Saules enerģija pārņem pasauli, un ne tajā sliktākajā nozīmē. Jau stāstījām, ka otrs populārākais alternatīvās enerģijas avots – vēja enerģija – negatīvi ietekmē cilvēkus, tādējādi dodot bonusa punktus saules enerģijai, kuru zinātne attīsta aizvien vairāk un vairāk. Jaunākie saules staru raidītās enerģijas paneļi sasnieguši jaunu efektivitātes rādītāju.
Lai arī efektīvākai saules gaismas ieguvei iespējams izmantot kvantitatīvo metodi (paneļu skaitu aizvien palielināt un apgūt aizvien lielākas teritorijas), šāda veida ekspansija prasa lielus zemes resursus. Šodien pieejamie paneļi ir ar apmēram 20% efektivitāti, un to ražošanas un uzturēšanas izmaksas ir samērā augstas, kas ieguvumu padara zemu.
[img]/images/upload/sunpower_main.jpg[/img]
Jaunu ēru alternatīvās enerģijas pasaulē sola ienest ASV Enerģijas departamenta atjaunojamās enerģijas laboratorija („U.S. Department of Energy’s National Renewable Energy Laboratory” jeb NREL), kas saules enerģijas šūnas jau šobrīd spējuši padarīt divtik efektīvākas. Jaunais fotovoltisko elementu rekords, ko uzstādījusi laboratorija, ir 40,8% efektivitāte tas panākts ar īpašu šūnu palīdzību. Šīs šūnas izstrādātas īpaši NREL vajadzībām. Nākamais solis efektivitātes paaugstināšanā bijusi šūnu apstarošana ar koncentrētu 326 sanu* gaismu.
Viens no lielākajiem panākuma kalējiem ir Marks Vanlass (Mark Wanlass) – NREL inženieris, kas izstrādāja daļu no iepriekšējās šūnas (arī tā bija efektīguma rekordiste); tehnoloģijas atsvaidzinātājs un komandas līderis Džons Geizs (John Geisz) ir otrs panākuma kalējs.
Paredzams, ka jaunie paneļi pirmkārt sadzīvē ienāks augstākās raudzes tehnoloģijās – satelītos un citos komplicētos produktos.
Sans (sun) – saules enerģijas industrijā izmantota mērvienība, kas reprezentē no saules nākušās gaismas vidējo daudzumu.