Vai atceraties stāstu par [url=http://datuve/raksts/1915/Izstradats_jauns_elektroenergijas_ieguves_veids]milzu „čūskām” jūrā[/url], kas ražotu elektrību? Ar kādas skotu inženieru kompānijas palīdzību tapis pirmais šāds enerģijas ieguves aparāts – Portugāles piekrastē izveidota pasaulē unikāla viļņu elektrostacija.
Šī ir pasaulē pirmā šāda veida elektrostacija pasaulē un tās izveide izmaksāja 13,1 miljonu ASV dolāru – tā ir 3,5 metrus „resna un 140 metrus gara. Atšķirībā no „Anaconda” projekta, šī ierīce atrodas virs ūdens. Stacijas jauda ir 2,25 megavati, tādējādi viens vats izmaksā apmēram 6 ASV dolārus – tas ir lētāk nekā saules enerģijas stacijas izmaksu un jaudas attiecība, taču līdz ogļu un atomelektrostaciju līmenim vēl tāls ceļš ejams, jo šādās elektrostacijās ir daudz augstāka ražība un zemākas celtniecības izmaksas, kas vata cenu samazina vēl 2 līdz 3 reizes.
[img]/images/upload/Pelamis_Assembly.jpg[/img]
[img]/images/upload/Pelamis_Test.jpg[/img]
Jaunās elektrostacijas „sirds” ir Pelamis Wave Enegry Converter (PWEC) – šādi konvertori ierīcē ir trīs un tos izstrādājuši PWEC Limited (katra konvertora jauda – 750 kW). Viļņu enerģijas pārveidotāji darbojas jebkuros laika apstākļos 24 stundas diennaktī. Šo tehnoloģiju īpašu padara ne tikai tas, ka līdz šim tā nav izmantota. Enerģijas iegūšana šādā veidā ir vēl neizpētīta un neuzlabota tehnoloģija, kas nākotnē noteikti ļaus samazināt ražošanas izmaksas un palielināt jaudu.
[img]/images/upload/Pelamis_Plant_Live.jpg[/img]
Nākamais solis alternatīvās enerģijas ieguvē ir 25 citu ģeneratoru izvietošana reģionā, tādējādi kopējo ražīgumu palielinot līdz 21 MW (Pļaviņu HES = 868,5 MW). Ar šādu enerģijas daudzumu būtu pietiekami 15 tūkstošu māju apgādāšanai ar elektroenerģiju.