašanās vietas noteikšanai un izsekošanai. Mērot, cik daudz jaudas tiek saņemts no Bluetooth radiosignāla (RSSI vērtība), ir iespējams novērtēt, cik tālu atrodas ierīce. Tādā veidā, piemēram, AirPods zina, ka paziņojums “Would you like to connect?” ir jāparāda ierīcē, kas atrodas netālu, nevis tālrunī, kas atrodas istabas otrā pusē.

Tomēr tam ir arī trūkumi. Viena no problēmām ir dažādi objekti starp ierīcēm. Jo vairāk šķēršļu, piemēram, mugursoma, kabata, siena vai logs, jo grūtāk ir precīzi izsekot ierīci. Šie šķēršļi samazina attāluma mērīšanai izmantoto radiosignāla stiprumu.

Šī iemesla dēļ Apple savā jaunākajā iPhone 11 sāk izmantot pilnīgi citu tehnoloģiju (Ultra Wideband radio jeb UWB), lai noteiktu citu ierīču atrašanās vietu. Problēma ir tāda, ka, lai gan citas tehnoloģijas var būt piemērotākas šim uzdevumam, ļoti nedaudziem tālruņiem ir UWB tehnoloģija. Tajā pašā laikā visam ir Bluetooth, padarot to par vienīgo reālāko iespēju lokālai saziņai starp ierīcēm. Tā nav atkarīga no tāda ārējā tīkla kā Wi-Fi, GPS vai mobilajiem datiem.

Lai sistēma būtu noderīga, Apple un Google nākamo nedēļu laikā strādās pie precizitātes līmeņa un diapazona uzlabošanas. Visticamāk, rezultātā šī tehnoloģija mūs brīdinās, kad atradīsimies zonā, kur ir paaugstināts risks, saslimt ar vīrusu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us