Lielais Brālis tevi vēro ne tikai Dž. Orvela stāstā, bet arī realitātē. Slavenā angļu rakstnieka grāmata par cilvēku regulēšanu Krievijā, daļēji varētu kļūt par realitāti arī mūsdienās – un tepat attīstītajā Anglijā.
Apvienotās Karalistes valdības pārstāvji pauduši ideju, ka būtu nepieciešams veidot apjomīgu datu bāzi, kurā glabāt valsts iedzīvotāju e-pastu sarakstes, tālruņa zvanu katalogu un citu daudzkārt noderīgu informāciju. Šī plāna īstenošanai jau uzsākts darbs pie jauna telekomunikāciju likuma. Lielbritānijas un Ziemeļīrijas parlamenta pārstāvis paskaidrojis, ka tehnoloģijas mainās pārlieku ātri, un šā brīža iespējas neļauj likumsargiem iegūt nepieciešamos datus. Tie būtu nepieciešami, „lai pasargātu sabiedrību”. Nav gan īsti skaidrs kā ar elektronisko vēstuļu šķirošanu likumsargi plāno pasargāt sabiedrību, kas ik gadu pārsūta 3 miljardus e-pastu un 57 miljardus īsziņu, nemaz nerunājot par mēstulēm.
[img]/images/upload/surveillance.jpg[/img]
Der gan atcerēties, ka šāda datu bāze būtu tikai kārtējais papildinājums jau tā apjomīgajai drošības sistēmai Apvienotajā Karalistē. Tiesa, ja pie ik uz stūra sastopamajām novērošanas kamerām un foto uzņemšanas ierīcēm iedzīvotāji jau ir pieraduši un neprotestē, personīgo datu uzkrāšana datu bāzē varētu būt visai diskutabls jautājums (jo īpaši aktuāli tas varētu būt, zinot mūsdienu hakeru iespējas uzlauzt jebko). Papildus tam visam valsts plāno ieviest sejas atpazīstošas novērošanas kameras un identifikācijas datu bāzes, tādējādi bezmaz vai ļaujot uzzināt visu cilvēku dzīves paradumus.
Interesanti, ka pirms pāris dienām ASV plašsaziņas līdzekļi vēstīja par šīs valsts plāniem iejaukties cilvēku privātajās dzīvēs, lidostās un citās robežās pirms tikšanas valstī nokopēt datora cietā diska sastāvu.