Slikta redzamība uz ceļiem: kā padarīt auto gaismas spilgtākas?

Spilgtākas auto gaismas

Saīsinoties diennakts gaišajam laikam un pasliktinoties laikapstākļiem, slikta redzamība uz ceļiem kļūst par autobraucēju ikdienu. Īpaši grūti autovadītājiem un gājējiem ir tajos posmos, kas nav pietiekami apgaismoti, un elektroenerģijas taupīšanas dēļ uz Latvijas ceļiem šādu posmu skaits tikai palielinās. Tajos vienīgais glābiņš ir kārtīgas automašīnas gaismas. Tumšajā gadalaikā auto gaismām ir jāpievērš īpaša uzmanība, lai vadītājs laikus pamanītu uz ceļa kādu šķērsli vai citus satiksmes dalībniekus. Kā auto gaismas padarīt spilgtākas, lai redzamība uz ceļiem uzlabotos?


Sēžoties pie stūres tumšajā diennakts laikā, ceļu satiksmes drošībai ir nepieciešams pievērst lielāku uzmanību. Nepietiekama apgaismojuma dēļ var laikus nepamanīt gājējus, velosipēdistus, skrejriteņus, meža dzīvniekus vai dažādus šķēršļus. Pārvietojoties tumsā, īpaša uzmanība jāpievērš attālumam starp sevi un citiem satiksmes dalībniekiem. Jāievēro arī atļautais braukšanas ātrums, nepieciešamības gadījumā to jāsamazina atbilstoši ceļa seguma stāvoklim un laikapstākļiem – it īpaši, ja pasliktinās redzamība braukšanas virzienā.

Lai gan ir svarīgi izvēlēties pareizo ātrumu un būt ārkārtīgi uzmanīgiem, vēl svarīgāk ir skaidri redzēt ceļu. Slikti apgaismotos ceļa posmos to nodrošinās jūsu automašīnas lukturu radītais gaismas stars. Tāpēc pirms došanās ceļā ir nepieciešams pārbaudīt automašīnas lukturu stāvokli. Ja pamanāt, ka priekšējie lukturi kļuvuši bālāki vai to gaismas stars nav pietiekami spilgts, nepieciešams tos savlaicīgi salabot. Lielākajā daļā gadījumu, ja gaisma pilnībā nodziest, būs vienkārši jānomaina spuldze, un problēma tiks atrisināta. Taču sliktā apgaismojuma cēloņi var būt dažādi un tie ir jānoskaidro pēc iespējas ātrāk, lai uz ceļa varētu justies droši.

Kam būtu jāpievērš uzmanība, lai auto gaismas būtu spilgtākas?

1. Lukturu plastmasas aizsargstikls

Automašīnas lukturu daļas, spuldzes, atstarotājus un citas svarīgas detaļas no ārējās vides braukšanas laikā pasargā caurspīdīga organiskā stikla kompozītmateriāls. Laika gaitā un saules gaismas ietekmē tas var kļūt dzeltens, necaurspīdīgs, nomākt gaismu un tikt saskrāpēts ar akmeņiem un netīrumiem.

Bojātās daļas dēļ gaismas var izskatīties blāvas, pat ja nav citu defektu vai bojājumu. Ja tas nav saplaisājis, šo organiskā stikla kompozītmateriāla aizsardzību var atjaunot, pulējot, pārlakojot vai izmantojot citas metodes, tā padarot auto gaismas spilgtākas. Tomēr, ja materiāls ir bojāts, būs jāmaina šī daļa vai pat jānomaina visa lampa.

2. Auto elektronika

Viena no iespējamām problēmām ir vadi un savienotāji, kas savieno priekšējos lukturus ar strāvas avotu. Šī ir elektriskās ķēdes daļa, kas piegādā elektrību gaismām, nodrošinot tām nepieciešamo strāvas stiprumu. Ja šie vadi vai savienotāji ir bojāti vai sarūsējuši, elektrība nevar brīvi plūst pa tiem, un tie ir jālabo vai jānomaina. Lai arī šāda remonta izmaksas nav lielas, to nomaiņai mehāniķim būs vajadzīgs zināms laiks, tāpēc ir svarīgi laikus doties uz servisu, lai problēma pēc iespējas ātrāk tiktu atrisināta.

3. Ģenerators un tā siksna

Iespējams, ka problēma slēpjas zem automašīnas pārsega: nereti pie vainas var būt arī automašīnas ģenerators vai nolietota ģeneratora siksna.

Par ģeneratora problēmām parasti signalizē brīdinājuma signāls uz automašīnas paneļa. Tomēr bieži gadās, ka šis signāls neparādās un akumulators nav pilnībā uzlādēts. Ja jums ir aizdomas par ģeneratora kļūmi, varat pats veikt nelielus testus. Kad tiek ieslēgta aizdedze, automašīnas gaismas iedegas, izmantojot akumulatora radīto strāvu. Ja pēc automašīnas iedarbināšanas priekšējo lukturu stars paliek blāvs, iespējams, ģenerators nenodrošina pietiekami daudz jaudas un tas ir jāpārbauda.

Ja gaisma, kas nāk no priekšējiem lukturiem, ik pa laikam paspilgtinās, pēc tam atkal aptumšojas un atskan gumijas čīkstēšanas skaņa, tas var norādīt, ka ir jāpārbauda ģeneratora siksnas spriegojums vai nodilums.

4. LED, halogēna vai ksenona apgaismojums

Mūsdienu automašīnas parasti ir aprīkotas ar vienu no trim priekšējo apgaismojuma veidiem – LED, halogēna vai ksenona. Halogēnās gaismas ir visizplatītākās – tās ir lētas un viegli kopjamas. To dzeltenā gaisma ir maigāka, taču šāda veida apgaismojums nav tik efektīvs.

LED apgaismojums gandrīz nerada siltumu un lielāko daļu enerģijas pārvērš gaismā. Tas nozīmē, ka LED apgaismojums samazina automašīnas degvielas patēriņu un izmešus un kalpo ilgāk nekā halogēna vai ksenona spuldzes.

Ksenona spuldžu priekšrocība ir apgaismojuma spilgtums. Tās ir pat trīs reizes spilgtākas nekā halogēna lampas. Laika gaitā to gaismas intensitāte pamazām samazinās, taču tās neizdziest uzreiz, tāpēc ir iespējams laicīgi ieplānot to nomaiņu.

5. Neaizmirstiet par pareizi noregulētām gaismām

Piemērotākais apgaismojums ir atkarīgs no jūsu vajadzībām. Tumsā noteikti visspilgtākie būs ksenona un LED priekšējie lukturi. Halogēna apgaismojums, ja gaismas būs kārtībā, darbosies tikpat labi, bet būs lētāks. Protams, gaismas spilgtums ir atkarīgs arī no spuldzes kvalitātes. Lai gan ksenona gaismas bieži ir visspilgtākās, kvalitatīva halogēna spuldze var spīdēt pat spožāk nekā sliktas kvalitātes ksenona spuldze.

Pirms spuldžu nomaiņas konsultējieties ar speciālistu, lai noskaidrotu, kurš apgaismojums ir vislabākais jūsu automašīnai. Tādā veidā izvairīsities no liekiem pārsteigumiem tehniskās apskates laikā.

Gada tumšākajā sezonā ir vērts pārbaudīt arī gaismas stara augstumu. Pat ja automašīnas apgaismes elementi ir lieliskā stāvoklī, bet to gaismas stars nav pareizi noregulēts, vadītājs uz ceļa neko daudz neredzēs un traucēs citiem satiksmes dalībniekiem, tos apžilbinot.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us