Tehnoloģiju attīstība spēj ne tikai atvieglot cilvēku ikdienu, bet arī padarīt drošāku dzīvi apdraudētajiem dzīvniekiem, kurus var sastapt lietus mežos. Pārstrādājot vecos mobilos tālruņus, bezpeļņas organizācija “Rainforest Connection” (RFCx) Tofera Vaita (Topher White) vadībā cenšas glābt lietus mežus no nelikumīgas izciršanas un malumedniecības. Lai palīdzētu sasniegt cēlo mērķi, tehnoloģiju uzņēmums Huawei izveidojis sadarbību ar organizāciju un šobrīd vairākos lietus mežos veido pilnībā savienotu viedo ekosistēmu, kura darbojas uz mākslīgā intelekta (MI) pamata.
Jau sākotnēji, cīnoties ar malumedniecību un nelikumīgu mežu izciršanu, RFCx izmantoja pārstrādātus Huawei tālruņus, jo tie šķita visuzticamākie, tā kā spēja strādāt nepārtraukti divu gadu garumā. Tofers Vaits izveidoja ar saules enerģiju darbināmas audio uzraudzības sistēmas, kuras tiek dēvētas par “Guardians”. Vecos Huawei mobilos telefonus izmanto kā uzraudzības sistēmas “sirdi”, jo tālrunī iestrādātā MI tehnoloģija izveidota tā, lai uztvertu un atšķirtu lietus mežu blīvās un sarežģītās skaņas. Katru dienu ar mākoņu un telefona torņu palīdzību tiek zvanīts uz MI aprīkotajiem serveriem – ja tiek dzirdētas skaņas, kas saistītas ar nelikumīgām darbībām, piemēram, motorzāģi vai kravas automašīnas, mežsargi nekavējoties saņem ziņu ar atrašanās vietas koordinātēm turpmākai izmeklēšanai.
RFCx sadarbībā ar Huawei izmanto MI tehnoloģijas ekosistēmu ne tikai malumednieku un nelikumīgo izcirtēju notveršanai, bet arī dažādu apdraudēto dzīvnieku sugu labākai izprašanai. Ievākto datu daudzums ir neizmērojami liels, tāpēc ar Huawei jaudīgo mākoņpakalpojuma palīdzību audio dati tiek uzglabāti un pārvaldīti. Lai panāktu precīzāku motorzāģu trokšņu un kravas automašīnu skaņu identificēšanu, Huawei sadarbībā ar RFCx strādā pie viedā algoritma modeļa izstrādāšanas, kura pamatā ir Huawei uzlabotais MI pakalpojums (HUAWEI CLOUD AI) un rīki (ModelArts). Šobrīd Huawei MI komanda ir pabeigusi savu pirmo balss noteikšanas modeli, kas ir veiksmīgi pārbaudīts un parāda ievērojamu precizitātes uzlabojumu salīdzinājumā ar RFCx iepriekšējo modeli.
Lietus mežu un apdraudēto sugu pētniece Dženna Losone (Jenna Lawson) atzīst, ka bez MI palīdzības nebūtu iespējams apkopot tik lielu datu apjomu: “Pašlaik ar MI palīdzību es varu apkopot datus 200 000 stundu garumā. Ja man pašai tas būtu jāklausās katru dienu, paietu vismaz 60 gadi no manas dzīves – bez MI mēs fiziski nevaram analizēt tik lielu datu apjomu.” Viena no apdraudēto dzīvnieku sugām, kam RFCx sadarbībā ar Huawei cenšas palīdzēt, ir zirnekļpērtiķi Kostarikā, kuri ieņem nozīmīgu lomu lietus mežos, izkliedējot sēklas lielās platībās, lai pavairotu augus un kokus. Nelegālās mežu izciršanas un malumedniecības dēļ viņiem draud izmiršana. Mākslīgais intelekts spēj palīdzēt biologiem un mežsargiem izsekot zirnekļpērtiķus un attīstīt efektīvākus veidus to saglabāšanai, turklāt, pateicoties “HUAWEI CLOUD AI”, biologiem ir izdevies izveidot zirnekļpērtiķa uzvedības un pārvietošanās karti.