Datuve :: Forums :: Arhīvs :: Vecās drukas fonts

Datuve

Mana Datuve

Reģistrācija | Noteikumi | Paroles atjaunošana

Forums

Ieskaties

Raksti

Lietotāji online

Lietotāji online: 17

Reģistrētie lietotāji online: 0

Viesi online: 17

Datuve.lv video
Top.LV

Vecās drukas fonts

Ievietoja: mafuzis @ 2008.11.09 18:32  

kāds nezina kur dabūt vecās drukas fontu priekš MS Office??

Komentāri:

#1 KaNeiet @ 2008.11.09 18:50

Format - Fonts..

#2 mafuzis @ 2008.11.09 22:08

es maaku nomainiit fontus bet kur dabuut latvieshu valodas vecaas drukas fontu?? MS Office taada fonta nav

#3 Firza @ 2008.11.09 22:22

Latviešu valodas "veсā druka", tas nav tikai gotiskais burtu stils, atšķiras arī vārdu rakstība (nav diakritisko zīmju, divskanis ie tie rakstīts kā ee, u.c.), tā ka tikai nomainot fontu, varēs iegūt vienīgi pseido "veco druku".  

#4 KaNeiet @ 2008.11.09 22:26

Savukārt kāds no šīs pseidodrukas paveidiem iegūstams gandrīz jebkurā Office versijā izmantojot by default uzstādītās rakstzīmes.

Ja nepieciešams kas cits, jāizmanto meklēšana vai savas vēlmes jāformulē precīzāk.

#5 Firza @ 2008.11.09 23:56

-> #4
Autors savu vēlmi ir noformulējis precīzi. Viņš iekš MS Office grib dabūt "veco druku".
"Vecā druka" tas ir tāds tipogrāfijas šrifta veids, kurš līdz kādam 1920. gadam tika lietots Latvijā, drukātam tekstam (grāmatām, avīzēm). Zinātniski pareizais "vecās drukas" nosaukums ir gotiskā rakstība.

Redz kur ir kaut kādi gotiskie fonti http://www.fontparade.com/index.php?page=theme&cat=24&site=6
Latviešu valodas "vecajā drukā" nebija garumzīmju, un mīkstinājuma zīmju, tā ka derēs jebkurš no gothic fontiem.

#6 KaNeiet @ 2008.11.10 00:25

#5 Varbūt mēģini izlasīt visu tekstu tai skaitā konstrukciju 'ja-tad' vai nosaukt Office versiju, kurā nav šāda fonta.

#7 Firza @ 2008.11.10 00:38

-> #6
Man ar Windows XP+SP3 un Office 2000 nav fontu, kurš kaut nedaudz atgādinātu "veco druku" (varbūt kļūdos, bet man liekas, ka MS Office sastāvā nav nekādu papildus fontu). Datorā gan ir kaut kādi fonti, kuru nosaukumos ir vārds gothic, bet tā nav latviešu valodas "vecā druka".

#8 KaNeiet @ 2008.11.10 00:53

2000 nu jau reti kur var sastapt, bet
Fonts supplied with Office Professional Edition 2003
http://www.microsoft.com/typography/fonts/product.aspx?PID=143
kā arī man šobrīd pieejamajam
Old English Text MT pilnīgi der minētajam mērķim.
http://www.microsoft.com/typography/fonts/font.aspx?FMID=1010
minēts arī
Office 97 Small Business Edition SR2

#9 aoma @ 2008.11.10 09:17

CloisterBlack BT
English Gothic
EmbossedGermanica
Fiorne
Frankenstein
Gotyk POszarpany
JUSTICE - tādu fontu ir simtiem, bet ja rakstīsi pareizi, kā "vecajā" drukā paredzēts, nebūs daudz tādu, kas pratīs izlasīt.

Fraktur TL - šitas ir ar garumzīmēm, pieņemams variants, ja vajag imitēt veco druku saprotamā valodā.
(laikam Tildei nāk līdz)

#10 Firza @ 2008.11.10 12:14

Es ļoti atvainojos, bet augstāk raktītajā esmu mazliet kļūdijos. "Vecajā drukā" tomēr ir daži burti ar garumzīmēm un mīkstinājuma zīme. Uz ātru roku pāršķirstot vienu vecu grāmatu, atradu, mīksto ņ burtu, un pat divus dazādus ā burtus.  

#11 allefm @ 2009.01.10 15:17

Jāņem vērā, ka ne kurš katrs gotiskais fonts (fraktūra) pēc stila atbilst tam, ko pie mums Latvijā drukāja.

Par pareizrakstību.:
ie - ee
garumzīmes priedēkļos un saknēs ar h
garumzīmes piedēkļos nelieto
garumzīmes galotnēs ar  gravi à (Wordā Ctrl+` un patskanis)
BET garumzīme lokatīva galotnē ar cirkumfleksu (Wordā Ctrl+Shift+^ un patskanis ). Tai skaitā arī uz burta o, Tais leelajôs osolôs.
c = z
s vārda vidū garais, vārda beigās - apaļais, turklāt s ir ar pārsvītrojumu, lai nesajauktu ar z. (BET "st" drukā ar npārsvītroto garo s".
Tā kā šī pārsvītrotā garā s izrtūks angļu/vācu šriftos, nekur vēl neesmu redzējis vecajai drukai derīgus gatavus burtus.
č = tsch
š = sch (ar pārsvītroto s)
ž = sch

Jātaisa pašam.
Var no LNB lapas ielādēt sensiepsiedumu katogu PDF formā, izjaukt to un ņemt pareizās grafiskās burtu formas savam šriftam.

Vai jāžimē pašam, papildinot kādu formās līdzīgu bezmaksas fraktūras fontu. Piemēram Zentenar Fraktur.