Šī ir pirmā daļa no rakstu sērijas par Windows Vista īpatnībām, kuras ir nozīmīgs Windows saimes operētājsistēmu evolūcionārs lēciens. Šajā rakstā tiks aplūkoti jaunās sistēmas kodola un tīkla jautājumi.
Jaunajā operētājsistēmā tika paaugstināta gan paša kodola, gan ievades-izvades operāciju aizsargātība, tāpēc diezgan droši var apgalvot, ka ar vīrusiem un trojāniem saistītās briesmas ir krietni mazinājušās. Līdz ar SuperFetch tehnoloģiju tika paātrināts datu ielādes ātrums, kā rezultātā sistēma ir žiperīgāka. Jaunais draiveru modelis ļauj izvairīties no sistēmas nobrukšanas kāda draivera bojājuma gadījumā un padara nevajadzīgu sistēmas pālādēšanos pēc draiveru atjaunošanas. Bezvadu tīklā ir pievērsta uzmanība drošībai un lietošanas ērtībai.
Pēdējā laikā par jauno operētājsistēmu Windows Vista klīst pretrunīgas baumas. Lielākā daļa lietotāju forumos neizsaka vēlēšanos tuvākajā nākotnē pāriet uz jauno sistēmu. Neapšaubāmi, ka daudzi redzēja Vista ekrānbildes vai videofragmentos attēlotu operētājsistēmas darbību, taču šo materiālu ietekmē cilvēkiem radās iespaids, ka Vista ir tikai izskaistināta Windows XP. Telpiskie interfeisa efekti tiešām ir iespaidīgi, taču tas nav nekas jauns. Iespējams, jaunās sistēmas nepieņemšana ir saistīta ar publikas nezināšanu par Vista uzbūvi. Microsoft savā reklāmas kampaņā “Bringing Clarity to Your World” cenšas sniegt lietotājiem detalizētu informāciju par jauno sistēmu.
Piedāvātās preses relīzes ir rakstītas pārgudri, bet entuziastu piedāvātie paskaidrojumi bieži vien ir pavirši. Šajā apskatā centīsimies skaidri un saprotami sniegt visu ticamu informāciju par Vista. Tālāk tiks aplūkoti galvenie jaunievedumi un uzlabojumi jaunajā operētājsistēmā un izskaidroti lietotājam svarīgākie momenti.
Līdz Vista iznākšanai atlikuši vismaz seši mēneši cītīga darba. Nepagalvosim, ka Vista ir dižākā OS, jo tai līdz šim titulam vēl ir tālu. Taču mēs esam iedvesmoti ar solītām iespējām un domājam, ka tad, kad jūs uzzināsiet par tām sīkāk, mūsu jūtas pāries pie jums.
[b]Jaunais sistēmas kodols[/b]
Daudzi lietotāji uzskata Windows XP (Windows 2000 un vecākas versijas) par nedrošām. Neatkarīgi no izlaisto atjauninājumu skaita šo sistēmu kodols ir projektēts tādā veidā, ka nepieļauj sevis paša aizsargātības nodrošināšanu. Ir tikai viens šīs problēmas risinājums: izveidot tādu kodolu, lai tas būtu aizsargāts un stabils.
Aplūkosim tagad Vista kodolu. Kodola pilnīga nomaiņa var novest pie tā, ka daudzi programmētāji nespēs strādāt jaunajā sistēmā, kas nav pieļaujami. Tāpēc Vista kodola pamats ir tāds pats kā Windows 2000 un XP, bet kodola aizsargātības nodrošinājums tika pakļauts nopietnām pārmaiņām.
Dažas operētājsistēmas var tiks palaistas t.s. safe mode. Šajā gadījumā ielādējas tikai OS kodols, piem., bez ierīču draiveru ielādēšanās. Šādā veidā startēšanās safe mode novērš programmu, kurām nav drošības sertifikāta, instalēšanu un izpildi, pat šāda koda izpildei nepieciešamas administratora tiesības.
Windows Vista kļuva vēl sarežģītāk kaitēt sistēmas kodolam ar vīrusu un trojānu palīdzību. Teorētiski, lai sagrautu Vista kodolu, lietotājam pašrocīgi jāpalaiž ļaundabīgais kods savā datorā. Protams, ka pašlaik šajā izteikumā ir grūti noticēt, taču īsto atbildi mēs iegūsim tikai pēc tam, kad Vista tiks uzstādīta uz miljoniem datoru. Taču jau tagad ir acīmredzams, ka Microsoft dara ļoti daudz ko stabilitātes, drošības paaugstināšanai un savietojamības ar programmām, kuras rakstītas iepriekšējām Windows versijām, nodrošināšanai. Un tas ir visai sarežģīts uzdevums.
Bet tas vēl nav viss! Microsoft uzlabošanas un programmu mijiedarbības ar sistēmu un aparatūru vienkāršošanas ceļā atvieglos izstrādātāju dzīvi. Dabīgi, ka tas atstās pozitīvu iespaidu uz veiktspēju.
[img]/images/upload/0,1425,sz=1&i=120416,00.jpg[/img]
Kā piemēru paņemsim t.s. heap problēmu. Daudzi Windows XP lietotāji vispār nezin, kas ir heap, jo šis termins tiek lietots profesionālo programmētāju vidū un ir saistīts ar atmiņas sadalījumu, rakstot programmas priekš Windows XP. Šajā sakarā rodas nopietnas problēmas, kas saistītas ar lielu heap fragmentāciju u.c. Vista kodolā ir iestrādāta tehnoloģija, kas ļauj automātiski novērst heap fragmentāciju. Ja jums heap problēma nepalika skaidrāka, neuztraucieties: ziniet, ka Vista būtiski atvieglo programmētāju dzīvi un paaugstina programmu ražotspēju.
Tāpat vispārējās lietošanas funkcijas tika pakļautas daudziem sīkiem uzlabojumiem.
[img]/images/upload/vista_1_2.jpg[/img]
Pāriesim pie barošanas pārvaldes. OS pieprasījumu izpildes mehānisms pie energopatērējošām datora ierīcēm tika rūpīgi pārstrādāts, kā rezultātā tika maksimāli atvieglota ierīču, kuras atbalsta pazemināta energopatēriņa režīmu, tai skaitā arī gaidīšanas un guļošo ([i]hibernate[/i]) režīmus, ražošana.
Klēpjdators, atšķirībā no galda datora, guļošajā režīmā tikai pāriet uz minimālo enerģijas patēriņu; operatīvās atmiņas saturs tiek ierakstīts cietajā diskā tikai pie gandrīz pilnīgas akumulatora izlādes.
[img]/images/upload/vista_1_3.jpg[/img]
Izmaiņas tika veiktas arī failu sistēmā un atmiņas pārvaldē. Vista parādījās [i]SuperFetch[/i] tehnoloģija, kura nosaka biežāk izmantojamās sistēmas komponentus un veic šo programmu priekšielādi operatīvajā atmiņā. [i]SuperFech[/i] ietilpstošais algoritms ļauj noteikt arī laiku, kad visbiežāk tiek izmantota konkrēta aplikācija un šajā laikā tiek veiktas tās priekšielāde atmiņā.
Šī tehnoloģija ir spējīga noteikt programmu prioritāti reālajā laikā, piem., tā nepiešķirs fonā strādājošajām programmām (antivīruss) augstāku prioritāti nekā tai, ko pašlaik izmanto lietotājs. Faktiski ievades-izvades sistēmas prioritāšu shēma kļuva tāda pati kā servisiem. Pateicoties tam datora bremzēšana resursietilpīgu fona uzdevumu izpildes laikā praktiski ir izslēgta.
[i]SuperFetch[/i] dod priekšroku datu saglabāšanai uz datoram pieslēgtās flash ierīces, jo datu atdabūšana no tā ir ātrāka nekā no cietā diska.
[img]/images/upload/vista_1_4.jpg[/img]
Vista kardināli tika mainīta draiveru darba struktūra. Daudzi no tiem, kuri agrāk darbojās kodola līmenī, tagad var tikt lietoti tikai lietotāja līmenī. Šie jaunievedumi draivera bojājumu gadījumā ļauj novērst sistēmas nobrukšanu. Vairs nevajadzēs pārlādēt datoru pēc draiveru atjaunināšanas.
Beidzot, līdz ar Vista iznākšanu mēs iegūsim pilnvērtīgu 64-bitu sistēmu; 32-bitu un 64-bitu Windows Vista nonāks pārdošanā vienlaicīgi. Abas versijas ir vienādas pēc funkcionalitātes un tiek apgalvots, ka 64- un 32- bitu draiveru funkcionalitāte ir vienāda. Līdz ar to ir pamats uzskatīt, ka ar Vista iznākšanu strauji palielināsies to datoru skaits, kuri izmanto 64-bitu OS.
[b]Tīkls[/b]
Tīkla atbalsta uzlabojuma darbi tika darīti jau Windows 2000 un XP, taču Microsoft ir arvien grūtāk ieviest izmaiņas vecajā kodā, tāpēc viss Vista kods ir uzrakstīts praktiski no nulles. Windows XP lieliskais jaunievedums IPv6 interneta protokola atbalsts tika pārnests arī Vista, kas šajā operētājsistēmā ir standarta tīkla protokols (pēc noklusējuma) un tas palielina sistēmas stabilitāti darbā ar tīklu.
IPv4 joprojām ir populārs un vēl kādu laiku būs visizplatītākais, bet jau tagad ir skaidrs, ka viņa dienas ir skaitītas.
Jaunā IPv6 protokola galvenā īpatnība ir lietotāja drošības līmeņa paaugstināšana darbā ar tīklu, kas tiek panākts, uzlabojot mijiedarbību ar ugunsmūri, kura iestādījumus var konkrētam tīkla resursu izmantojošam resursam. Tas ļauj pasargāt lietotāju no tīkla uzbrukumu liela daudzuma.
Vista iebūvētais ugunsmūris ir daudz efektīvāks par Windows XP SP2 iekļauto.
Bez drošības paaugstināšanas jāatzīmē tas fakts, ka Vista tīkla protokoli ir stabilāki par Windows XP iekļautajiem. Microsoft ir izstrādājusi jaunu TCP/IP algoritmu, kas ievērojami palielina tīkla ražīgumu izlaisto pakešu pieņemšanas laikā. Microsoft paziņoja, ka lietotāji, kuri lieto ātru interneta pieslēgumu, uzreiz sajutīs lielu failu ielādes ātruma pieaugumu. Serveris bieži ļoti daudz procesora laika patērē nevis datu apstrādei, bet nosūtīšanai. Datu sūtīšanas algoritms ir ciklisks, tāpēc dators ir pārslogots ar vienkāršu ciklu izpildīšanu. Vista atbalsta tīkla interfeisa kartes (network interface cards), kuras tiks izmantotas lielākoties uz serveriem. Šo karšu pamatuzdevums būs ciklisko operāciju apstrāde datu pārraides laikā, kas samazinās servera procesora noslodzi.
My Network Places vietā Vista būs Network Center, kurš kļūs par universālu rīku gan lokālā, gan ārējā (interneta piekļuve) tīkla konfigurēšanai. Network Center ļaus grafiski attēlot iekšējā un ārējā tīkla shēmu. Pateicoties tam, savienošanās kļūdas rašanas gadījumā lietotājs varēs pats apskatīt, kādi sakari tīklā ir problemātiski. Tāpat Microsoft ar Network Explorer programmas palīdzību ir centusies padarīt vienkāršāku un lietotājiem draudzīgāku pieeju pie tīkla pieslēgtām darba stacijām.
Pamatīgām izmaiņām tika pakļauts arī bezvadu tīkla atbalsts ar mērķi uzlabot lokālā bezvadu tīkla meklēšanu. Pateicoties šiem jaunievedumiem var atpazīt atvērtos un slēgtos piekļuvei bezvadu tīklus, automātiski pāriet no viena tīkla uz citu darba stacijas (piem., piezīmjdatora) pārvietošanas gadījumā. Tāpat iespējams viegli organizēt bezvadu tīklu klēpjdatoru starpā pat bez rūtera.
Darba drošība bezvadu tīklos tiek panākta ar visu pamata tīkla protokolu atbalstu, līdzīgu 802.11i (bieži saukti par WPA2).
Daudzi no augstākminētajiem jaunievedumiem vēl nav pilnīgi realizēti iekš CTR Vista versijās, kuras ir pieejamas testētājiem. Pašlaik ir grūti paredzēt, kā izskatīsies tīkla atbalsts beigu versijā. Acīmredzot neviens neatteiktos no failu ielādes ātruma palielināšanas tīklā vienlaicīgi ar procesora noslodzes samazināšanos datu nodošanas laikā, drošības palielinājuma un iebūvēta IPv6 protokola atbalsta. Un kurš gan būtu pret automātisko pāreju no viena bezvadu tīkla uz citu, ceļojot ar klēpjdatoriem?
[i]Turpinājums sekos.[/i]
Avots: [url=http://www.winline.ru/vista/reviews/1648.php]WinLine[/url]