Videoreģistratori – to reģistrācija un iegāde Latvijā

Lai atvieglotu ikdienu, mūsdienās nereti par šoferu sabiedrotajiem ir kļuvuši videoreģistratori. Kas tie ir, kā izvēlēties piemērotāko, vai ir nepieciešama videoreģistratoru reģistrācija un kādi likumiskie noteikumi jāņem vērā, uzstādot šo ierīci savam transportlīdzeklim?

Kas ir videoreģistratori?

Videoreģistratori ir ierīces, ar kuru palīdzību tiek fiksēts un ierakstīts uz ceļa notiekošais. Mūsdienās mašīnās tas ir ļoti noderīgs, un cilvēki to izvēlas iegādāties papildu drošībai, pārvietojoties ar auto. Negaidītās situācijās viss notiekošais būs nofilmēts un varēs pierādīt, kas ir noticis un kurš galu galā ir pārkāpis ceļu satiksmes noteikumus, izraisot avāriju. 
Lai izmantotu video reģistratoru, no likumdošanas viedokļa ir jāatceras vairāki būtiski aspekti!

Videoreģistratoru reģistrācija

Senāk ikvienam, kurš gribēja uzstādīt video ierīci, kas ieraksta uz ceļa notiekošo, bija nepieciešama videoreģistratoru reģistrācija. Kopš 2018. gada visā Eiropas Savienībā sāka piemērot Vispārīgo datu aizsardzības regulu. Tā nosaka, ka, iegādājoties šādu ierīci privātai automašīnai, vairs nav nepieciešama videoreģistratoru reģistrācija Datu Valsts inspekcijā, kā arī netiek piemērota valsts nodeva par tā lietošanu. Tas nozīmē, ka videoreģistratoru lietošana ir kļuvusi vienkāršāka un lētāka. 

Lai arī nav nepieciešama videoreģistrāciju reģistrācija, tas neatbrīvo no atbildības un pareizas šīs ierīces izmantošanas. Ar to nevar rīkoties, kā vien ienāk prātā – ir vairāki būtiski noteikumi, kas jāņem vērā ikvienam videoreģistratora izmantotājam.

  • Fizisko datu apstrādes likums nosaka, ka datu apstrāde neattiecas uz tām darbībām, ko fiziska persona ar automatizētām datu ieraksta ierīcēm izmanto ceļu satiksmē, kā arī personiskajām vai mājsaimniecības vajadzībām. 
  • Šis pats likums nosaka arī to, ka fiziskās personas ievāktos datus drīkst izpaust kādam citam tikai un vienīgi tad, kad ir ticis konstatēts kāds no noteiktajiem datu apstrādes pamatiem.

Personu datu, kā arī gan attēlu, gan video materiālu, apstrāde ir likumīga tad, ja tiek īstenots vismaz viens no datu aizsardzības regulā minētajiem tiesiskajiem pamatojumiem, kas ir:

  1. Iesaistītās personas piekrišana;
  2. Pienākums, ko nosaka likumdošana;
  3. Tādu interešu aizsardzība, kas ir būtiski saistītas ar iesaistītās puses dzīvi vai sabiedrību;
  4. Līguma izpildes nepieciešamība;
  5. Likuma interešu aizsardzība un ievērošana.

Vadoties pēc šāda regulējuma, pēc notikušā ceļu satiksmes negadījuma, ko fiksējis videoreģistrators, uzņemto video materiālu drīkst izmantot, lai aizstāvētu savas leģitīmās intereses, taču to ir kategoriski aizliegt augšupielādēt, piemēram, internetā, jo tam nav tiesiska pamatojuma.

videoreģistratori

Līdzīgi ir ar ierakstiem, kas veikti telefonā

Varētu šķist, ka iepriekš minētais datu aizsardzības noteikums attiecas tikai uz videoreģistratoriem, taču tā nav – arī telefons ir automatizēta datu ierakstu ierīce, kas nozīmē, ka arī no tās, piemēram, augšupielādēt video, kurā iespējams identificēt citu personu vai viņai piederošo īpašumu (piemēram, auto vadītāju vai automašīnas numura zīmi), sociālajos medijos nedrīkst, un tas tiek uzskatīts kā pārkāpums.

Taču kādās situācijās videoreģistratoru uzņemtais tiek ņemts vērā un kādas iestādes to pieņem?

Kādas iestādes ņem vērā videoreģistratoros uzņemtos datus?

Dažādi GPS, video un audio palīgi, tostarp videoreģistratori, var lieliski noderēt, lai pasargātu sevi dažādās situācijās.Tie var noderēt, piemēram, nevainīgajam auto vadītājam, kurš cietis no kāda pārgalvja, vai fiksējot ceļu satiksmes negadījumu, kurā pats neesi iesaistīts. Kādas iestādes ņem vērā videoreģistratoros uzņemtos datus?

  1. Policija. Šādā veidā jau sākotnēji negadījuma reģistrācijas brīdī, uzrādot video materiālu policijas darbiniekiem, var novērst nepatiesas informācijas norādīšanu protokolā;
  2. Apdrošinātāji. Video materiālu var sniegt vainīgās puses apdrošinātājam, lai nevainīgā puse saņemtu sev pienākošo atlīdzību par zaudējumiem, ko radījis negadījuma izraisītājs; 
  3. Tiesa. Izskatot konkrēto gadījumu, tiesai ir jāņem vērā šādi lietiskie pierādījumi, kas neapstrīdami norāda uz vainīgās personas atbildību. 

Videoreģistratora dati darbojas kā pierādījumi, ko izvērtē dažādas institūcijas. Agrāk, kad bija nepieciešama videoreģistratoru reģistrācija, situācija bija daudz sarežģītāka un apgrūtinošāka visām iesaistītajām pusēm. Piemēram, ja videoreģistratoru reģistrēšana no auto īpašnieka puses nebija veikta, persona ceļu satiksmes negadījuma rezultātā nemaz nezināja, vai šāds video materiāls ir uzskatāms par pierādījumu. 

Ko darīt, ja kāds sociālajos medijos publicējis video, kurā esi redzams tu?

Videoreģistratora datus drīkst izmantot tikai tad, lai nodotu tos lietošanai kādai no institūcijām likumā paredzēto normu ietvaros. Citos gadījumos, piemēram, ja vēlies kādu pārgalvīgu autovadītāju publiski nokaunināt, publiskojot video, kurā iespējams identificēt automašīnu vai tā vadītāju, lai arī kā gribētos – nevajadzētu darīt. Tas uzskatāms par pārkāpumu, jo šādus gadījumus kā pieļaujamus neparedz datu aizsardzības regula. 

Kā rīkoties, ja šādā veidā kāds ir izrīkojies un publiskā interneta vidē augšupielādējis video, kurā iespējams identificēt tevi vai tavu auto?

  1. Sākotnēji ieteicams vērsties pie personas, kura šo informāciju ir augšupielādējusi, ar lūgumu to izdzēst;
  2. Ja netiek ņemts vērā lūgums, nākamais solis ir vēršanās pie attiecīgā medija, kura platformā tas ir publicēts, piemēram, Facebook;
  3. Ja arī pēc šāda lūguma video joprojām netiek izdzēsts, jāvēršas Datu valsts inspekcijā, aizpildot iesniegumu. Tad institūcija izvērtēs nodarītos zaudējumus un sniegs atbildi. 

videoreģistratori

Kā uzstādīt videoreģistratoru?

Videoreģistratora uzstādīšana automašīnā ir vienkārša:

  1. Sākotnēji nepieciešams ierīcē ievietot atmiņas karti – tajā tiks uzglabāti dati brauciena laikā;
  2. Izmantojot speciālo stiprinājuma lipekli, ierīce jāpiestiprina pie priekšējā vējstikla. Atceries – to noņemt būs grūti, tāpēc iepriekš izvērtē, kur to vēlies piestiprināt;
  3. Pievieno strāvas kabeli, vienu no galiem ievietojot ierīces USB portā, bet otru – strāvas avotam automašīnā. Kabelis jābūt pietiekami garam, lai to varētu veiksmīgi aizvadīt no ierīces līdz strāvas avotam neuzkrītošā veidā (paslēpjot zem apdares, stiprinot ap vējstikla malu u.c.).
  4. Kad ierīce savienota ar strāvas avotu, sekojot informācijai, kas parādās ierīces ekrānā, izpildi prasītos norādījumus un iestati vēlamos parametrus. 

Atceries, lai arī videoreģistratoru reģistrācija kopš 2018. gada fiziskām personām vairs nav obligāta, tev tāpat ir nepieciešams ievērot citas likuma normas, kas nosaka, kā veicama datu apstrāde fiziskām personām. Šīs ierīces ir ļoti noderīgas, lai negadījumu rezultātā noskaidrotu, kura no iesaistītajām personām ir vainīga, taču ierīču izmantošanu nepieciešams veikt paredzēto likuma normu ietvaros. Nezināšana neatbrīvo no atbildības, tāpēc pārdomā savas darbības un nepārkāp noteikumus! 

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

3 Responses

  1. es ar sev tAAaadu nopirku jo tiesibas esmu dabujis nesen un apkart jau visaadi mulki braukaa un labaak ir ka var pieraadiit ka neesmu vainiigs

  2. Skumji, bet diezgan bieži tiek publicēti video, kuri ir uzņemti ar videoreģistratoru, kur redzemi ir arī citi cilvēki. Daudzi tiek pazemoti šādā veidā. Domāju, ka dažreiz cilvēki, kuri ir redzami video, nemaz šo video neredz, bet tas klīst pa internetu, bet līdz viņiem neaiziet.Protams, ir arī cilvēki, kuri izmanto videoreģistratorus, kad brauc trasēs, kas, manuprāt, ir diezgan interesanti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us