Vai viedtālruņu nakts režīms patiešām palīdz labāk gulēt?

vai nakts režīms uzlabo miega kvalitāti?

Vairāku gadu garumā zinātnieki ir bijuši pārliecināti, ka spožā ekrānu gaisma kaitē miegam. Mūsu viedās ierīces piedāvā funkciju “Nakts režīms”, kas samazina ekrāna izstaroto zilo gaismu, padarot to dzeltenīgu. Bet vai tas tiešām palīdz?

Visiem portatīvo datoru, viedtālruņu un planšetdatoru ekrāniem ir pieejams nakts režīms. Tā uzdevums ir samazināt ekrāna izstaroto zilo gaismu, kas veicina melanopsīna izdalīšanos.

(Pirms pāris gadu desmitiem zinātnieki atklāja, ka mūsu acs aizmugurē tiek ražots proteīns, ko sauc par melanopsīnu. Tas rodas, reaģējot uz gaismu, un tas palīdz regulēt mūsu diennakts ritmu, liekot mūsu smadzenēm saglabāt modrību.)

Tā kā zilā gaisma visvairāk veicina melanopsīna izdalīšanos, ārsti iesaka neizmantot ekrānus pirms gulētiešanas, taču cilvēki ir ļoti pieķērušies saviem viedtālruņiem, tāpēc tos lieto līdz pat aizmigšanai.

Vai zilās gaismas filtrs tiešām palīdz uzlabot miega kvalitāti?

Pētnieku grupa no Brigham Young University un Cincinnati Children’s Hospital Medical Center uzaicināja 167 jauniešus piedalīties ar šo jautājumu saistītā pētījumā.

Dalībnieki tika sadalīti trīs grupās. Pirmās grupas dalībnieki gulētiešanas laikā izmantoja viedtālruni ar nakts režīmu. Arī otrās grupas dalībnieki viedierīces izmantoja pirms gulētiešanas, bet jau ar izslēgtu nakts režīmu. Tikmēr trešā grupas dalībnieki devās gulēt bez tālruņa, vismaz stundu pirms gulētiešanas neizmantojot ierīces.

Pētnieki novēroja dalībnieku miega ritmus un novērtēja viņu miega kvalitāti. Rezultāti bija pietiekami skaidri – nakts režīms neietekmēja dalībnieku miega kvalitāti. Bet tā ir tikai daļa no stāsta.

Pētnieki faktiski nepamanīja atšķirību starp trim grupām. Tas nozīmē, ka ekrāniem vispār nebija būtiskas ietekmes uz dalībnieku miega kvalitāti neatkarīgi no tā, vai nakts režīms bija ieslēgts vai izslēgts.

Vai tas nozīmē, ka mēs varam brīvi lietot tālruņus pirms gulētiešanas, nebaidoties, ka tie nomāc miegainību? Ne gluži. Ja uzskati, ka tava miega kvalitāte ir slikta, pirms gulētiešanas būtu vēlams izvairīties no ekrānu lietošanas.

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

3 Responses

  1. Ja jau viedtālruņa ekrāns neitekmē mūsu gulēšanas režīmu, kāpēc man būtu jāizvairās no tā izmantošanas pirms eju gulēt?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us