Ja līdz šim esi iegādājies jau sakomplektētu datoru, iespējams, ka nezini visas datora komponentes, kas tev nepieciešamas, ja to plāno salikt pats. Tāpēc ieskatīsimies svarīgāko datora komponenšu sarakstā, un apskatīsim, kādas daļas labāk izvēlēties.
Pamatplate (arī mātes plate vai sistēmplate)
Pamatplati būtībā iespējams saukt par datora pamatu, jo uz (un pie) tās pievieno citas komponentes. Tāpēc, izvēloties pamatplati, svarīgi pārliecināties, kā tā ir saderīga ar visām pārējām komponentēm, kuras gatavojies iegādāties.
Procesors (CPU)
Procesors tiek dēvēts par datora smadzenēm, un tā ir viena no svarīgākajām komponentēm, jo atbild par datora jaudu un ātrdarbību. Izvēloties procesoru, uzmanība jāpievērš kodolu skaitam (jo to vairāk, jo vairāk darbību būs iespējams paveikt vienlaicīgi), takts frekvencei (lielāka takts frekvence uzlabo procesora ātrdarbību), kā arī paaudzei.
Video karte (GPU)
Video karte, kā jau priekšā pasaka nosaukums, rūpējas par attēlu un video atveidi. Izvēloties video karti, uzmanība jāpievērš gan nodrošinātajai maksimālajai izšķirtspējai, gan takts frekvencei un atmiņai. Īpaši lielu nozīmi video kartei jāpiešķir, ja grasies datoru izmantot uzdevumu veikšanai, kuros liela nozīme ir attēlam/video (datorspēles, foto un video apstrāde, grafiskais dizains, 4K video un filmu skatīšanās).
Dzesēšanas sistēma
Ļoti svarīgs faktors, izmantojot jebkuru elektroierīci – pasargāt to no pārkaršanas. Šī iemesla dēļ datoram obligāti nepieciešami dzesētāji. Gaisa dzesētāji parasti izceļas ar zemāku cenu un tiem nav iespējama noplūde, savukārt ūdens dzesēšanas sistēmas darbojas efektīvāk.
Operatīvā atmiņa (RAM)
RAM īslaicīgi uzglabā datus, kas nepieciešami dažādu funkciju veikšanai. No operatīvās atmiņas apjoma atkarīgs tas, cik daudz uzdevumus vienlaicīgi iespējams izpildīt (un cik ātri šie procesi tiks paveikti). Vienkāršāku uzdevumu paveikšanai un izklaidei internetā pietiks ar 8–16 GB lielu RAM, bet datorspēļu cienītājiem un cilvēkiem, kuri datoru izmanto foto un video apstrādei un citiem uzdevumiem, kas prasa lielu jaudu, nepieciešami vismaz 32 GB RAM.
Cietais disks
Cietie diski tiek izmantoti datu (fotogrāfijas, video, datorspēles, programmatūra, u.c.) uzglabāšanai, kā arī tajos atrodas operētājsistēma. Pieejami gan HDD, gan SSD diski. HDD diski izceļas ar zemāku cenu, taču SSD diski piedāvā ievērojami lielāku datu lasīšanas un rakstīšanas ātrumu, kā arī klusāku darbību.
Barošanas bloks
Lai datoru pabarotu ar nepieciešamo elektrības apjomu, jāiegādājas piemērots barošanas bloks. Tam jābūt gan pietiekami jaudīgam, gan energoefektīvam, lai mēneša beigās nepienāktu drūms elektrības rēķins.
Diskdzinis
Ja ar datora palīdzību grasies nolasīt vai ierakstīt diskus, nepieciešams iegādāties arī diskdzini. Pirms tā izvēles pārliecinies, vai ierīce atbalsta vēlamos disku formātus, kā arī ielūkojies lasīšanas un ierakstīšanas ātruma ailītē.
Korpuss
Izvēloties korpusu, tev jābūt drošam, ka tas būs pietiekami liels, lai tajā ietilptu visas datora komponentes (un lai tās nebūtu pārāk ‘saspiestas’), kā arī mātesplates izmēram jāsakrīt ar korpusa izmēra apzīmējumu.