Ak, šīs lētās lēcas! Ko lai dara?

Domāju, ka ir skaidrs, ka viena no vissvarīgākajām kameras sastāvdaļām ir tās objektīvs (lēcu sistēma). Ir lētāki un arī dārgāki modeļi, kas attiecīgi sniedz sliktākus vai labākus rezultātus. Vai skatoties uz fotogrāfijām, kurās būtu jābūt taisnām līnijām, esat pamanījuši, ka bieži vien šīs līnijas nemaz nav taisnas? Piemēram, fotogrāfijas, kurās redzams horizonts, loga rāmis, flīzēta siena, … Bez tam, fotogrāfiju ārējās malas mēdz būt tumšākas kā vidusdaļa, neskatoties uz to, ka fotografēts bez zibspuldzes saulainas dienas laikā. Un tam visam pa virsu vēl arī savādi krāsu kropļojumi, kas izskatās tā, it kā viena no krāsām ietu “pāri malām”. Bet kas par vainu un kā to labot vai apiet? Šāds bija mans jautājums, kad iegādājos ciparu fotoaparātu un pamanīju savās fotogrāfijās iepriekšminētos defektus. Esmu atradis risinājumu un vēlējos par to pastāstīt arī Tev.
Bet nu par visu pēc kārtas.

Izliektās ([i]Barrel Distortion[/i]) fotogrāfijas. Šāds defekts piemīt platleņķa lēcām un jo platāks ir lēcas leņķis, jo izliekšanās efekts ir izteiktāks (piem. durvju actiņa).

[img]/images/upload/picture_angle.gif[/img]

Šo kropļojumu mēdz mērīt procentos (atskaites līnijas izliekuma augstums salīdzinājumā ar attēla augstumu). Parastām vidējas klases fotokamerām šis kropļojums ir aptuveni 1%.

[img]/images/upload/barrel.gif[/img]
[img]/images/upload/VBO_BAR02.jpg[/img]

Ieliektās ([i]Pincushion distortion[/i]) fotogrāfijas. Šāds efekts ir pretējs iepriekšminētajam, t.i., šaurleņķa lēcām, kas ir spējīgas sniegt ļoti lielu optisko zoom. Arī šo kropļojumu mēdz mērīt procentos (atskaites līnijas izliekuma augstums salīdzinājumā ar attēla augstumu). Parastām vidējas klases fotokamerām šis kropļojums ir mazāks kā iepriekšminētais ([i]Barrel Distortion[/i]) un tā aptuvenā vērtība ir 0.6%.

[img]/images/upload/pincushion.gif[/img]
[img]/images/upload/VBO_PIN01.jpg[/img]

Bez tam lēcām ar lielu zoom (vai arī izmantojot lēcu konvertorus) var rasties arī tāds defekts, kas izpaužas kā nevienmērīgs attēla gaišums ([i]Vignetting[/i]), t.i., attēla ārējās malas ir nedaudz tumšākas kā vidusdaļa.

[img]/images/upload/vignetting.jpg[/img]

Nu un visbeidzot par krāsu kropļojumiem. Šādi defekti ir saistīti ar divām lietām – objektīvu un sensoru.

Ir tāda parādība, ka dažāda viļņa garuma gaisma tiek lauzta dažādos leņķos, tāpēc gaismas stars ejot caur lēcu var tikt lauzts dažādi atkarībā no šī stara viļņa garuma, kā rezultātā tas tiek fokusēts dažādās sensora vietās.

[img]/images/upload/chromatic_lens01.gif[/img]
[img]/images/upload/chromatic_lens02.gif[/img]
[img]/images/upload/chromatic_lens03.gif[/img]
[img]/images/upload/123di_chromatic_t.jpg[/img]

Otrs krāsu kropļojums ir saistīts ar kameras sensoru, kura elementi uzlādējas no saņemtās gaismas, bet gadījumos, kad tuvu esoši sensora elementi ir ar ļoti dažādiem lādiņiem (viens no elementiem ir pārlādējies ([i]overcharge[/i])) var rasties situācija, ka viena elementa lādiņš pārplūst uz blakus esošu elementu ([i]Blooming[/i]). Tam visam klāt vēl var nākt kropļojumi, kas rodas no sensora mikrolēcām (virs katra sensora elementa ir novietota mikrolēca). Viena elementa gaisma “noplūst” uz blakus esošo. Rezultātā rodas krāsu kropļojumi ([i]Purple Fringing[/i]), kas parasti izskatās kā violeta kontūra. Visbiežāk šis defekts novērojams tad, ja objekts tiek fotografēts tā, ka apgaismojums nāk no aizmugures. Piemēram, koks nofotografēts pret spožām debesīm.

[img]/images/upload/001001-1330-26-002.jpg[/img]

Vai nav bijusi vēlēšanās šos defektus labot, it sevišķi, ja fotografējat ar savu kameru? Man bija šāda vēlēšanās un tāpēc sāku rakties pa tīklu, lai noskaidrotu, ko ar šādiem defektiem darīt. Un esmu atradis ļoti labu rīku, kas paredzēts lēcu nepilnību novēršanai (vai mazināšanai). Tas ir [url=http://epaperpress.com/ptlens/]PTLens spraudnis[/url], kas paredzēts [i]Adobe Photoshop[/i] programmai, bet ir izmantojams arī citās programmās, kam ir [i]Adobe Photoshop[/i] spraudņu atbalsts.

[img]/images/upload/PTLensPlugin_480.jpg[/img]

Šis rīks, manuprāt, ir ļoti labs un vienkāršs lietošanā. Vairumā gadījumu tas automātiski noteiks nepieciešamos parametrus (nolasot attēla [i]EXIF[/i] datus), lai koriģētu attēla defektus. Šis spraudnis atbalsta ļoti daudz kameru. Gadījumā, ja attēlam nav [i]EXIF[/i] datu, ir iespējams izvēlēties arī no saraksta. Kā redzams attēlā, spraudņa saskarnē ir priekšskatījums, kas, mainot parametrus, ļauj uzreiz redzēt rezultātu, tāpēc eksperimenti ar šī spraudņa parametriem ir ļoti vienkārši un uzskatāmi. Nu ko, pamēģini arī Tu!

P.S.
Tiem, kam interesē kaut kas vairāk, iesaku grāmatu [url=http://123di.com/]”The 123 of Digital Imaging”[/url].

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us